Kriza u Njemačkoj
U ponedjeljak 20. ovog mjeseca, u ranim jutarnjim satima, njemačka je javnost bila SondiranjeUskoro bi se trebalo doznati koji su bili pravi razlozi za liberalni skok iz sondiranja u političko ništavilo jer sada preostaju samo dvije mogućnost: manjinska vlada ili novi izbori. Kancelarica Angela Merkel već je izjavila da ne pristaje na manjinsku vladu koja bi trebala tražiti glasove u Bundestagu od slučaja do slučaja, a to je nešto što se dosad nikad nije dogodilo u povijesti njemačkoga parlamentarizma.iznenađena naprasnim prekidom kolacijskih sondiranja dviju kršćanskih stranaka CDU/CSU, liberalne Slobodno-demokratske stranke i ekološke stranke Zeleni koji su mogli dovesti do pravih pregovora o sastavljanju vlade. Razgovore je napustila liberalna stranka s čudnim objašnjenjem da više nema povjerenja u kršćanske stranke pod vodstvom Angele Merkel i Horsta Seehofera. Pojedinosti nisu priopćene te izgleda da su liberali bez valjanoga objašnjenja napustili razgovore koji su bili, po riječima gospođe Merkel i predstavnika Zelenih, pred sretnim završetkom.
Ovaj prekid strovalio je njemačku demokraciju u jednu od najtežih kriza njezina poslijeratnog postojanja. Svi su znali da će razgovori biti teški jer su razlike između stranaka vrlo velike, ali vjerovalo se u čarobnu moć postizavanja kompromisa. Zeleni su više puta izjavili da su u pristajanju na kompromise otišli preko „granice boli“, a kršćanske stranke tvrde da su bile vrlo popustljive.
Uskoro bi se trebalo doznati koji su bili pravi razlozi za liberalni skok iz sondiranja u političko ništavilo jer sada preostaju samo dvije mogućnost: manjinska vlada ili novi izbori. Kancelarica Angela Merkel već je izjavila da ne pristaje na manjinsku vladu koja bi trebala tražiti glasove u Bundestagu od slučaja do slučaja, a to je nešto što se dosad nikad nije dogodilo u povijesti njemačkoga parlamentarizma.
Drugi, vjerojatniji ishod ove pat situacije su novi izbor koji nisu popularni u narodu jer bi se mogao ponoviti ishod izbora od 24. rujna. Savezni predsjednik Frank-Walter Steinmeie (bivši socijaldemokrat) apelirao je na sve stranke da se još jednom razmisle i nastave razgovore, a to se odnosi i na njegovu Socijaldemokratsku stranku koja je nakon katastrofalnih rezultata na posljednjim izborima čvrsto odlučila otići u oporbu. Ona do danas tvrdi da se ne će pomaknuti od te odluke, dakle da ne će doći do stvaranja nove „velike koalicije“.
Ovaj zastoj izazvao je veliku uzbunu u medijima susjednih i prekomorskih država koji ne štede na oštrim riječima osuđujući one koji su izazvali krizu. Vlade su suzdržanije no dopisnici javljaju da su zabrinute jer Njemačka je motor svih kretanja u Europskoj Uniji i šire, pa ako taj motor počne „štucati“ svima će biti teško. Još predstoje razgovori mogućih koalicijskijh stranka kod državnog poglavara Steinmeiera, ali malo tko očekuje da bi oni mogli uroditi plodom.
Od novih izbora svakako će profitirati populistička i ksenofobna „Alternativa zas Njemačku“ koja bi od sadašnjih 13 posto glasova mogla „skočiti“ na 18 ili čak 20 posto glasova, a to bi onda još više otežalo oblikovanje nove koalicije. S „alternativcima“ i strankom ekstremne ljevice „Die Linke“ nitko ne želi koalirati.
Gojko Borić
Hrvatski tjednik