Iz bosanskohercegovačkih medija dolazi krajnje uznemiravajuća vijest po kojoj Hrvatska predvodi inicijativu osnivanja "Balkanske vojske". Točnije, u prvom koraku bi se unutar NATO-ove misije u Afganistanu osnovala zajednička postrojba BiH, Hrvatske, Makedonije, Crne Gore i Slovenije, i Srbije ako se ona želi pridružiti. Ovu vijest potvrdio je veleposlanik Hrvatske u NATO-u Igor Pokaz, kazavši: "Ovo je šansa da pokažemo da zajedničkim snagama možemo pomoći međunarodnim snagama da postignu mir i stabilnost". Ono što nas zanima je sljedeće: tko je Igoru Pokazu dao mandat za osnivanje zajedničkih vojnih jugo-postrojbi što je izravno protiv duha i slova hrvatskoga Ustava? Znamo da ne bi bilo prvi puta da se hrvatski dužnosnici oglušuju na ustavne odredbe, ali što je previše je previše. Još tragamo za više od tisuću nestalih, da bi sada za udobno smještenu stražnjicu Igora Pokaza u NATO-u trebali mimo Ustava tjerati hrvatske vojnike da služe u novoj JNA, i to još u Afganistanu.(mm)

 

NATO formira „Balkansku vojsku"

natoOgorčeni neprijatelji tijekom devedesetih kada je u ratu rasparčana Jugoslavija, države bivše SFRJ sada se ujedinjuju u misiji podrške vojsci Afganistana, prenose agencije. BiH, Hrvatska, Makedinija, Crna Gora i Slovenija planiraju oformiti zajednički tim koji će provesti obuku novoformirane afganistanske vojne policije. Misija će biti dio međunarodnih napora NATO da se pomogne i opremi nova vojska.

Časnici u stožeru NATO koji su uključeni u organiziranje projekta kažu da su vrata otvorena i za Srbiju, u kojoj mnogi s podozrenjem gledaju na angažiranje u okviru NATO koji je bombardirao Srbiju tijekom sukoba na Kosovu 1999. godine.

"Mi pozdravljamo inicijativu koju predvodi Hrvatska da surađuje s drugim zemljama iz Jadranske regije da bi se oformile međunarodne snage za angažman u ISAF", rekla je predstavnica za medije iz NATO Oana Lungesku. "Ta inicijativa pokazuje da suradnja i korištenje sposobnosti saveznika i partnera može donijeti nove, vrlo produktivne doprinose aktualnim potrebama naših snaga", rekla je Lungesku.

Igor PokazU proteklom desetlljeću regija bivše Jugoslavije, koji sada sačinjava više država, ustanovio je demokratski poredak, vlade regije su se međusobno povezale i preduzimaju napore za pridruživanje Europskoj uniji (EU). One sebe smatraju dovoljno kvalificiranim da savjetuju naciju koja izrasta iz rata.

NATO je postavio kao prioritet obuku i opremanje Afganistanskih sigurnosnih snaga, koje bi trebale preuzeti odgovornost za dijelove zemlje ovog ljeta. Afganistanski vojnici preuzet će sve borbene dužnosti od međunarodnih snaga kada se one povuku do 2014. godine.

Rok će biti ispunjen samo ako obuka dobije još podrške iz NATO i drugih zemalja, rekao je general pukovnik Vilijam Koldvel, zapovijednik NATO za obuku, dodajući da koalicija želi uključiti još 740 instruktora ovog ljeta. Afganistanske snage sigurnosti prošle godine uključile su još 70.000 policajaca i vojnika i sada ih ima 270.000. To je dobar znak da će dostići cilj od 305.000 do kraja listopada.

Plan tranzicije, usvojen na samitu alijanse u studenom, ključan je dio strategije za okončanje rata u Afganistanu koji sada traje već 10 godina. Države bivše Jugoslavije mogu značajno da doprinesu tom projektu, budući da imaju jedinstveno iskustvo koje su stekle u ratu koji je u nekim svojim odlikama veoma sličan situaciji u Afganistanu. Vojni predstavnici pet nacija susrest će se u Podgorici, prijestonici Crne Gore 24. veljače da utvrde detalje o angažiranju. Uz doprinos NATO naporima, zemlje Balkana pokušat će steći drugačiji imidž za regiju koji dugo viđen kao nestabilan i pokažu napredak.

"Ovo je šansa da pokažemo da zajedničkim snagama možemo pomoći međunarodnim snagama da postignu mir i stabilnost", rekao je veleposlanik Hrvatske u NATO, Igor Pokaz.

"Nova misija pokazuje kako zemlje bivše Jugoslavije počinju surađivati na izvozu sigurnosti , što je dramatičan obrt u odnosu na samo desetljeće ranije kada je bilo potrebno angažiranje velikog broja međunarodnih snaga da bi se zemlje koje sada surađuju razdvojile u sukobu", rekao je Danijel Sunter urednik Balkan Intelligence monthly iz Beograda.

Onasa

Pet, 24-01-2025, 04:55:57

Potpora

Svoju članarinu ili potporu za Portal HKV-a
možete uplatiti i skeniranjem koda.

Otvorite svoje mobilno bankarstvo i skenirajte kod. Unesite željeni novčani iznos. U opisu plaćanja navedite je li riječ o članarini ili donaciji za Portal HKV-a.

barkod hkv

Komentirajte

Zadnji komentari

Telefon

Radi dogovora o prilozima, Portal je moguće kontaktirati putem Davora Dijanovića, radnim danom od 17 do 19 sati na broj +385-95-909-7746.

AKT

Poveznice

Snalaženje

Kako se snaći?Svi članci na Portalu su smješteni ovisno o sadržaju po rubrikama. Njima se pristupa preko glavnoga izbornika na vrhu stranice. Ako se članci ne mogu tako naći, i tekst i slike na Portalu mogu se pretraživati i preko Googlea uz upit (upit treba upisati bez navodnika): „traženi_pojam site:hkv.hr".

Administriranje

Pretraži hkv.hr

Kontakti

KONTAKTI

Telefon

Telefon Tajništva
+385 (0)91/728-7044

Elektronička pošta Tajništva
Elektronička pošta Tajništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

 

Elektronička pošta UredništvaElektronička pošta Uredništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Copyright © 2025 Portal Hrvatskoga kulturnog vijeća. Svi sadržaji na ovom Portalu mogu se slobodno preuzeti uz navođenje autora i izvora,
gdje je izvor ujedno formatiran i kao poveznica na izvorni članak na www.hkv.hr.
Joomla! je slobodan softver objavljen pod GNU Općom javnom licencom.

Naš portal rabi kolačiće radi funkcionalnosti i integracije s vanjskim sadržajima. Nastavljajući samo pristajete na tehnologiju kolačića, ali ne i na razmjenu osobnih podataka.