Zabrinutost zbog mogućeg novog rata

Nakon što je indijska vojska izvela napade na više ciljeva u Pakistanu, situacija na indijskom indijpotkontinentu dodatno se zaoštrava. Premijer Pakistana Šahbaz Šarif, nakon sjednice Vijeća za sigurnost u Islamabadu, ponovno je izjavio da će uslijediti odgovor na indijsku vojnu akciju.

Prema tvrdnjama pakistanske vojske, u posljednjim raketnim napadima poginula je 31 osoba, a 57 ih je ranjeno. Također je objavljeno da je nekoliko osoba u Indiji poginulo u artiljerijskom napadu pakistanske vojske na indijski dio Kašmira.

Više dronova srušeno

U međuvremenu se nasilni sukobi u regiji nastavljaju. Ujutro je, prema izvještajima, ponovno došlo do razmjene vatre između indijskih i pakistanskih vojnika. Indijska vojska izjavila je da je pakistanska vojska tijekom noći pucala iz lakog pješačkog i artiljerijskog oružja. Indijska vojska, kako je priopćeno, „odgovorila je na odgovarajući način”.

Istovremeno je pakistanska protuzračna obrana, prema policijskim navodima, srušila dron u blizini stambenog područja u gradu Lahoru. U tom dijelu nalaze se i vojne ustanove. Nije odmah bilo jasno je li riječ o naoružanom dronu ili izviđačkom uređaju. Lokalni mediji izvijestili su i o rušenju drugih dronova u gradovima pakistanske provincije Pandžab.

Indija tvrdi da je napala „terorističke kampove”

Indija je priopćila da je u noći s utorka na srijedu napala više ciljeva u Pakistanu i dijelu Kašmira pod pakistanskom ikontrolom. To je, kako se navodi, bio odgovor na teroristički napad 22. travnja u indijskom dijelu Kašmira, u kojem je ubijeno 26 osoba. Napadi su, prema riječima indijskih dužnosnika, bili usmjereni na „terorističku infrastrukturu”.

Pakistanska vlada, međutim, tvrdi da su pogođene džamije, privatne kuće i administrativne zgrade. „Napad na naše civile ne će proći bez odgovora. Bit će pozvani na odgovornost za ovaj kukavički čin”, rekao je pakistanski ministar obrane Havadža Asif za DW. Dodao je da su svi ciljevi koje je Indija napala bili „civilni”, odbacujući tvrdnje New Delhija da su mete bile terorističke lokacije kao „apsolutno neutemeljene i hrpu laži”.

Strah od eskalacije sukoba

S. K. Chatterjee, bivši časnik indijske vojske i vojni strateg, rekao je da bi, ako Pakistan uzvrati, sukob mogao eskalirati i na druge fronte, što bi zahtijevalo raspoređivanje kopnenih trupa duž linije nadzora. „Još je rano za prognoze, ali međunarodni pritisak trebao bi pomoći da situacija ne izmakne kontroli”, dodao je.

Amit Ranjan, istraživač na Institutu za južnoazijske studije Nacionalnog sveučilišta u Singapuru, u izjavi za DW je izrazio uvjerenje da će „borbe eskalirati” te da će smirivanje situacije ovisiti o tome „koliko daleko obje zemlje odluče ići u eskalaciji ovog incidenta”.

Elizabeth Threlkeld, direktorica programa za Južnu Aziju u washiningtonskom Stimson centru, smatra da je ovaj incident najozbiljniji između dviju nuklearnih sila u posljednjih nekoliko godina. „Potencijal za eskalaciju je značajan, osobito u svjetlu prvih izvještaja o brzoj odmazdi iz Pakistana i mogućem rušenju zrakoplova”, rekla je Threlkeld za DW.

Pozivi na dijalog i suzdržanost

Međunarodna zajednica, uključujući UN, EU i SAD, pozvala je obje strane na smanjenje napetosti. Američki trumppredsjednik Donald Trump rekao je kako se nada da će se sukobi „vrlo brzo završiti,” nazivajući eskalaciju sukoba „sramotnom.”

Glavni tajnik UN-a António Guterres i brojni drugi svjetski čelnici apelirali su na obje strane da pokažu suzdržanost.

Pakistanska diplomatkinja Maleeha Lodhi, koja je bila veleposlanica Pakistana u SAD-u, Velikoj Britaniji i UN-u, rekla je za DW da „situaciju sada treba staviti pod kontrolu jer bi daljnja eskalacija u nuklearnom okruženju predstavljala veliki rizik”. Naglasila je da bi američka intervencija mogla spriječiti „veliku eskalaciju”. „Prošle krize između Indije i Pakistana uvijek su bile smirene uz posredovanje SAD-a”, rekla je Lodhi.

Sukob vuče korijene iz kolonijalnog doba

Kašmir, regija u Himalaji, podijeljena je između Pakistana i Indije, ali obje zemlje polažu pravo na cijeli teritorij. Korijeni sukoba datiraju još iz kolonijalne ere. Britanci su 1947. godine Indijskom potkontinentu dodijelili neovisnost i podijelili ga. Tom podjelom nastale su većinski hinduistička Indija i novi muslimanski Pakistan. Nasilna podjela i dalje potiče duboko neprijateljstvo. Od stjecanja neovisnosti, dvije su zemlje vodile tri rata, od kojih su dva bila zbog Kašmira.

Deutsche Welle

Pet, 13-06-2025, 02:34:22

Potpora

Svoju članarinu ili potporu za Portal HKV-a
možete uplatiti i skeniranjem koda.

Otvorite svoje mobilno bankarstvo i skenirajte kod. Unesite željeni novčani iznos. U opisu plaćanja navedite je li riječ o članarini ili donaciji za Portal HKV-a.

barkod hkv

Komentirajte

Zadnji komentari

Telefon

Radi dogovora o prilozima, Portal je moguće kontaktirati putem Davora Dijanovića, radnim danom od 17 do 19 sati na broj +385-95-909-7746.

AKT

Poveznice

Snalaženje

Kako se snaći?Svi članci na Portalu su smješteni ovisno o sadržaju po rubrikama. Njima se pristupa preko glavnoga izbornika na vrhu stranice. Ako se članci ne mogu tako naći, i tekst i slike na Portalu mogu se pretraživati i preko Googlea uz upit (upit treba upisati bez navodnika): „traženi_pojam site:hkv.hr".

Administriranje

Pretraži hkv.hr

Kontakti

KONTAKTI

Telefon

Telefon Tajništva
+385 (0)91/728-7044

Elektronička pošta Tajništva
Elektronička pošta Tajništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

 

Elektronička pošta UredništvaElektronička pošta Uredništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Copyright © 2025 Portal Hrvatskoga kulturnog vijeća. Svi sadržaji na ovom Portalu mogu se slobodno preuzeti uz navođenje autora i izvora,
gdje je izvor ujedno formatiran i kao poveznica na izvorni članak na www.hkv.hr.
Joomla! je slobodan softver objavljen pod GNU Općom javnom licencom.

Naš portal rabi kolačiće radi funkcionalnosti i integracije s vanjskim sadržajima. Nastavljajući samo pristajete na tehnologiju kolačića, ali ne i na razmjenu osobnih podataka.