Čačić je uspješni gospodarstvenik samo za one koji vjeruju HTV-u
Prošlog tjedna u Londonu je održana Godišnja skupština Europske banke za obnovu i razvoj (EBRD), na kojoj je sudjelovalo i izaslanstvo Republike Hrvatske, predvođeno prvim potpredsjednikom Vlade i ministrom gospodarstva Radimirom Čačićem i ministrom financija Slavkom Linićem. Posao dvojice ministara bio je privući strane investitore za ulaganja u projekte u Hrvatskoj. Tako je Čačić posebno razgovarao s predstavnicima najveće australske investicijske banke, Macquarie grupe, tvrtke s više od 14 tisuća zaposlenika, koja upravlja s više od 300 milijardi dolara kapitala. Čačić je predstavnike Macquarieja pokušavao zainteresirati za projekte javno-privatnog partnerstva u infrastrukturi i energetici "teške" i do pet milijardi eura.
Hrvatski su „nezavisni“ mediji opširno izvještavali o toj turneji dvojca bez kormilara uoči njihovog putovanja, kao i o samom boravku dvojice članova nadzornog odbora INA-e u Londonu, posebno se u tome istakao, očekivano, HTV. No, po njihovom povratku u Domovinu ni slova o rezultatima putovanja. Sudeći po stilu rada navedenog para, posebice Prvog potpredsjednika (PP), kao i cijele vlade, rezultata nema, budući da bi u protivnom PP odmah bio bar 15 minuta u udarnim vijestima HRT-a, ili bi Vlada barem iskoristila svoje državnim novcem zakupljene termine na Hrvatskom radiju.
Šteta što šefovi svjetskih investicijskih kuća ne gledaju dovoljno HRT
Problem je izgleda iskrsnuo u tome što šefovi ozbiljnih investicijskih kuća, kakva je grupa Macquarie, puno premalo gledajuZaustavite Internet!Saznali su i da je to [Čačićevo] poslovno carstvo pred stečajem, zbog duga od nekih 180 milijuna kuna, da je stvarni dug „Coninga“ veći za oko 270 milijuna kuna, ali da je taj veći dio duga otpisan zbog zastare koja je nastupila na sudu. Saznali su i da je račun tvrtke gotovo stalno blokiran, da radnicima mjesecima kasne njihove (minimalne) plaće, da postoje presude protiv tvrtke zbog naplaćenih, a neobavljenih poslova Hrvatsku televiziju. Da gledaju, lijepo bi naučili, kao što to HTV već desetak godina uči Hrvate, da je Prvi potpredsjednik Vlade Radimir Čačić uspješan poslovan čovjek – poduzetnik, koji gdje god dođe rješava probleme. Ovako su šefovi grupe Macquarie i ostalih velikih investicijskih kuća zasigurno zadužili nekog od svojih desetaka tisuća zaposlenika saznati ponešto o čovjeku koji je došao k njima po kapital za investicijske projekte predstavljajući Hrvatsku.
Zaposlenici su onda sjeli za računala i krenuli skupljati informacije o PP-u na Internetu. I ubrzo su mogli saznati da je PP bogat političar, čiji se imetak, prema javno objavljenoj imovinskoj kartici, zajedno s onim što glasi na njegovu suprugu koja formalno upravlja poslovnim carstvom, mjeri u desetcima milijuna kuna. Imali su, istina, pri traženju malo problema zbog silnog broja tvrtki, bivših i sadašnjih, u sklopu onoga što ljudi u Hrvatskoj znaju pod imenom „Coning“.
No, saznali su i da je to poslovno carstvo pred stečajem, zbog duga od nekih 180 milijuna kuna, da je stvarni dug „Coninga“ veći za oko 270 milijuna kuna, ali da je taj veći dio duga otpisan zbog zastare koja je nastupila na sudu. Saznali su i da je račun tvrtke gotovo stalno blokiran, da radnicima mjesecima kasne njihove (minimalne) plaće, da postoje presude protiv tvrtke zbog naplaćenih, a neobavljenih poslova.
Tada su sami sebi postavili pitanje koje se samo nameće: Kako nekome može stalno povećavati se imovina, a da mu poslovanje vlastite firme propada? Još kad su pronašli podatak da je Coning najviše novaca uprihodio od države u razdoblju kad je PP od 2000. do 2003. bio ministar graditeljstva u Vladi, postalo im je jasno ono što je mnogima u Hrvatskoj, usprkos HTV-u, odavno jasno. A usput su ponešto naučili i o tome kako u Hrvatskoj funkcioniraju, odnosno ne funkcioniraju Državno odvjetništvo i pravosuđe.
Rezultat turneje bio je i unaprijed jasan
Usput su istraživači investicijske grupe Macquarie mogli saznati da je PP skrivio i tešku prometnu nesreću u Mađarskoj, s dvoje poginulih. mogli su tako vidjeti i kako je sudski postupak zaustavljen zbog toga što si je PP, koji u vrijeme nesreće nije bio ni saborski zastupnik, već tek predsjednik jedne manje stranke, priskrbio diplomatski status kojeg sada propituje mađarsko pravosuđe.
Ukratko, mogli su saznati da je Radimir Čačić, zapravo - za njihove vrlo "konzervativne" pojmove, bez HRT-ovog blještavila i ležernosti pristupa - izrazito neuspješan gospodarstvenik, ali usprkos tome istovremeno izrazito bogat, kojem poduzetništvo uspijeva uglavnom samo kad je pri vrhu vlasti i kada njegove tvrtke dobivaju državne poslove. U takvim okolnostima onda postaje i jasnije zbog čega s grupom Macquarie PP nije sklopio velike poslove, a HRT naglo o temi zašutio. Investitori ulažu tuđi novac oplođujući ga, kako bi ga s kamatama vratili onima od kojih su ga posudili, i kako bi pri tome, naravno, i sami zaradili. Pri tome, dakako, svima koji taj posao obavljaju na jasan, javan i transparentan način ne pada na pamet ulagati u državu koju predstavlja egzotičan poduzetnik poput PP-a. No, nama, ako ništa, ostaje PP.
D.J.L.