Likovi „nebeske Srbije" u Hrvatskoj

Odluke i zapisnici Skupštine RSK pripadaju sadržaju s kojim se hrvatska javnost mora upoznati. Hrvati su vrlo skupo platili oslobađanje svoje države od »nebeske Srbije«, a danas plaćaju i povratak »izbeglih lica«. Često se kod nas čuje da je istina na našoj strani, da je ona najjače hrvatsko oružje. Ako je tako - a jest, istinu treba promicati i osvijetliti, a ne prešućivati.

S velikosrpske strane, pak, laž je glavno oružje, kao što je i savjetovao Vuk Stefanović Karadžić. Skupštine RSK neprestano su ponavljale svoju »velikosrpsku istinu«, temeljenu na mitovima i povijesnim krivotvorinama, iz kojih su potom izvučena »istorijska prava«. Gotovo su u dlaku isto zastupali velikosrpski skupštinari i u BiH.

Isti scenarij i ista polazišta i u BiH

Kao digresiju, ali i potvrdu istoznačnosti velikosrpskih skupština, prenosimo navod »Dokumentacionog centra Republike Srpske« s nadnevkom 11. kolovoza 1992.: »Na 18. po redu sjednici Skupštine srpskog naroda BiH koja se održava u Banjoj Luci u Domu Vojske SR BiH, na dnevnom redu... među kojima je svakako najznačajnije usvajanje Deklaracije o budućem političkom i državnom uređenju srpske države BiH. Osim predsjednika Srpske Republike BiH Radovana Karadžića, sjednici Skupštine prisustvuju i predsjednik Vlade SR BiH dr. Branko Đerić, sa ministrima, te predsjednik RSK Goran Hadžić i predsjednik Skupštine RSK Mile Paspalj«.

Dakle, isti scenarij i ista polazišta vrijede i u BiH i u Hrvatskoj: na terenu očistiti sve nesrbe, a na političkom planu usvajati što više krivotvoriteljskih rezolucija, ustava, itd. Kao kuriozitet prenosimo i izjavu jednoga uglednoga gosta: »'Sabirni centar za ratne zarobljenike muslimane i Hrvate u Omarskoj i zatvor na Manjači kod Banja Luke nisu nikakvi koncentracioni logori, iako su uslovi za život veoma teški. Uvjerio sam se takođe da se u pomenutim centrima u potpunosti poštuju odredbe Ženevske konferencije o ratnim zarobljenicima', izjavio je Pedi Ešdaun, član britanskog Parlamenta i lider Liberalne stranke.«

Negdašnji gost skupštine velikosrpskog agresora na BiH danas je visoki predstavnik međunarodne zajednice u BiH!

Članci s umetnutim velikosrpskim frazama

Priču o velikosrpskim terorističkim skupštinama mogli bismo nastaviti »Odlukom o proglašenju Ustava Republike srpske Krajine«. Odluka glasi: »Proglašava se Ustav Republike Srpske Krajine koji je LažS velikosrpske strane, pak, laž je glavno oružje, kao što je i savjetovao Vuk Stefanović Karadžić. Skupštine RSK neprestano su ponavljale svoju »velikosrpsku istinu«, temeljenu na mitovima i povijesnim krivotvorinama, iz kojih su potom izvučena »istorijska prava«. Gotovo su u dlaku isto zastupali velikosrpski skupštinari i u BiH.usvojen na sjednici Skupštine Srpske Autonomne Oblasti Krajina od 19. februara 1991. godine i na sjednici Skupštine Srpske Autonomne Oblasti Zapadna Slavonija od 19. februara 1991. godine«.

Dakle, ukupno tri skupštine donijele su jedan protuustavan ustav, pa se ne treba čuditi i trima potpisnicima terorističkog ustava: Mile Paspalj, predsjednik skupštine »srpske autonomne oblasti krajina«, Ilija Končarević, predsjednik velike narodne skupštine »srpske oblasti Slavonija« i Veljko Vukelić, predsjednik skupštine »srpske autonomne oblasti«. Bilo bi doista zamorno prenositi sve članke, uglavnom prepisane, s brojnim umetnutim velikosrpskim frazama. Zato evo samo preambule, ako se ona uopće može tako nazvati.

