Prekaljeni kadar riješio kadrovsku križaljku
Večernji list objavio je prije nekoliko dana članak pod naslovom „Kukuriku u tvrtke vraća kadar koji se kalio u komunizmu“. Radi se o, kako se to u Hrvatkoj kaže, „rješavanju kadrovske križaljke“. Budući da kao i uvijek u povijesti 'ljevica', kad dođe na vlast, na važna mjesta postavlja, kao što u kampanji i obeća, sposobne, poštene i dokazane ljude, članak pod gornjim naslovom nas je posebno zaintrigirao.
Zanimalo nas je koji će to dokazano sposobni ljudi, koji su se kalili u komunizmu, sada „kaliti čelik“. Stoga smo pročitali članak, i za naše čitatelje prenosimo njegovu prvu, udarnu polovicu. Doduše, malo smo u navedeni članak intervenirali. Budući da se u članku navode imena ljudi i njihovi dosadašnji položaji, Večernjak vjerojatno nije želio opterećivati čitatelje detaljima. Stoga smo mi u dio teksta koji navodimo ubacili poneke činjenice koje nedostaju u Večernjakovom članku, a koje naglašavaju uspjehe „novih“ kadrova koji su ih izbacili u prvi plan „kadrovske križaljke“ Kukuriku koalicije. Da li pod uspravno, vodoravno ili naopako, prosudite sami. Da ne bi bilo zabune, naše dopune tiskane su masnim slovima.
Rješavajući kadrovsku križaljku imenovanja u uprave i nadzorne odbore javnih tvrtki SDP je posegnuo za “starim partijskim” kadrovima. U Nadzornom odboru Podravke Ljubu Jurčića i Miljenka Javorovića zamijenili su Ivo Družić (62), nekadašnji protukandidat Ivici Račanu za predsjednika CK SKH (To je stvarno moćna referenca, a još ju pojačava činjenica da mu je brat, Kolja Družić, bio prije rata posljednji načelnik zagrebačkog centra Službe državne sigurnosti, tj. zagrebačkog ogranka UDBA-e, i da je usko surađivao sa Stjepanom Mesićem), i Mato Crkvenac (67), bivši ministar financija (koji je kao ministar financija udvostručio hrvatski vanjski dug za manje od 4 godine) i Družićev kolega na Ekonomskom fakultetu. Družić će biti i šef NO-a Plinacra. Tako je, na mladom, dokazanom kadru svijet ostaje.
Iako se taj profesor, nakon poraza u srazu s Račanom, povukao iz politike, esdepeovci su ga rehabilitirali prije dvije godine za šefa NO-a Zagrebačkog holdinga. I to je zaista jaka preporuka za novu dužnost, uzevši u obzir dugove Zagrebačkog holdinga koji se mjere u milijardama. Predsjednika NO-a HŽ Holdinga je Milan Stojanović, a imenovan je i u Upravno vijeće Hrvatskih voda. Stojanović je dugogodišnji esdepeov kadar, poduzetnik iz Siska, vlasnik poznate Siscije, koji je više puta dizao tu tvrtku iz pepela. Ako ju je više puta vadio iz pepela kao vlasnik, bit će da ju je više puta i potpalio. Za bivše je Račanove vlade bio šef Fonda za razvoj i zapošljavanje. Baš je neki dan izašla vijest da je nezaposlenost u Hrvatskoj dosegla rekord iz travnja 2003. Na čelo Hrvatskih voda došao je esdepeov Ivica Plišić, nekadašnji član riječkog Poglavarstva za urbanizam i direktor IGH-Poslovnog centra Rijeka. To je privatna tvrtka koja obavlja niz poslova za Grad Rijeku i gradska poduzeća. Barem čovjek zna što je sukob interesa. Na čelu uprave HŽ Holdinga bit će Rene Valčić, koji je za vrijeme Račana bio zamjenik predsjednika te tvrtke. I onda je HŽ grcao u gubitcima i dugovima kao i danas, znači i u HŽ dolazi provjereni kadar. Osim toga, u Otvorenom pismu premijeru i ministru mora, prometa i infrastrukture od 26. siječnja 2012. Predsjednik SSH Nenad Mrgan navodi: „Ostala nam je i sistematizacije puna izmišljenih novih direktorskih i menadžerskih radnih mjesta, te stotine sindikalista na puno radno vrijeme, a na što smo upozorili prije njenog donošenja. Autori tog uratka su pored g. Marijana Drempetića bili gospoda Rene Valčić i Marko Car. Uz Valčića u Upravi će biti Ivan Vuković i Dražen Ratković. U Upravu Hrvatskih autocesta imenovan je Dražen Guštin koji je, prije nego je u vrijeme HDZ-a degradiran, vodio Sektor održavanja. Na čelu NO-a bit će Stanko Kovač (Nekadašnji predsjednik uprave tvrtke Coning inženjering d.d. i pomoćnik Radimira Čačića dok je ovaj bio ministar u Račanovoj vladi, to je zasigurno refrenca za svaki posao gdje se radi s državnim novcem.).
Što zaključiti? Očito je da su stranke Kukuriku koalicije između 2003. i danas temeljito radile na obnovi, podmlađivanju i stručnosti svog kadra, pa su posegle za kadrovima iz komunizma. Osim njih, bojeći se sukoba interesa, vladajući su popunili kadrovsku križaljku ljudima koji jako dobro znaju što je sukob interesa, mogli bismo reći u duhu komunizma, prvoborcima sukoba interesa.
Kako bismo i završili u stilu tih vremena ponovimo aforizam iz tog doba. „Idu politički potkovani ljudi. Već se čuje topot“.
A što se kadrovske križaljke tiče, udarna stavka je:
1 okomito (tri slova, čita se jednako s koje god strane krenuli): Kratica za „Piši kući propalo“. To bi Kukuriku koalicija, nakon zrelog i odgovornog razmišljanja, točno riješila. Kako će riješiti ostalo, vidi sliku.
D.J.L.