Hrvatska biskupska konferencija u problemima u hrvatskom društvu

 

Na konferenciji za novinare sazvanoj u petak u povodu 37. plenarnog zasjedanja Hrvatske biskupske konferencije u Šibeniku član Stalnoga vijeća HBK riječki nadbiskup Ivan Devčić iznio je stav HBK o nekim aktualnim pitanjima u hrvatskome društvu, priopćio je Tiskovni ured Hrvatske biskupske konferencije.

Hrvatski su biskupi pozdravili određivanje datuma za završetak pregovora u procesu pristupanja Hrvatske Europskoj uniji. U tom smislu biskupi su na ovom zasjedanju formirali Biskupsku komisiju za odnose s Europskom unijom koja treba pomoći da hrvatsko približavanje EU ima i svoju kršćansku, duhovnu dimenziju.

"Uz to biskupi dijele zabrinutost zbog vala nasilja koji zapljuskuje naše društvo i podržavaju napore odgovornih koji se žele odlučno suprotstaviti kriminalu i korupciji. Stoga pozdravljaju sve pothvate koji idu za poboljšanjem funkcioniranja pravne države i njezinih institucija, kao i želju svih građana da se dođe do korijena nezdravih pojava te se pronađu ne samo izvršitelji nego i naručitelji kaznenih dijela. Također upozoravaju da se u tom postupanju poštuju ljudska prava. Biskupi izražavaju mišljenje da situacija nije takva da zahtijeva izvanredne mjere. Smatraju da je dosta da sve institucije ispunjavaju ono što je u njihovoj nadležnosti."

"Napose biskupi, zajedno sa svim građanima, dijele zabrinutost zbog širenja nasilja među djecom i mladima te potiču ozbiljno suočavanje s tom opasnom pojavom te da se istraže i uklone uzroci takvog stanja. Prema mišljenju biskupa, nasilje među djecom znak je prije svega slabosti obitelji koja je prva i temeljna ustanova odgovorna za odgoj i socijalizaciju djece. Zato biskupi apeliraju na sve društvene čimbenike da pomognu obitelji, prema principima subsidijarnosti, da može ispuniti svoju temeljnu zadaću. Istu je pomoć potrebno dosljednije pružiti i školi kao i svim drugim odgojnim ustanovama kojima su povjerena djeca i mladi."

"Nasilje među djecom kao i svi drugi oblici nasilja ukazuju na duboku krizu našega društva, na posljedice rata i tranzicije koje treba liječiti, na krizu vrijednosti koje mogu dati smisao životu pojedinca i osposobiti ga za odgovornog člana društva." "Posebno je važno propitati kakve se uzore putem medija i na druge načine daje mladima te uvidjeti povezanost nasilja među mladima s korupcijom i kriminalom u društvu koji pokazuju da se životne ciljeve može lakše ostvariti nepoštenim nego poštenim sredstvima. Biskupi upozoravaju i na dragocjenu ulogu medija koji su velika društvena moć i apeliraju da mediji što objektivnije informiraju javnost, a to ne mogu učiniti ako se koncentriraju samo na crnu kroniku, nego je nužno voditi i bijelu kroniku. Da bi se u medijima mogla posredovati cjelovita slika o onome što se uistinu događa u društvu važno je cjelovito gledati i posredovati i ono dobro što se događa u društvu. Na taj način potrebno je ohrabrivati i poticati mlade da idu putem dobra." "Dok biskupi pozdravljaju sve poduzete mjere u suzbijanju nasilja i kriminala upozoravaju da sve to neće dovesti do željenih rezultata ako istovremeno izostane i napor da se naše društvo duhovno i moralno obnovi. Ispunjenje tog prevažnog cilja zadatak je svih u našem društvu koji imaju važnu ulogu u njemu. Crkva je u tom smislu uvijek otvorena za pomoć i suradnju", rekao je nadbiskup Devčić.

IKA

{mxc}

Sri, 3-03-2021, 04:22:58

Komentirajte

Zadnji komentari

Kolumne

Telefon

Radi dogovora o prilozima, Portal je moguće kontaktirati putem Davora Dijanovića, radnim danom od 17 do 19 sati na broj +385-95-909-7746.

Poveznice

Snalaženje

Kako se snaći?Svi članci na Portalu su smješteni ovisno o sadržaju po rubrikama. Njima se pristupa preko glavnoga izbornika na vrhu stranice. Ako se članci ne mogu tako naći, i tekst i slike na Portalu mogu se pretraživati i preko Googlea uz upit (upit treba upisati bez navodnika): „traženi_pojam site:hkv.hr".

Administriranje

Pretraži hkv.hr

Kontakti

KONTAKTI

Telefon

Telefon Tajništva
+385 (0)91/728-7044

Elektronička pošta Tajništva
Elektronička pošta Tajništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

 

Elektronička pošta UredništvaElektronička pošta Uredništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Copyright © 2021 Portal Hrvatskoga kulturnog vijeća. Svi sadržaji na ovom Portalu mogu se slobodno preuzeti uz navođenje autora i izvora,
gdje je izvor ujedno formatiran i kao poveznica na izvorni članak na www.hkv.hr.
Joomla! je slobodan softver objavljen pod GNU Općom javnom licencom.

Naš portal rabi kolačiće radi funkcionalnosti i integracije s vanjskim sadržajima. Nastavljajući samo pristajete na tehnologiju kolačića, ali ne i na razmjenu osobnih podataka.