Gdje nam je mjera i dostojanstvo?

 

Šport nije tematski blizak interesima naše udruge. Naše članove zanimaju više životna i domoljubna pitanja. No, kako se i športskim rezultatima pronosi slava naše domovine, onda se i mi na stranicama našega lista pridružujemo čestitkama onima koji su to izborili i radosti koja prožima čitavu naciju. Ali športom i manifestacijama koje ga u pravilu prate, može se i naštetiti ugledu naše zemlje, pa smo u takvim situacijama s razlogom kritični. Kada se dogodi neprimjereno ponašanje navijača ili organizacija nekog natjecanja ispod razine i dostojanstva koje priliči Hrvatskoj, onda se općenite kritike svaljuju na narod ili vladu, dok pravi krivac čuči u klubovima, savezima ili medijima. Spomenut ću dva nedavna događaja.

Skijaško natjecanje na Sljemenu za svjetski kup - Snježna kraljica - može se sažeto opisati u jednoj rečenici. Najsiromašnija europska zemlja organizira najglamurozniju skijašku utrku u Europi s najvećim fondom nagrada. Dakle, to ne čine u bogatoj Austriji, Švicarskoj, Njemačkoj, Norveškoj ili Francuskoj gdje se takva natjecanja održavaju, već tradicionalno servilni europski podanici iz Hrvatske. Jasno, svi nas hvale: «nitko to ne može organizirati kao vi Hrvati» i mi bijednici činimo to već treću godinu zaredom. I da je kojim slučajem Ana Jelušić i pobijedila u toj utrci, sjaj njezine pobjede bio bi nadjačan sjenom našeg udvorništva.

Drugi slučaj je ozljeda nogometaša Eduarda. Taj dan sve naše TV-postaje prvih deset udarnih minuta Dnevnika posvetili su tom događaju. Nakon toga poslali su TV-ekipe u London, otkuda su nas svaku večer izvještavali kako se Eduardo hrabro drži i oporavlja od ozljede, a slikom prikazivali prozor jedne londonske vile iza kojega se odvija ta nacionalna drama. Nakon deset dana boravka u Londonu, ekipa HTV-a uspjela se je probiti u Eduardov stan i snimiti razgovor s nogometašem u krevetu. Da opravdaju svoj desetodnevni boravak u Londonu, te da i sebe predstave kao junake događaja, plasiraju javnosti kako bi engleske TV-kuće taj intervju platile zlatnim polugama.

Pitam, kojemu su to poginulom ili ranjenom vitezu Domovinskog rata ti isti mediji posvetili toliko vremena, pažnje i, na koncu - novca? Niti jednom! Blago Zadro, Andrija Matijaš Pauk, Marko Babić i stotine heroja koje ne mogu sve pobrojiti, bili su spomenuti na toj istoj HTV kao trećerazredni nogometaši. Kakav je to sustav vrijednosti uspostavljen u toj državi Hrvatskoj?

Alfred Obranić,
predsjednik Hrvatskog društva političkih zatvorenika
www.hdpz.htnet

{mxc}


Uto, 7-07-2020, 19:01:46

Najave

Pon Uto Sri Čet Pet Sub Ned
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Komentirajte

Zadnji komentari

Kolumne

Telefon

Radi dogovora o prilozima, Portal je moguće kontaktirati putem Davora Dijanovića, radnim danom od 17 do 19 sati na broj +385-95-909-7746.

Poveznice

Snalaženje

Kako se snaći?Svi članci na Portalu su smješteni ovisno o sadržaju po rubrikama. Njima se pristupa preko glavnoga izbornika na vrhu stranice. Ako se članci ne mogu tako naći, i tekst i slike na Portalu mogu se pretraživati i preko Googlea uz upit (upit treba upisati bez navodnika): „traženi_pojam site:hkv.hr".

Administriranje

1 klik na Facebooku za hkv.hr

Pretraži hkv.hr

Kontakti

KONTAKTI

Telefon

Telefon Tajništva
+385 (0)91/728-7044

Elektronička pošta Tajništva
Elektronička pošta Tajništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

 

Elektronička pošta UredništvaElektronička pošta Uredništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Copyright © 2020 Portal Hrvatskoga kulturnog vijeća. Svi sadržaji na ovom Portalu mogu se slobodno preuzeti uz navođenje autora i izvora,
gdje je izvor ujedno formatiran i kao poveznica na izvorni članak na www.hkv.hr.
Joomla! je slobodan softver objavljen pod GNU Općom javnom licencom.

Naš portal rabi kolačiće radi funkcionalnosti i integracije s vanjskim sadržajima. Nastavljajući samo pristajete na tehnologiju kolačića, ali ne i na razmjenu osobnih podataka.