Povratak geopolitike

Gotovo petosatni sastanak američke i ruske delegacije u saudijskoj prijestolnici Rijadu završio je geoplotikabez konkretnih dogovora, pa tako nismo doznali ni datum susreta predsjednika Donalda Trumpa i Vladimira Putina, piše HRT.

Čelnici Europske unije zasad mirovne pregovore oko rata u Ukrajini gledaju izdaleka. Može li se doći do trajnog i prihvatljivog rješenja za sve uključene strane?

Glede Ukrajine ništa nije riješeno

Jadranka Polović, vanjskopolitička analitičarka kazala je u emisiji U mreži Prvog kako su jučer obje strane bile zadovoljne nakon završetka pregovora i formirani su timovi za razgovore o nizu otvorenih pitanja koja stoje između SAD-a i Rusije.

- Glede Ukrajine ništa nije riješeno, a konture diplomatskog plana su nejasne, istaknula je.

Dodaje kako je po prvi puta upotrijebljena riječ geopolitika. To znači da oni dogovaraju geopolitičke interese i, kako kaže, vraćamo se imperijalnoj geopolitici iz 19. stoljeća.

Mario Galić, vojni analitičar kazao je kako je Rusima bilo važno da se ovaj sastanak održi kako bi izašli iz diplomatske blokade Zapada.

- Trump je najavio kako će se uskoro sastati s Putinom, što daje naslutiti da su dogovori oko Ukrajine na visokoj razini riješeni. Sada treba prisiliti europske saveznike da maknu sankcije Rusiji, stoga što Rusija ne želi čuti da će biti mir u Ukrajini dok se ne maknu sankcije, naglasio je.

Govori kako će biti veći pregovori između Amerike i EU, nego između Amerike i Rusije, ali tu je i Volodimir Zelenski koji će morati prihvatiti ponuđeno.

EU na „repu” pregovora

Na pitanje gdje Europa i zašto je nema, Jakov Žižić, politički analitičar kazao je kako je EU zatečena još od govora američkog potpredsjednika JD Vancea na konferenciji o sigurnosti u Münchenu u kojem je najavljena promjena vladajuće paradigme na Zapadu.

- Podsjetio je europske Čelnike da ako se bave sigurnošću i namjeravaju više izdvajati za obranu, pitanje je što se brani. Podsjetio je Europu da unatoč zaklinjanju na demokraciju postoje razna nepoštivanja demokratske volje, rekao je.

Dodaje kako je EU na „repu” tih pregovora.

Ravnopravnosti u geopolitičkim rivalstvima nema

Polović je kazala kako ravnopravnosti u geopolitičkim rivalstvima nema. Misli da je EU propustila važne stvari. Kako kaže, u zadnje 3 godine ona nije ponudila niti jednu valjanu mirovnu inicijativu.

- Problem EU je to što je mimo svojih interesa slijedila volju Bidenove administracije i volju Velike Britanije, koje su bile zainteresirane za nastavak sukoba na području Ukrajine, naglasila je.

Govori da je Trump kazao kako je milijun i pol ljudi stradalo na obje strane u ovom sukobu te da je ovo važan trenutak kada bi se trebao sukob zaustaviti i prići mirovnom rješenju.

Europsko jedinstvo će doći u kušnju

Da EU uspije kreirati zajednički stav to je rijetko, a sada će se situacija još više zakomplicirati i europsko jedinstvo će doći u kušnju, a čak i opstanak EU, istaknuo je Galić.

- Ovo je prvi puta u povijesti da je svjetska kriza izbila zato što će neki rat stat, a ne krenuti, naglasio je.

Polović smatra da će širenje NATO-a prema ruskim granicama biti predmet rasprave i to će se, kako kaže, morati zaustaviti.

- Rusi će tražiti da mirovne snage Europe i NATO-a ne mogu biti raspoređene prema njihovim granicama. Oni će zahtijevati mandat UN-a unutar kojeg će biti raspoređene mirovne snage, rekla je.

Naglasila je kako Rusija nema ništa protiv ulaska Ukrajine u EU. Međutim, problematičan je NATO.

Koja je cijena većeg ulaganja u obranu?

Žižić je rekao kako će se trebati sve više ulagati u obranu, ali kako kaže, pitanje je koja je cijena toga.

- Hoćemo li prestati ulagati u javna dobra, kulturu, sport, zapitao se.

Smatra kako bi EU trebala preispitati koje su njezine temeljne vrijednosti.

Galić je naglasio kako Hrvatska može samo simbolično poslati vojnike u Ukrajinu, ali to je duga priča s obzirom na to da se ni u Europi ne mogu dogovoriti o tome.

Polović ističe kako Hrvatska treba imati jasne stavove o vanjskoj politici bez obzira na to što je mala država. Kako kaže u našem interesu nije slanje vojnika u Ukrajinu.

(hkv)

Pon, 21-04-2025, 22:43:18

Potpora

Svoju članarinu ili potporu za Portal HKV-a
možete uplatiti i skeniranjem koda.

Otvorite svoje mobilno bankarstvo i skenirajte kod. Unesite željeni novčani iznos. U opisu plaćanja navedite je li riječ o članarini ili donaciji za Portal HKV-a.

barkod hkv

Komentirajte

Zadnji komentari

Telefon

Radi dogovora o prilozima, Portal je moguće kontaktirati putem Davora Dijanovića, radnim danom od 17 do 19 sati na broj +385-95-909-7746.

AKT

Poveznice

Snalaženje

Kako se snaći?Svi članci na Portalu su smješteni ovisno o sadržaju po rubrikama. Njima se pristupa preko glavnoga izbornika na vrhu stranice. Ako se članci ne mogu tako naći, i tekst i slike na Portalu mogu se pretraživati i preko Googlea uz upit (upit treba upisati bez navodnika): „traženi_pojam site:hkv.hr".

Administriranje

Pretraži hkv.hr

Kontakti

KONTAKTI

Telefon

Telefon Tajništva
+385 (0)91/728-7044

Elektronička pošta Tajništva
Elektronička pošta Tajništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

 

Elektronička pošta UredništvaElektronička pošta Uredništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Copyright © 2025 Portal Hrvatskoga kulturnog vijeća. Svi sadržaji na ovom Portalu mogu se slobodno preuzeti uz navođenje autora i izvora,
gdje je izvor ujedno formatiran i kao poveznica na izvorni članak na www.hkv.hr.
Joomla! je slobodan softver objavljen pod GNU Općom javnom licencom.

Naš portal rabi kolačiće radi funkcionalnosti i integracije s vanjskim sadržajima. Nastavljajući samo pristajete na tehnologiju kolačića, ali ne i na razmjenu osobnih podataka.