Vrhunski zapadni stručnjaci analizirali i dokazali sve apsurdnosti prvostupanjske presude Gotovini i Markaču
Dokument skupine američkih, britanskih i kanadskih vojnih i pravnih stručnjaka koji smo jučer ekskluzivno objavili o dokaznom materijalu na temelju kojih su hrvatski generali Ante Gotovina i Mladen Markač osuđeni u prvostupanjskom postupku sastoji se od dva dijela. Prvi je sačinila skupina od 12 istaknutih pravnih i vojnih stručnjaka, i u njemu se prvostupanjska presuda dovodi u pitanje na temelju pravnih, vojnih te vojno-pravnih argumenata.
Drugi dio dokumenta bavi se samim topničkim napadom Hrvatske vojske na Knin s vojnoga stajališta, budući da na tumačenju dokaznog materijala o tom napadu počiva presuda protiv hrvatskih generala. Ovdje vrhunski vojni stručnjaci Vojske SAD, generali s desetljećima aktivne borbene i akademske karijere nedvosmisleno dokazuju kako je prvostupanjsko Sudsko vijeće iz dostupnog dokaznog materijala izvelo potpuno nelogične i pogrješne zaključke.
Na našem ćemo se Portalu detaljnije pozabaviti cijelim dokumentom. U prva dva nastavka podrobnije govorimo o samom topničkom napadu HV-a na Knin, dok ćemo u trećem nastavku podrobnije govoriti o pravnom aspektu tog napada.
U uvodu vrijedi još spomenuti i zanimljivo vrijeme kad je dokument objavljen, a to je otprilike tjedan dana prije referenduma o ulasku u EU. Zanimljivost je u tome što će se statusna konferencija na kojoj će se Žalbeno vijeće izjasniti prihvaća li ovaj dokument održati krajem mjeseca, dakle nakon referenduma.
"Zaključak Sudskog vijeća kojim se napad HV-a na Knin karakterizira protuzakonitim, nelogičan je, nepotvrđen i u neskladu s operativnom realnosti"
Dio Dokumenta koji se bavi topničkim napadom Hrvatske vojske na Knin tijekom operacije Oluja nosi naziv: «Izvještaj o uporabi topništva i raketa Hrvatske vojske («HV») na ciljeve smještene u Kninu u Hrvatskoj , 4. i 5. kolovoza 2005». Autor tog izvještaja je umirovljeni general bojnik Robert H. Scales Jr., vojnik s više od 45 godina taktičkog i akademskog iskustva u svezi vatrenog djelovanja, oružja i taktike. Završio je vojnu akademiju West Point, zapovijedao je topničkim baterijama u Vijetnamskom ratu, za što je i odlikovan, bio je Načelnik stožera topništva u Korejskom ratu. Ekspertno podrućje njegovog akademskog istraživanja je sovjetsko topništvo (Topništvo HV-a je rabilo topnička oružja sovjetske proizvodnje). Doktorirao je tezom «Topništvo u malim ratovima».
Gen. Scales: Dokazni materijal u Haagu potvrđuje da je topništvo HV-a djelovalo u skladu s ratnom doktrinom
U svom podnesku gen. Robert H. Scales Jr. dovodiu pitanje osnovnu premisu na kojoj se zasniva optužujuća presuda za hrvatske generale da je «razumno tumačenje dokaznog materijala da su topnički projektili koji padnu 200 metara od identificirane topničke mete ispaljeni namjerno na tu metu». Iz toga je prvostupanjsko Sudsko vijeće zaključilo da je «HV namjerno ispaljivala topničke projektile gađajući [civilna] područja u Kninu». Gen. Scales daje podrobnu studiju uporabljenih topničkih oružja, njihove borbene karakteristike, analizira tehničke mogućnosti HV u svezi, primjerice, meteoroloških uvjeta (koji mogu obzirom na daljinu gađanja donijeti i pogrješku od 1000 metara), analizira granate i rakete sovjetskog tipa napravljene u drugim državama, koje kvalitetom nisu jednake originalnim sovjetskim, itd. Na temelju vrlo podrobne i opsežne studije, Podnesak završava zaključkom dokazanim u Podnesku:
«Zaključno, čak i ako se prihvati svjedočenje sudskog vještaka Andrewa Lesliea, da je prihvatljiva pogrješka prvog zrna od 400 metara, i primijeni taj kriterij od 400 metara na Knin, samo bi jedno od nekih 900 zrna nadmašilo prihvatljivi kriterij. Zbog svih ranije iznesenih razloga, dokazni materijal nadmoćno, ako ne i definitivno, pokazuje da doktrina, materijali i uobičajena balistička pogrješka jasno objašnjavanju djelovanje topništva HV na Knin. Zapravo, jednostavno odbacivanje mnoštva uzroka uobičajene balističke pogrješke, kao što je to bio slučaj u Mišljenju koje se ovdje raščlanjuje, izložilo bi kaznenom progonu bezmjeran broj topničkih časnika koji su sudjelovali u borbi, koji nisu činili ništa drugo osim što su slijedili doktrinu o indirektnoj vatri koja je univerzalno prihvaćena već desetljećima, i u Sjedinjenim Državama i diljem svijeta.»
