Pliva prestala s proizvodnjom penicilina
Rezultati rasprodaje hrvatske imovine strancima svakodnevno dolaze na vidjelo. Naravno, na teret hrvatskih građana. Najnoviji skandal izbio je nedavno kada je objavljeno da nekada velika nacionalna kompanija za proizvodnju lijekova Pliva prestaje proizvoditi lijek Chvrstacillin, vrstu penicilina namijenjenu liječenju čestih infekcija gornjih dišnih putova, pneumonija, infekcije kože i mekih tkiva, ali i upala uha, sinusa, difterije, infekcija rana i mnogih drugih bolesti. Među prvima reagirala je Agencija za lijekove i medicinske proizvode RH priopćenjem da je na zahtjev nositelja odobrenja, Plive, ukinula odobrenje za lijek Crystacillin, odnosno bezylpenicillinum. Kada se obznanilo u javnosti da Pliva, koju je nakon prodaje američkom farmaceutskom koncernu Barr ove godine preuzela izraelska kompanija Teva Pharmaceutical Industries, taj lijek više ne će proizvoditi, po žurnom je postupku, na temelju odobrenja Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi, odobren interventni uvoz 18.000 pakiranja generičke zamjene tog lijeka iz proizvodnje jednog njemačkog proizvođača iz Europske unije.
Umjesto penicilina za 2.95 kuna uvozni po 14 kuna
Liječnicima koji svakodnevno troše velike količine toga lijeka, pogotovo pedijatri za liječenje gnojnih angina kod djece, poručeno je samo daje uvozni njemački penicilin, odnosno generička zamjena za Plivin, odgovarajuće kakvoće, sigurnosti i djelotvornosti. Međutim, o razlozima zašto Pliva odustaje od proizvodnje, ali i naravno o cijeni uvoznog u javnosti se šuti. Nakon što se je doznalo iz hrvatskih veletrgovina lijekovima da je Plivin penicilin stajao samo 2.95 kuna, ravnatelj zagrebačke Klinike za infektivne bolesti 'Fran Mihaljević' prof. dr. Antun Beus obznanio je da uvozni njemački penicilin sada na hrvatskom tržištu stoji ni više ni manje nego 14 kuna. Prema tome, nakon gašenja Plivine proizvodnje penicilina, hrvatski građani sada taj svakodnevno neophodan i jedini lijek plaćaju 4 puta skuplje, odnosno te milijunske troškove snosit će HZZO. Ovo nijeprvi put da Pliva, nakon što su je kupili stranci, ima problema s proizvodnjom. Lani su objavili kako ne će moći opskrbljivati Hrvatsku s čak 26 najprodavanijih lijekova. Tako je do sada novi vlasnik ukinuo Plivinu proizvodnju Voltaren Rapida, tri lijeka na bazi penicilina, Geonivcin, Plivit B6, Euguclon za dijabetičare i Geokorton kapi, sve lijekove koje su nam liječnici zbog odličnog djelovanja, ali i cijene, svakodnevno prepisivali. Doznajemo da bi uskoro trebala prestati i proizvodnja plivacilina za široku upotrebu.
Skuplji lijekovi poskupljuju i liječenje
Direktorica komunikacija Plive Tamara Pećarević-Sušanj na pitanje o problemima s proizvodnjom, odgovara jedino da Pliva više nije u mogućnosti osigurati redovitu opskrbu hrvatskog tržišta navedenim lijekovima. Istina je da zagrebačka tvornica lijekova otkako je lani ukinula proizvodnju 26 prijeko potrebnih proizvoda za bolesne hrvatske građane, ima 102 milijuna kuna neto gubitka za prvo polugodište 2008. godine, odnosno da je 44,4 milijuna kuna težak operativni gubitak Plive u istom razdoblju. Prema tome, proizlazi daje penicilin stari lijek i previše jeftin, daje zarada stranim vlasnicima premala da bi ga se zadržalo u proizvodnji baš kao i ostalih 26 lijekova koji su lani već maknuti s proizvodnih traka.
Liječnici nam kažu da će zato hrvatski građani od sada uživati u novim lijekovima, često i neispitanim, s mnogo nuspojava i kontraindikacija, te u genericirna koji su proizvedeni drugdje i po višim cijenama. Profitirat će uvoznici i veledrogerije, tvrde nam liječnici, jer niti njih niti pacijente ionako nitko ništa ne pita. Baš kao niti one koji financiraju HZZO iz svojih plaća jer će, neminovno, terapija za poneke bolesti poskupjeti zbog skupljih lijekova. Bitno je daje hrvatsko tržište lijekova blokirano, da je Hrvatska Ijekarska komora na strani vlasnika ljekarni, a ne pacijenata.
Umjesto proizvodnje ostaju nam poligoni za potrošnju
Dodaju i to da u ljekarnama nema više ni kanadskog Mexitila za kojega nema generičke zamjene jer je jedini blokator srčanog ritma. Taj se je lijek uvozio, ali po novoj odluci ministra zdravstva više se ne uvozi pa onih nekoliko tisuća pacijenata koji ga trebaju, mogu polako umrijeti ili čekati poziv ministra Milinovića da ih obavijesti da ne moraju čekati na lijek već da skoknu do Slovenije gdje ga ima dovoljno.
No vratimo se ukidanju proizvodnje u Plivi otkako ju je kupio američki koncern Barr koji danas ima u skupštini te tvrtke čak 96,38 posto glasova. Više se u javnosti ne zamjećuje što smo sve do danas prodali strancima. Kao i u drugim prodanim hrvatskim tvrtkama koje donose veliki profit, velevlasnik Plive zadržao je samo ime te autohtone hrvatske tvornice lijekova, jedne od rijetkih u Europi i poznate na istočnim tržištima. Utrkujući se poniznošću toj toliko željenoj Europskoj uniji i njihovim zakonima, prodali smo i Inu koja praktično više nije hrvatska jer mađarski MOL ima 47,15 dionica. Prodana je i Dukat Lura. Francuski Lactalis ima 91,49 Dukatovih dionica. Na redu je Podravka, brodogradilišta... Što će Hrvatskoj ostati? Na kraju će nam umjesto proizvodnih pogona ostati samo poligoni za potrošnju, poput raznih konzumoidnih, kerumoidnih, getroidnih i drugih privatnih veletrgovina.
Tomislav Držić
Hrvatski list
{mxc}