Slovački premijer u Hrvatskoj

Slovački premijer Robert Fico stigao je u službeni posjet Hrvatskoj. U Banskim dvorima primio ga ficoje premijer Andrej Plenković, piše HRT.

- Premijer Plenković svečano je, uz najviše vojne počasti, dočekao slovačkog premijera Roberta Fica. Razgovarali su o jačanju bilateralnih odnosa, europskim temama te aktualnoj sigurnosnoj situaciji u svijetu, s naglaskom na rat u Ukrajini, rekao je u javljanju iz Banskih dvora novinar HRT-a Gordan Žvanović.

Dok je premijer Plenković, kazao je, "od samog početka davao podršku Ukrajini, slovački premijer smatra da zapadna politika naoružavanja Ukrajine samo produljuje sukob te da Kijev treba položiti oružje i sklopiti mir s Moskvom".

- Jedna od njegovih idućih destinacija je upravo Moskva gdje će 9. svibnja zajedno s Aleksandrom Vučićem i Miloradom Dodikom sudjelovati na Danu pobjede. Nakon što je šefica europske diplomacije Kaja Kallas rekla da sudjelovanje na paradi Unija neće gledati blagonaklono, Fico je odbrusio kako mu nitko ne može uvjetovati kamo će putovati, kazao je.

Dvojica premijera su, istaknuo je Žvanović, "razgovarala o energetskoj stabilnosti i stabilnosti jugoistoka Europe".

Fico: Ukrajini ne ćemo nuditi nikakve darove

Robert Fico kazao je na konferenciji za novinare da njegova zemlja "ne će nuditi Ukrajini nikakve darove".

- Govorimo li o Ukrajini, slovačka vlada Ukrajini ne će nuditi nikakve darove. Ako je riječ o vojnoj pomoći, nećemo sudjelovati u financijskim mehanizmima koji trebaju voditi prema kupnji oružja. S druge strane, slovačka vlada organizirala je dva susreta s ukrajinskom, u planu je i treći i dogovaramo humanitarne projekte, rekao je.

Premijer Plenković ustvrdio je kako je iskoristio sastanak da opet iskaže potporu Ukrajini.

- Iskoristio sam sastanak da iskažemo potporu Ukrajini koja je žrtva ruske agresije i naveo sve ono što je Hrvatska učinila kako bi pomogla ukrajinskom narodu. Najavili smo i ove godine u listopadu konferenciju, koju će organizirati ministar branitelja Tomo Medved, a vezana je za ratne veterane i iskustva koja želimo prenijeti Ukrajincima. Slovački premijer najavio je sudjelovanje slovačke delegacije na toj četvrtoj velikoj konferenciji posvećenoj Ukrajini u posljednje četiri godine, kazao je.

- Slovačka želi povećanje uvoza nafte putem Hrvatske, rekao Fico, premijer zemlje ovisne o ruskim energentima.

Socijaldemokratskog slovačkog predsjednika vlade, koji je prošle godine teško ranjen u atentatu, često optužuju za proruske stavove.

Slovačka, država bez izlaza na more, istodobno je ovisna o uvozu ruskih energenata. Od 1. siječnja prekinut joj je dotok ruskog plina preko Ukrajine, nakon isteka sporazuma između Kijeva i Moskve pa sad taj energent iz Rusije dobiva putem Turskog toka.

Fico je u Zagrebu, tijekom konferencije za novinare s premijerom Andrejem Plenkovićem, govorio o potrebi povratka rute preko Ukrajine, naglasivši da je ona ključna i za Europu.

Kazao je da je Bratislava njegovim zaustavljanjem izgubila 500 milijuna eura godišnje.

- Tražio sam premijera Plenkovića da potakne i podrži obnovu plinskog toka kroz Slovačku. To nije samo stvar nas nego i mnoge zapadne tvrtke na to pozivaju. Ako se ne obnovi tok plina s istoka, nećemo moći funkcionirati, rekao je slovački premijer, ne spomenuvši ni u jednom trenutku Rusiju.

Plenković: Hrvatska povećava kapacitete LNG Terminala

Plenković je naglasio da Hrvatska povećava kapacitete LNG Terminala u Omišlju s 3,1 milijardi na 6,1 milijardi kubika plina te znatno investira u plinovode diljem zemlje, što će omogućiti i diversifikaciju izvora tog energenta za srednju Europu. Fico je zahvalio na mogućnosti suradnje na tom području, ali i dodao da je Bratislava usmjerena na uvoz standardnog plina.

