Stiska pred ljestvama

 

Da bi se jedno društvo uopće zvalo društvom, ono mora imati najmanje nekoliko slojeva, najmanje ona osnovna tri, kako bi ti slojevi međusobno uspješno komunicirali, bili međuovisni i kako bi skladno međusobno surađivali i međusobno se podupirali, nadovezivali i nadograđivali. Pravo društvo funkcionira tako da netko tko stoji na višoj gredici ljestava daje ruku onom čovjeku ispod sebe, kako bi i on dospio na gredicu više. Ali na našim je ljestvama upravo suprotna situacija – netko tko stoji gore, čvrsto se drži svoga mjesta, ne želeći nikome pružiti ruku, naprotiv, nogama će odgurnuti nekoga kako bi on lakše zadržao svoj položaj. Naša društvena ljestvica tako je puna praznina, jer je nekome smetala činjenica da je netko odmah ispod njih, pa su ih nogama odgurnuli. Sada se čuvari piramidalnih vrhova osjećaju moćnije i sigurnije, jer je ispod njih praznina, dok se tek pri dnu ljestava događa prava pomama za stajanjem u blizini ljestava. Zašto smo dopustili pretvaranje srednjeg društvenog sloja u mit, u pjesmu budućih robova novog doba koju će biti primorani pjevati u tajnim hramovima duha za koje se ne će smjeti znati?

okoviZašto smo ljudima koji ne razumiju pojam društva dopustili da obuju tako razorno teške, čelične, tuđim znojem ulaštene i žiletima i čavlima podstavljene cipele? S tog gledišta mogli bismo čak zaključiti da naše društvo zapravo i ne postoji, jer nema njegove međusobne interakcije, nema prave zdrave homogenosti. Društveni slojevi trebali bi međusobno komunicirati i biti upućeni jedni na druge. Već sve ptice na granama pjevaju pjesme o srednjem društvenom sloju kao o posljednjem snu što ga je sanjalo čovječanstvo prije no što se dalo okovati lancima tržišnog definiranja svakog aspekta našeg postojanja. Ima li doista sve svoju cijenu, pa tako i ljudskost? Oko nas postoje samo okovi kapitala.

No, danas dok sudjelujemo u formiranju tog novog ropstva, nije nam još dopušteno donositi zaključke. Ali, jednoga će dana sigurno neki učenjak ispod svojih laserskih naočala, osvrćući se na naše vrijeme zaključiti: „U to davno doba, na početku 21. stoljeća okovi, lisice i lanci postali su glavni nakit i znak prepoznavanja svih onih koji su još uvijek slijepo vjerovali u postojanje srednjeg društvenog sloja, ne znajući da ih to uvjerenje gura u još veće okove, gotovo oklope zaduženosti i robovske ovisnosti.“ Objašnjavajući načelo vladavine i stege careva našeg doba, o njima će neki učenjak iz daleke budućnosti, zavaljen u fotelju iz dizajnerskog studija na Marsu naslonjen svojim kažiprstom na sljepoočnicu reći: „Doista, ima li ljepšeg načina zarobljavanja, nego zarobiti ljude kiteći ih nakitom slobode i prosperiteta.“

No, svijet ni u toj dalekoj budućnosti ne će biti puno pametniji no što je to danas, bilo da će njihova društvena ljestvica biti poput naše piramide ili će možda upravo suprotno imati oblik lijevka ili propulzivnog pješčanog sata, sasvim je svejedno, jer vuk dlaku mijenja, ali ćud nikada, a pješčane oluje nikada nisu niti će pitati vrijeme za dopusnicu prolaska kroz nečiji prostor i postavljanja novo-starih temelja naše civilizacije, baš kao što to ne čine ni poplave, ni potresi, oluje, erupcije vulkana i ostali prirodni putovi oblikovanja planete i odgajanja čovječanstva. Vremenske nepogode tiču se svih nas u jednakoj mjeri i to je dobro, jer u tim trenutcima pješčane komunikacije koju promovira pustinjska oluja najbolje se i najbrže postiže prijetvorba zloglasne beživotne piramide u preplašenu pustinjsku iguanu koja utjelovljujući cijelo čovječanstvo uzaludno traži spas.

