Izvješće za Europsku komisiju
Europska unija se mora prilagoditi novoj nestabilnoj stvarnosti i bolje se pripremiti na krize, uključujući i stvaranje službe za suradnju obavještajnih agencija država članica, kaže se u izvješću koje je za Europsku komisiju pripremio bivši finski predsjednik Sauli Niinistö.
Moramo se pripremiti za novu nestabilnu stvarnost i nema razloga vjerovati da će se u doglednoj budućnosti temeljni pokretači kriza povući, kaže se u izvješću koje je na zahtjev Komisije pripremio bivši finski predsjednik.
Niinistö između ostaloga predlaže službu za suradnju obavještajnih agencija na razini EU-a, koja bi služila za strateške i operativne potrebe. Također predlaže stvaranje mreže protiv sabotaža za zaštitu infrastrukture.
Von der Leyen kaže da je prikupljanje obavještajnih podataka u prvom redu odgovornost država članica te da na razini treba raditi na boljoj razmjeni tih informacija.
Niinistö kaže da zagovara da zemlje članice uvedu programe za uključivanje civila u obranu, iako to ne mora značiti uvođenje obaveznog vojnog roka.
U Finskoj imamo vojni rok, ja to ne predlažem jer želim biti realan. Ali u nekim zemljama također imamo zakonske obveze za civilnu službu, a dobrovoljni rad imamo posvuda, rekao je. Niinistö predlaže i veću suradnju između EU-a i NATO-a.
Komisija je u ožujku ove godine zadužila bivšeg finskog predsjednika da pripremi sveobuhvatno izvješće s preporukama o jačanju civilne i obrambene sposobnosti Unije kako bi postala otpornija na krize. Njegovo izvješće poslužit će kao smjernica za djelovanje Komisije u novom mandatu u području obrane
Europa shvaća da velike krize proteklih godina nisu bile izolirane niti su prolazne i one održavaju dublje tektonske geopolitičke, klimatske i tehnološke promjene, rekla je predsjednica Komisije von der Leyen na zajedničkoj konferenciji za novinare s Niinistom.
U izvješću se navodi da je EU od početka ovoga desetljeća doživio tri velike krize, pandemiju, najkrvaviji rat na europskom tlu od Drugog svjetskog rata te klimatsku krizu.
Bolja pripremljenost EU zahtijeva novi način razmišljanja. Povratak rata u Europu, kao i nedavno iskustvo pandemije i sve veća šteta povezana s klimatskim promjenama, bili su snažni podsjetnici da je sigurnost temelj svega, ona je javno dobro i ključni preduvjet za održanje naših vrijednosti i demokratskog političkog sustava, kao i našeg gospodarskog uspjeha i konkurentnost, kaže se u izvješću.
Von der Leyen je rekla da EU treba pojačati svoje obrambene sposbonosti ističući da su ruski vojni troškovi ove godine premašili troškove za obranu svih država članica zajedno, piše HRT.
(hkv)