S druge strane, Slovačka danas 55 posto svoje nafte dobiva kroz naftovod Adria, te je spremna povećati taj postotak, Fico je najavio kako će zatražiti da predstavnici njegove vlade o tome razgovaraju s hrvatskom stranom.

- Za nas je Hrvatska strateški partner, rekao je Fico.

Migracije i turizam

Dan nakon što je poljski predsjednik Andrzej Duda u Zagrebu Hrvatskoj ponudio pomoć poljske granične policije, u Banskim dvorima to je učinio i slovački premijer, naglašavajući da iznimno cijeni ono što Hrvatska čini u zaštiti šengenske granice.

- Ako vlada izrazi interes, možemo ponuditi tehničku i materijalnu pomoć, rekao je.

Dvojica premijera naglasila su da dvije zemlje imaju odlične odnose, a Fico je zahvalio Hrvatskoj na statusu koji u zemlji uživa slovačka manjina.

Plenković je izrazio zadovoljstvo što je prošle godine u Hrvatskoj boravilo 530 tisuća slovačkih turista. Srednjoeuropska zemlja broji oko 5,43 milijuna stanovnika, što znači da je zemlju posjetilo gotovo deset posto Slovaka.

Hrvatski premijer kazao je da Zagreb i Bratislava dijele stav i o potrebi očuvanja kohezijskih i poljoprivrednih politika u idućem višegodišnjem proračunu Europske unije, te će stoga dvije države zajedno nastupati u zagovaranju da se oni održe.

Različito o Ukrajini

Premijeri nisu bili toliko složni po pitanju Ukrajine i pomoći toj ratom pogođenoj zemlji.

Fico je rekao da joj Slovačka neće nuditi nikakve darove ni sudjelovati u mehanizmima financijske pomoći za nabavu naoružanja.

- Slovačka s Ukrajinom surađuje u humanitarnim pitanjima te joj može isporučiti struju u kriznim situacijama, rekao je Fico koji je krajem prošle godine zaprijetio Kijevu da će mu zaustaviti izvoz električne energije ako prekine dotok ruskog plina, što se ipak nije ostvarilo.

Fico je na konferenciji za medije priznao da ima drugačije stavove o aspektima rata u Ukrajini i njegovih uzroka od Plenkovića.

Dan ranije najavio je da odlazi na Dan pobjede u Moskvu usprkos upozorenjima iz EU-a da to ne čini. Naglasio je da svaka zemlja ima svoju povijest te da je Slovačka prepuna grobnica vojnika Crvene armije.

- Mi to imamo u našoj genetskoj informaciji, znamo tko nas je oslobodio i to nam ne može nitko oduzeti. Ne može se reći da je oslobođenje došlo sa zapada ako je došlo s istoka, kazao je Fico, pa govorio o svojim odavanjima počasti i žrtvama invazije na Normandiju, američkim vojnicima na groblju Arlington te pripadnicima britanskog RAF-a.

- Želimo li mi to ili ne, povijesno najveći udio u pobjedi nad nacizmom su imali narodi bivšeg Sovjetskog Saveza, kazao je Slovak.

Plenković je nakon Ficovog obraćanja naglasio da je Rusija grubo prekršila međunarodno pravo napadom na Ukrajinu te je ponovio da se ona ne smije nagraditi za tu agresiju prepuštanjem osvojenih teritorija.

- Da je Hrvatska bila u takvoj poziciji devedesetih, danas bi ona bila 30 posto teritorijalno manja, puno ranjivija i slabija te osjetljiva na buduće rizike, rekao je premijer.

- Ne želimo da se granice Rusije približavaju Ukrajini, to je naš strateški interes, dodao je.

Naglasio je da će se Hrvatska kroz međunarodne forume nastaviti zalagati za pravedan mir, iako smo još daleko od ozbiljnijeg primirja, pa i procesa koji će dovesti do trajnog mira.

Naglasio je i da će službeni Zagreb nastaviti pomagati Kijevu.

Fica primili i Milanović te Jandroković

Nakon Banskih dvora Robert Fico sastao se s predsjednikom Republike Zoranom Milanovićem na Pantovčaku.

Razgovarali su o političkoj i sigurnosnoj situaciji u Europi i svijetu te podržali dodatne pregovaračke napore za uspostavu mira u Ukrajini.

