Hrvati muškarci, kako god to nekomu izgledalo čudno i neočekivano, treći su najmanje nasilni muškarci u EU
Kako sada stvari stoje Istanbulska konvencija bit će potvrđena u Hrvatskome saboru u vrlo skoroj budućnosti. Zanimljivo da u jeku najveće moralne panike stvorene oko IK nitko nije pokušao postaviti pitanje, a kamoli odgovoriti na njega: Koliko su hrvatski muškarci nasilni u komparativnoj EU perspektivi? Ta je zanimljivost još zanimljivija zbog toga što postoji mogućnost da se NasiljeZemlje koje su, uz Hrvatsku, na samom dnu po nasilju nad ženama su Slovenija, Makedonija, Poljska i Austrija. Sudeći prema podatcima, muškarci su najnasilniji u zemljama koje su označene kao najrazvijenije i najbolje za život, a unatoč tomu, već su godinama vodeće na tablicama za najdepresivnije narode, a sada i najnasilnije. Čini se kako i u ovom slučaju vrijedi pravilo, što veća demokracija, odnosno što je više toga dopuštenoga, to je i nasilje sve veće.prilično jednostavno i precizno odgovori na spomenuto, za srž rasprave najvažnije pitanje.
Naime, prije četiri godine objavljeni su rezultati velikoga istraživanja o nasilju nad ženama koje je provela (2012.) Agencija Europske unije za temeljna prava (FRA e). Istraživanje ima veliku znanstvenu i istraživačku vrijednost jer je provedeno na uzorku od čak 42.000 žena iz svih 28 članica Europske unije; u svakoj članici EU, pa i u Hrvatskoj, intervjuirano je 1.500 žena u dobi od 18 do 74 godine. Metodologija istraživanja, odnosno standardizirani istraživački intervjui uključivali su pitanja o fizičkom, seksualnom i psihičkom nasilju, viktimizaciji u djetinjstvu te seksualnom uznemiravanju i uhođenju, uključujući nove medije za zlostavljanje kao što je internet. Ispitane žene bile su zamoljene da pruže informacije o svojem osobnom iskustvu različitih oblika nasilja, o tome koliko su često bile žrtve određenih vrsta nasilja te o tome kakve je posljedice nasilje ostavilo na njihove živote. Istraživanjem su prikupljene informacije i o prijavljivanju odnosno neprijavljivanju nasilja policiji te o tome koliko se žene koriste uslugama drugih službi koje mogu pružiti pomoć žrtvama.
Sudeći prema prikupljenim podatcima, muškarci su najnasilniji u skandinavskim zemljama, Finskoj i Švedskoj, gdje podatci iznose oko 47, odnosno 46 posto, a za njima ne zaostaju ni Nizozemska (45 posto), Francuska (44 posto) i Velika Britanija (44 posto), Belgija, Njemačka, ali i druge mnogo razvijenije zemlje koje su prihvatile i ratificirale Istanbulsku konvenciju. Zemlje koje su, uz Hrvatsku, na samom dnu po nasilju nad ženama su Slovenija, Makedonija, Poljska i Austrija. Sudeći prema podatcima, muškarci su najnasilniji u zemljama koje su označene kao najrazvijenije i najbolje za život, a unatoč tomu, već su godinama vodeće na tablicama za najdepresivnije narode, a sada i najnasilnije. Čini se kako i u ovom slučaju vrijedi pravilo, što veća demokracija, odnosno što je više toga dopuštenoga, to je i nasilje sve veće.
Hrvatski tjednik