»Polazeći od prava srpskog naroda na samoopredjeljenje i u skladu sa slobodno izraženom voljom srpskog naroda Srpske Autonomne Oblasti Krajina potvrđene na referendumu, kao i vjekovne borbe srpskog naroda za slobodu njegove slobodarske demokratske i državotvorne tradicije, riješen da stvori demokratsku državu srpskog naroda na svom istorijskom i etničkom prostoru u kojoj se ostalim građanima obezbjeđuje ostvarivanje nacionalnih prava, državu zasnovanu na suverenosti prava i na ravnopravnim uslovima za napredak pojedinaca i društva, srpski narod Republike Srpske Krajine preko svojih poslanika u Ustavotvornoj skupštini, donosi...«.

I kralj Zvonimir zgrozio bi se nad »zapisnikom«

Doista je besmisleno čak i zapitati se tijekom koje je to »vjekovne borbe« i »državotvorne tradicije« Knin bio glavni grad srpske države u Hrvatskoj. S druge strane potpuno je jasno kako je, primjerice, Dmitar ZvonimirZvonimirDoista je besmisleno čak i zapitati se tijekom koje je to »vjekovne borbe« i »državotvorne tradicije« Knin bio glavni grad srpske države u Hrvatskoj. S druge strane potpuno je jasno kako je, primjerice, Dmitar Zvonimirhrvatski kralj Dmitar Zvonimir (1075. - 1089.) vladao hrvatskim kraljevstvom iz Knina (usput budi rečeno »svoj je dvor preuredio na europski način«, nigdje se u povijesti ne spominje »bizantski način«).hrvatski kralj Dmitar Zvonimir (1075. - 1089.) vladao hrvatskim kraljevstvom iz Knina (usput budi rečeno »svoj je dvor preuredio na europski način«, nigdje se u povijesti ne spominje »bizantski način«).

Sigurno je da bi se kralj Zvonimir, ne samo zbog povijesne istine, zgrozio i nad zapisnikom »sa 1. sjednice vanrednog zasjedanja Skupštine Republike Srpska Krajina, održane u Kninu u Opštinskoj vijećnici, dana 10.02.1992. godine«. Njega ćemo promotriti samo kao paradigmu brojnih sličnih velikosrpskih skupštinarskih dokumenata. Sjednici su nazočili predsjednik vlade RSK Milan Babić, »članovi Vlade i predsjednik Vrhovnog suda Funduk Uroš«.

Sjednica je, kao i većinu ostalih, sazvana »na zahtjev Vlade«, a otvorila ju je »sekretar Skupštine« Borka Lalić pred osamdeset i pet »poslanika«. Vlada je predložila a Skupština jednoglasno prihvatila dnevni red: »1. Donošenje Odluke o verifikaciji mandata novoizabranih poslanika. 2. Izvještaj Vlade o razgovorima vođenim u Predsjedništvu SFRJ i iznošenje mišljenja Vlade o mirovnoj inicijativi Ujedinjenih nacija«.

»Verifikovanje mandata opštinskih poslanika«

»Predsjedavajući Skupštine moli verifikacionu komisiju u sastavu: Bosnić Mile, Dragičević Lazar i Ivaniš Ratomir da izvrši pregled dokumenata predloženih poslanika.

Verifikaciona komisija je pregledala dostavljene dokumente, te je predsjednik verifikacione komisije Mile Bosnić istakao da je izbor proveden u skladu s Ustavom Republike Srpske Krajine i podnoseći izveštaj o verifikaciji predloženih poslanika predlaže Skupštini Republike Srpske Krajine da verifikuje mandate poslanika iz Opštine Vrlika: Stojanović Milan, Zagorac Rade, Stojisavljević Dušan, Vinčić Slobodan, Trivić Nikola, Arnaut Mirko, Kalinić Željko.

Opština Teslingrad: Tomaš Mirko, Đakula Ilija, Božičković Rade, Čubrilo Janko, Novković Mane, Stanić Luka, Sitvuk Radojka; Opština Medak - Istočni Gospić: Krajnović Milan, Đaković Dušan, Zagorac Đurđa, Čubrilo Rade, Kičković Đorđe, Rogović Mile, Krnjak Čedomir; Opština Petrovo Polje - Drniš: Beader Dečan, Vukašin Nedjeljko, Popac Boško, Lukavac Momirlo, Beader Boško, Obradović Mirko, Janković Nikola.