Svi bismo trebali imati jednaka prava na osunčano ili zvjezdano nebo, na put prema gore u životnom, poslovnom i duhovnom smislu. U protivnom smo tu samo zbog toga kako bismo bili brojčano jaki statistički podatak u istraživanju nekog sociologa budućeg vremena potpisanog kao teoretičara zdrave stratifikacije društva u obliku kolijevke ili lijevka kao njegova izuma, ovjekovječenog u prepoznatljivoj pozi intelektualne nadmoći (čitaj nemoći) – s kažiprstom zalijepljenim za svoju, intelektualnom erozijom tada već vrlo ozbiljno udubljenu sljepoočnicu. Tako je to kada se govornice dohvate oni koji govoreći o evoluciji provode eroziju, kada se mikrofona za priču o izgradnji i nadogradnji dohvate rušitelji svih temelja civilizacije. Sve vrti se u krug. Povijest se ponavlja. I uvijek netko prekasno kaže: „Moglo je biti drugačije.“ „Jer, doista, nije sve moralo biti baš tako piramidalno“, reći će učenjak, stručnjak za društvene znanosti iz naše budućnosti izlazeći iz svog laboratorija za društvene pokuse i još jednom izazvati glasno kreketanje žabaca u svojoj strukovnoj močvari.

Tanka je linija od ljestvičnih gredica ili prečki do ljestvičnih gazišta, od piramide do lijevka i natrag. Tanka je linija od percepcije materijalnih bogatstava ovoga svijeta kao nedostižna faraonova blaga, do percepcije piramide kao simbola duhovnog uspona svakoga od nas i jedinog pravog blaga kojemu bismo trebali težiti, sve do trenutka kada će svatko od nas moći sebe prepoznati u očima jadne iguane usred pješčane pustinje ispod koje će počivati ostaci naše civilizacije. Pješčani sat oduvijek je trebao ljudsku ruku kako bi ponovno oživio i počeo bilježiti prolaznost, baš kao što svima nama ta ista prolaznost već vjekovima pomaže u definiranju vječnosti.

Elia Patricia Pekica Pagon
Hrvatsko slovo

{mxc}

Pet, 23-04-2021, 04:04:42

Komentirajte

Zadnji komentari

Kolumne

Telefon

Radi dogovora o prilozima, Portal je moguće kontaktirati putem Davora Dijanovića, radnim danom od 17 do 19 sati na broj +385-95-909-7746.

Poveznice

Snalaženje

Kako se snaći?Svi članci na Portalu su smješteni ovisno o sadržaju po rubrikama. Njima se pristupa preko glavnoga izbornika na vrhu stranice. Ako se članci ne mogu tako naći, i tekst i slike na Portalu mogu se pretraživati i preko Googlea uz upit (upit treba upisati bez navodnika): „traženi_pojam site:hkv.hr".

Administriranje

Pretraži hkv.hr

Kontakti

KONTAKTI

Telefon

Telefon Tajništva
+385 (0)91/728-7044

Elektronička pošta Tajništva
Elektronička pošta Tajništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

 

Elektronička pošta UredništvaElektronička pošta Uredništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Copyright © 2021 Portal Hrvatskoga kulturnog vijeća. Svi sadržaji na ovom Portalu mogu se slobodno preuzeti uz navođenje autora i izvora,
gdje je izvor ujedno formatiran i kao poveznica na izvorni članak na www.hkv.hr.
Joomla! je slobodan softver objavljen pod GNU Općom javnom licencom.

Naš portal rabi kolačiće radi funkcionalnosti i integracije s vanjskim sadržajima. Nastavljajući samo pristajete na tehnologiju kolačića, ali ne i na razmjenu osobnih podataka.