- Na međunarodnoj razini je prvenstveno potrebno uložiti dodatne pregovaračke napore za uspostavu mira u Ukrajini, priopćio je Ured predsjednika.

Što se tiče funkcioniranja Europske unije u novim međunarodnim političkim okolnostima, Milanović i Fico su se također složili da sve države članice "imaju pravo voditi računa o nacionalnim političkim i gospodarskim interesima", a suglasni su i da je potrebno nastaviti s proširenjem EU na zemlje jugoistočne Europe koje ispunjavaju uvjete.

Dvojica čelnika su istaknula i važnost postizanja energetske sigurnosti za zemlje srednje i istočne Europe pri čemu Slovačka kao važnog partnera u tome vidi i Hrvatsku.

Na sastanku u Uredu Predsjednika Republike potvrđeni su tradicionalno dobri i prijateljski odnosi Hrvatske i Slovačke koje, zaključeno je, nemaju međusobno otvorenih pitanja.

Uz Fica je u Uredu predsjednika Republike bio i ministar vanjskih i europskih poslova Juraj Blanár.

Zatim se slovački premijer sastao i s predsjednikom Hrvatskog sabora Gordanom Jandrokovićem, a razgovarali su o manjinama, kulturnoj i gospodarskoj suradnji.

Hrvatska manjina u Slovačkoj i slovačka manjina u Hrvatskoj ostaju snažna poveznica između dviju zemalja, složili su se sugovornici.

U Slovačkoj se nastava na hrvatskom jeziku održava u osnovnim školama u četiri bratislavske općine u kojima žive Hrvati, kao i u jednoj tamošnjoj gimnaziji. Također, u istom gradu na Sveučilištu Comenius djeluje i Odsjek za hrvatski jezik, s hrvatskim lektorom.

Dvije su strane danas potpisale Program suradnje između dvaju ministarstava kulture za razdoblje od 2025. do 2029., kao okvira buduće kulturne interakcije između Hrvatske i Slovačke.

Fico i Jandroković su se osvrnuli i na vrlo pozitivne gospodarske pokazatelje. Bilateralna trgovinska razmjena je 2024. godini prešla milijardu i pol eura, a Hrvatsku je u tom razdoblju posjetilo više od 530 000 slovačkih turista. Istaknuli su da postoji značajan prostor za unaprjeđenje suradnje u poljoprivredi, prehrambenoj, farmaceutskoj i vojnoj industriji, kao i u IT sektoru i turizmu,

Fico je također izrazio snažnu potporu Hrvatskoj na putu prema članstvu u OECD-u.

(hkv)

Ned, 18-05-2025, 04:55:59

Potpora

Svoju članarinu ili potporu za Portal HKV-a
možete uplatiti i skeniranjem koda.

Otvorite svoje mobilno bankarstvo i skenirajte kod. Unesite željeni novčani iznos. U opisu plaćanja navedite je li riječ o članarini ili donaciji za Portal HKV-a.

barkod hkv

Komentirajte

Zadnji komentari

Telefon

Radi dogovora o prilozima, Portal je moguće kontaktirati putem Davora Dijanovića, radnim danom od 17 do 19 sati na broj +385-95-909-7746.

AKT

Poveznice

Snalaženje

Kako se snaći?Svi članci na Portalu su smješteni ovisno o sadržaju po rubrikama. Njima se pristupa preko glavnoga izbornika na vrhu stranice. Ako se članci ne mogu tako naći, i tekst i slike na Portalu mogu se pretraživati i preko Googlea uz upit (upit treba upisati bez navodnika): „traženi_pojam site:hkv.hr".

Administriranje

Pretraži hkv.hr

Kontakti

KONTAKTI

Telefon

Telefon Tajništva
+385 (0)91/728-7044

Elektronička pošta Tajništva
Elektronička pošta Tajništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

 

Elektronička pošta UredništvaElektronička pošta Uredništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Copyright © 2025 Portal Hrvatskoga kulturnog vijeća. Svi sadržaji na ovom Portalu mogu se slobodno preuzeti uz navođenje autora i izvora,
gdje je izvor ujedno formatiran i kao poveznica na izvorni članak na www.hkv.hr.
Joomla! je slobodan softver objavljen pod GNU Općom javnom licencom.

Naš portal rabi kolačiće radi funkcionalnosti i integracije s vanjskim sadržajima. Nastavljajući samo pristajete na tehnologiju kolačića, ali ne i na razmjenu osobnih podataka.