Opština Smoković - Zemunik Gornji: Erceg Đorđe, Berber Ilija, Prostran Jovan, Graovac Milan, Maričić Đuro, Parenta Rade, Pucar Saša, i Opština Bratiškovci - Skradin: Kresović Špiro, Štrbac Milan, Pavasović Milan, Svitlica Živko, Baljak Milorad, Lalić Vitomir, Damjanić Slobodan.»

Plan »Sajrusa Vensa«

Tako su prozvani ušli u povijest velikosrpske »nebeske Srbije« u Hrvatskoj. Koliko ih je danas u zemaljskoj Srbiji, a koliko u Hrvatskoj, nije nam poznato. Neki od njih danas su sigurno uvršteni u Vancekategoriju »povratak srpskih izbjeglica«, dakako, o hrvatskom trošku. Ojačana s četrdeset i dva nova »poslanika«, Skupština se potom posvetila ozbiljnim političkim pitanjima, koja su u to doba ugrožavala zapadnu velikosrpsku sastavnicu. U drugoj točki dnevnog reda krije se plan »Sajrusa Vensa«, koji je u to doba u velikosrba u Hrvatskoj izazvao ozbiljne strepnje.

Prije nego se s »poslanicima« podsjetimo i na drugu točku dnevnog reda, treba reći da je prethodno, 7. veljače, održana sjednica Vlade na kojoj je dogovoreno »da Babić objavi uslovno prihvatanje Vensova plana. Umjesto toga on je samoinicijativno na popodnevnoj sjednici Skupštine isforsirao Odluku o referendumu za ili odbijanje Vensova plana«, piše »krajiški istoričar« Mile Dakić.

Veljača 1992. bila je iznimno zanimljiva u RSK, tom karcinomu na hrvatskom korpusu.

Nenad Piskač
Vjesnik

Napomena: Vjesnik je u razdoblju od 14. ožujka 2005. do 24. travnja 2005. objavio podlistak u trideset i pet nastavaka pod egidom „Velikosrpska tvorevina na hrvatskom tlu: „Izvorni dokumenti o djelovanju 'Republike srpske Krajine'" autora Nenada Piskača. Objavljujemo ga u cijelosti bez ikakvih dopuna s uredničkom opremom Vjesnika. (ur.)

Sri, 22-01-2025, 20:06:43

Potpora

Svoju članarinu ili potporu za Portal HKV-a
možete uplatiti i skeniranjem koda.

Otvorite svoje mobilno bankarstvo i skenirajte kod. Unesite željeni novčani iznos. U opisu plaćanja navedite je li riječ o članarini ili donaciji za Portal HKV-a.

barkod hkv

Komentirajte

Zadnji komentari

Telefon

Radi dogovora o prilozima, Portal je moguće kontaktirati putem Davora Dijanovića, radnim danom od 17 do 19 sati na broj +385-95-909-7746.

AKT

Poveznice

Snalaženje

Kako se snaći?Svi članci na Portalu su smješteni ovisno o sadržaju po rubrikama. Njima se pristupa preko glavnoga izbornika na vrhu stranice. Ako se članci ne mogu tako naći, i tekst i slike na Portalu mogu se pretraživati i preko Googlea uz upit (upit treba upisati bez navodnika): „traženi_pojam site:hkv.hr".

Administriranje

Pretraži hkv.hr

Kontakti

KONTAKTI

Telefon

Telefon Tajništva
+385 (0)91/728-7044

Elektronička pošta Tajništva
Elektronička pošta Tajništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

 

Elektronička pošta UredništvaElektronička pošta Uredništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Copyright © 2025 Portal Hrvatskoga kulturnog vijeća. Svi sadržaji na ovom Portalu mogu se slobodno preuzeti uz navođenje autora i izvora,
gdje je izvor ujedno formatiran i kao poveznica na izvorni članak na www.hkv.hr.
Joomla! je slobodan softver objavljen pod GNU Općom javnom licencom.

Naš portal rabi kolačiće radi funkcionalnosti i integracije s vanjskim sadržajima. Nastavljajući samo pristajete na tehnologiju kolačića, ali ne i na razmjenu osobnih podataka.