Pljesak za Zagreb
Istina je da je predsjednik Hrvatske Ivo Josipović u Bleiburgu polagao vijence pripadnicima oružanih snaga NDH, što je pravdao, pored ostalog, rješavanjem spora među Hrvatima i "pravom svakog na svoj grob". Točno je i da se, zajedno s premijerom Zoranom Milanovićem i šeficom diplomacije Vesnom Pusić, istrčao držanjem lekcije Srbiji, osuđujući trenutačno nepostojeću rehabilitaciju Draže Mihailovića. Činjenica je, štoviše, i da Zagreb godinama pokušava izjednačiti ustaše i četnike, Pavelića i Mihailovića, nivelirati zločine dok gradi imidž Hrvatske kao antifašističke države (ili kolijevke antifašizma,Nepopularne izjaveSve su to nepopularne izjave svojstvene državnicima, koji osim želje da ostanu na vlasti, imaju i viziju mijenjati društvo, a neprihvatljive političarima kojima rukovode spin doktori kako reče donedavni predsjednik Sabora Luka Bebić).
Državni vrh u Jasenovcu
Ali se za vikend čula jedna u nizu dobrih vijesti iz Hrvatske, a takve u Srbiji uvijek ostanu na margini. Posljednji je dobar glas da je čitav državni vrh bio u Jasenovcu povodom Dana sjećanja na žrtve holokausta, genocida i drugih žrtava fašizma. Josipović je rekao da "u Hrvatskoj nikada više fašističke, nacističke i ustaške ideje neće proći". Pragmatični Milanović poručio je da je jedina zastava pod koju treba stati ona "demokratske slobodne i pravedne Hrvatske, otvorenog društva, zajednice svih onih koji u njoj žele živjeti". Predsjednik Sabora Boris Šprem rekao je da su ustaše Hrvatskoj nanijele najveću sramotu.
Koji dan ranije Josipović je predložio da Sabor više ne treba biti pokrovitelj komemoracije u Bleiburgu. Sredinom travnja spriječen je panfašistički miting u Zagrebu, a Josipović je izjavom o "ustaškoj zmiji" u Hrvatskoj na sebe navukao gnjev dijela javnosti. U veljači je izjavio da su ustaše htjele pomesti Srbe s lica zemlje. Sve su to nepopularne izjave svojstvene državnicima, koji osim želje da ostanu na vlasti, imaju i viziju mijenjati društvo, a neprihvatljive političarima kojima rukovode spin doktori.
A i Srbija se oglasila na spomenuti Dan sjećanja, bio je u Donjoj gradini Mirko Cvetković, premijer. Veću, međutim, pažnju privlači obećanje Dragana Đilasa da će izgraditi spomenik ubijenima u beogradskim logorima u vrijeme nacizma. Što je u redu, mada pada u oči nakon nedavnog uklanjanja "Đilasovog" spomenika "Žrtvama rata i braniteljima domovine od 1990. do 1999." (bješe zarđao, tek što je postavljen).
Istina, izbori su, ali Srbiji i inače nedostaje malo državništva, malo više iskrenosti prema biračima, ali i susjedima. Više odgovorne politike, manje povijesti, spomenika i puste simbolike.
Danas