Gen. Griffits: Topništvo HV pri napadu na Knin unutar i američkih i ruskih kriterija točnosti gađanja
Umirovljeni general Ronald H. Griffith, kojem je posljednja dužnost bila ona Zamjenika načelnika stožera Vojske SAD, u svom Podnesku komentira zaključke prvostupanjskog Sudskog vijeća u svjetlu Izvještaja gen. Scalesa i svojeg 37 godišnjeg borbenog iskustva u Vojsci SAD.
Gen. Griffith ponajprije, na temelju svog znanja i iskustva zaključuje da 900 granata ispaljenih na Knin ni u kom slučaju nije bilo pretjerano, obzirom na taktičku situaciju. Za činjenicu da je samo 50 od tih 900 projektila palo izvan područja od 200 metara oko cilja gen. Griffith kaže da pokazuje da su artiljerijska djelovanja bila učinkovito planirana i obavljena, unutar i američkih i ruskih standarda točnosti. Dodaje da je to iznenađujuće, obzirom na to da su topnički projektili bili stari, da sustavi za usmjeravanje vatre nisu bili suvremeni, i da zasigurno ljudstvo nije bilo uvježbano kao ono američko ili rusko. General navodi i osobno iskustvo kad je jedan njegov bataljun u Pustinjskoj oluji postao meta «prijateljske vatre», uz svu superiornu tehnološku opremljenost i obučenost američkog topništva.
Zaključno, gen. Griffith se u potpunosti slaže sa studijom i zaključcima gen. Scalesa i potvrđuje da je «konačni zaključak [Sudskog vijeća] na temelju dokaznog materijala predstavljenog na suđenju generalu Gotovini, kojim se napad HV-a na Knin karakterizira protuzakonitim, nelogičan, nepotvrđen i u neskladu s operativnom realnosti.»
Topništvo HV-a
Ako je ovim riječima vrhunskih vojnih stručnjaka, čije iskustvo uključuje i borbene operacije i akademska istraživanja, potrebno išta dodati, možda bi to bilo ovo:
Svim hrvatskim topnicima, od zapovjednika pa do momaka koji su ubacivali projektile u oružja treba još jednom zahvaliti i čestitati na savršeno obavljenom zadatku. Postići visoke standarde, kakvi su oni američkog i ruskog topništva, u uvjetima kakvi su bili prije i za vrijeme operacije Oluja (embargo na uvoz oružja, što znači snalaženje s oružjem i projektilima kakvi se mogu nabaviti, kratko vrijem obučavanja topnika, i to u uvjetima rata), uz u svijetu nedostignutu razinu izuzetno niskog broja kolateralnih žrtava, dostignuće je koje mogu doseći samo vrhunski discipliniramo, moralno i motivirano ljudstvo kakvo je bilo topništvo Hrvatske vojske u Domovinskom ratu.
D. J. L.
VEZANO
Ekskluzivno - Britanski i američki časnici: Sve je čisto u granatiranju Knina
Studija britanskih i američkih eksperata za pravo i vojno djelovanje (tekst je na engleskom jeziku)