Razgovor s Hrvojem Hitrecom, predsjednikom Hrvatskog kulturnog vijeća, u Večernjem listu
Ustvrdili ste da je premijer Sanader predstavnik fetišističke politike. Zašto?
Predstavljajući zbornik "Hrvatski nacionalni interesi i EU", citirao sam jednoga od autora, koji je vrlo slikovito opisao takvu politiku kao fetišističku i vazalno inferiornu, što držim otmjenom i točnom definicijom. Riječ je o dogmatskoj politici prema EU. Hrvatski interesi tu su u drugom planu, na temelju Sanaderova polazišta da nema toga što se neće učiniti kako bi Hrvatsku injektirao u EU.
U čemu se ta politika manifestira?
U beskonačnom popuštanju svim pritiscima i ucjenama koje dolaze od onih velikih europskih sila koje ne mogu smisliti Hrvatsku. U pristajanju da se hrvatska politika ne vodi u Zagrebu, nego u Bruxellesu i Haagu. Ali i oklijevanju da se donese odluka o gospodarskom pojasu u hrvatskom moru. U ravnodušnom promatranju kako se formalizira tvorevina nazvana zapadnim Balkanom. No i u pristajanju da se djeluje (i izručuje) po izmijenjenoj optužnici haaškog tužiteljstva protiv Gotovine, Čermaka i Markača, koja je u izravnoj suprotnosti s Ustavom RH i prijeti trajnom destabilizacijom Hrvatske.
Kažete da Sanaderova vazalna politika nije Tuđmanova, nego Trumbićeva. Zašto?
Usprkos nevoljama i lutanjima, Hrvatska je jedino u Tuđmanovo doba imala samostalnu politiku. Zahvaljujući takvoj politici i hrvatskim braniteljima, danas imamo hrvatsku državu. Projekt "zapadnoga Balkana" politički je projekt povratka Jugoslavije u celofanu. Formaliziranje "zapadnoga Balkana" neodoljivo podsjeća na Jugoslavenski odbor i versailleske sablasti. Hrvat Ante Trumbić bio je predsjednik toga odbora, pa odatle usporedba.
Jeste li vi euroskeptik?
Hrvatsko kulturno vijeće zalaže se za europsko zajedništvo i definira budućnost Europe kao zajednice samostalnih suverenih država koje povezuju demokratska načela, kulturno i povijesno naslijeđe te suvremeni gospodarski interesi. Ako EU želi biti to što je rečeno, onda smo za EU. Međutim, u EU postoji druga struja koja vodi Europu kao superdržavu, kao federaciju. U takvoj bi tvorevini Hrvatska definitivno imala lošiji položaj nego u pokojnoj Jugoslaviji.
Što razlikuje Račanovu od Sanaderove administracije?
Ukratko, riječ je o kontinuitetu u kojem je ukinuta bilo kakva raspoznatljivost među "velikim" strankama.
Vjerujete li vi doista u to da put Hrvatske u Europu vodi preko zapadnoga Balkana?
Maštu ostavljam za književno djelovanje. U stvarnosti vjerujem u ono što vidim, a to je stvaranje duhovne i političke podloge za novu, i opet diktiranu konstrukciju. Vidim da smo se putujući na zapad, kamo pripadamo, opet počeli vraćati na istok.
Večernji list
{mxc}