Oporbeni zastupnici pozivaju se na Ustav, a vladajući im uzvraćaju da su na strani Rusije
Za prihvaćanje Vladina prijedloga u Saboru oko obuke Ukrajinaca u Republici Hrvatskoj potrebna je potpora dvotrećinske većine. To pak podrazumijeva i potporu dijela oporbe. Ministar obrane Mario Banožić izjavio je u petak kako će Sabor dvotrećinskom većinom sigurno podržati sudjelovanje Hrvatske vojske u EU-ovoj misiji za vojnu pomoć za potporu Ukrajini, odnosno obuku Ukrajinaca u našoj domovini.
„Žalosno je da će pojedini političari, u nedostatku hrabrosti ili kroz druge probleme koji oni vide da bi mogli imati zbog toga na osobnoj razini, koristiti situaciju i uvlačiti nas u procedure koje ne stoje. Ukrajinu trebamo podržati. Siguran sam da će zastupnici razumjeti da obučne aktivnosti imaju humanitarni karakter i da će glasati pozitivno“, rekao je ministar Banožić.
Naglasio je kako je to prije svega EU-ova misija dogovorena s Glavnim stožerom i generalima te je podsjetio kako je Ukrajina od 1994. potpisnica Partnerstva za mir, a upravo se kroz obuku pokušava ostvariti mir u Ukrajini i Europi.
Međutim, oporbeni zastupnici pozivaju se na Ustav i ponavljaju da je tu riječ o njegovu kršenju. Iz vladajućih redova na to im uzvraćaju da su na strani Rusije.
„Ja ne mogu zamisliti da predsjednik Vlade u tolikoj bitnoj odluci pokušava izigravati Ustav. Je li on gledalo House of Cards, možda, ne znam što je on gledao, ali moram ga zamoliti da se vrati i da shvati da je ovo demokratsko društvo, a ne po njegovoj volji i želji moguća diktatura“, rekao je Božo Petrov, predsjednik Kluba zastupnika Mosta.
„To nužno ne znači da je netko Putinov igrač ili ruski agent u Hrvatskoj, prema tome mi moramo voditi računa o svojim interesima, pokazati solidarnost s Ukrajinom, ali treba vidjeti što točno Vlada traži i na što će se obvezati, mi to ne znamo, ali ne bježimo od rasprave u Saboru, rekao je Stijepo Bartulica iz Kluba zastupnika Domovinskoga pokreta.
Otprije je poznato stajalište predsjednika Milanovića, koji nije za obuku Ukrajinaca u Hrvatskoj, i upravo zbog toga što Vlada nema predsjednikovu suglasnost, traži dvotrećinsku većinu u Saboru, no prema tumačenjima nekih pravnih stručnjaka Ustav ne dopušta da o tom odlučuje Sabor.
(hkv)