Vlada: izmjene prava predsjednika RH po prestanku obnašanja dužnosti

Vlada: izmjene prava predsjednika RH po prestanku obnašanja dužnosti

[dropGRG]PdropGRG]redsjednik Republike moći će se nakon prestanka obnašanja dužnosti vratiti na svoje bivše radno mjesto, mirovina će mu se određivati prema Zakonu o mirovinskom osiguranju, a zadržat će ured i službeni automobil, ali na rok od pet godina, predložila je danas Vlada u izmjenama Zakona o posebnim pravima predsjednika Republike po prestanku obnašanja dužnosti.

Prema prijedlogu koji je Vlada uputila u saborsku proceduru, predsjedniku Republike po prestanku obnašanja dužnosti osigurava se radno-pravna zaštita tj. omogućuje mu Pantovčakse pravo povratka na rad kod poslodavca kod kojeg je bio u radnom odnosu na neodređeno vrijeme, i to u roku trideset dana od prestanka obnašanja dužnosti.

Ako je prestala potreba za obavljanjem tih poslova, poslodavac mu je dužan ponuditi obavljanje drugih odgovarajućih poslova.

Predsjednikova mirovina ubuduće bi se određivala prema Zakonu o mirovinskom osiguranju, kao i svim drugim osiguranicima, odnosno više ne bi bila u visini 90 posto njegove plaće nego bi se određivala prema općem propisu, kazao je ministar rada i mirovinskog sustava Mirando Mrsić.

Po prestanku obnašanja dužnosti predsjednik Republike i dalje bi imao pravo na ured, dva državna službenika za obavljanje administrativnih i ostalih poslova te osobnog vozača i službeno vozilo i to na rok od pet godina.

Izmjene se neće primjenjivati na bivšeg predsjednika Stjepana Mesića, a ministar Mrsić je kazao kako je zaključeno da su to stečena prava koja će on moći nastaviti koristiti u istom opsegu i nakon što izmjene zakona stupe na snagu.

Hina

 

Na STAROM SUSTAVU KOMENTIRANJA VIŠE NIJE MOGUĆE POSTAVLJANJE NOVIH KOMENTARA

Zato molimo sve one koji se još nisu prebacili na novi sustav da to što prije učine, a mi ćemo s naše strane vrlo rado pomoći u slučaju problema. Za pomoć samo se treba javiti na admin@hkv.hr.

Za komentiranje u novom sustavu Disqus potrebno je biti registriran na jednoj od tri socijalne mreže, Facebook, Twitter ili g+ (Google), odnosno imati korisnički račun na samom Disqusu. S takvim korisničkim računom svatko se može prijaviti u sučelju za komentiranje Disqus i postavljati svoje komentare.

Čet, 23-05-2013, 13:41:46

Komentirajte

Zadnji komentari

Radio i TV

Visoka kvaliteta

Poveznice

Snalaženje

Kako se snaći?Svi članci na Portalu su smješteni ovisno o sadržaju po rubrikama. Njima se pristupa preko glavnoga izbornika na vrhu stranice. Ako se članci ne mogu tako naći, i tekst i slike na Portalu mogu se pretraživati i preko Googlea uz upit (upit treba upisati bez navodnika): „traženi_pojam site:hkv.hr".

Posjetitelji

Imamo 299 gostiju i jedan član online

Prijava

Preporučite članak

       'Like' za članak

'+1' na Googleu

Kolumne

Hrvoje Hitrec Nenad Piskač Javor Novak Ljubomir Škrinjar Davor Dijanović

Lijepa Naša

0112_Dubrovnik_Onofrijeva_fontana.jpg
Copyright © 2013 Portal Hrvatskoga kulturnog vijeća. Sva prava zadržana.
Joomla! je slobodan softver objavljen pod GNU Općom javnom licencom (GPL).