Zabrinjavajuća rezolucija hrvatskoga eurozastupnika

Odbor za ženska prava i rodnu ravnopravnost Europskoga parlamenta usvojio je 11. svibnja zabrinjavajući nacrt rezolucije o pobačaju i protiv prigovora savjesti hrvatskoga europarlamentarca Predraga Matića, a o njemu će se raspravljati tijekom plenarne sjednice 23. lipnja.P. Matic

Europski centar za pravo i pravdu (ECLJ) upozorava na štetnost takve rezolucije:

„Ovaj prijedlog rezolucije hrvatskog zastupnika u Europskom parlamentu Predraga Matića pod nazivom 'O stanju seksualnog i reproduktivnog zdravlja i prava u EU u okviru ženskog zdravlja' veoma je zabrinjavajući: radikalno promiče pobačaj i posebno poziva na ukidanje prigovora savjesti medicinskog osoblja.

To je novi pokušaj gotovo identičan pokušaju portugalske europarlamentarke Edite Estrela iz 2013. godine, protiv kojeg se ECLJ uspješno borio.

Ta inicijativa, kao i prethodna, prelazi nadležnosti Europske unije, budući da je područje zdravstva pitanje država (UFEU, čl. 168 st. 7). Parlament je odbacio nacrt rezolucije 2013. uz obrazloženje da je 'nadležnost država članica da formuliraju i provode politike u zdravstvu i obrazovanju'. Dana 9. ožujka 2021., gđa Dalli, u ime Europske komisije, ponovno je podsjetila da 'zakonodavne ovlasti o seksualnom i reproduktivnom zdravlju i pravima, uključujući pobačaj, imaju države članice'. (E-005924/2020).ECLJ Logo

Promotori pobačaja tvrde da se oslanjaju na 'temeljno pravo na pobačaj'. To se ponovilo mnogo puta, uključujući i na saslušanju u Europskom parlamentu o kojem smo izvijestili. Ali ne postoji nešto kao 'temeljno pravo na pobačaj'. Suprotno tome, od konferencije u Kairu 1994. godine države su se obvezale 'smanjiti pribjegavanje pobačaju' i 'poduzeti odgovarajuće mjere kako bi pomogle ženama u izbjegavanju pobačaja'. Europski sud za ljudska prava i Sud Europske unije dosljedno odbijaju priznati postojanje 'prava' na pobačaj. Zapravo, Sud je prepoznao da ljudski fetusi uživaju zaštitu ljudskog dostojanstva (Brüstle protiv Greenpeace, 2011.).

Štoviše, što se tiče prava na prigovor savjesti medicinskog osoblja, njegovo je jamstvo uvijek bilo uvjet za dekriminalizaciju pobačaja. Zajamčeno je ljudskim pravima pod slobodom savjesti, a posebno člankom 10.2 Povelje o temeljnim pravima Europske unije.“

(hkv)

Uto, 15-10-2024, 16:58:53

Potpora

Svoju članarinu ili potporu za Portal HKV-a
možete uplatiti i skeniranjem koda.

Otvorite svoje mobilno bankarstvo i skenirajte kod. Unesite željeni novčani iznos. U opisu plaćanja navedite je li riječ o članarini ili donaciji za Portal HKV-a.

barkod hkv

Komentirajte

Zadnji komentari

Telefon

Radi dogovora o prilozima, Portal je moguće kontaktirati putem Davora Dijanovića, radnim danom od 17 do 19 sati na broj +385-95-909-7746.

AKT

Poveznice

Snalaženje

Kako se snaći?Svi članci na Portalu su smješteni ovisno o sadržaju po rubrikama. Njima se pristupa preko glavnoga izbornika na vrhu stranice. Ako se članci ne mogu tako naći, i tekst i slike na Portalu mogu se pretraživati i preko Googlea uz upit (upit treba upisati bez navodnika): „traženi_pojam site:hkv.hr".

Administriranje

Pretraži hkv.hr

Kontakti

KONTAKTI

Telefon

Telefon Tajništva
+385 (0)91/728-7044

Elektronička pošta Tajništva
Elektronička pošta Tajništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

 

Elektronička pošta UredništvaElektronička pošta Uredništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Copyright © 2024 Portal Hrvatskoga kulturnog vijeća. Svi sadržaji na ovom Portalu mogu se slobodno preuzeti uz navođenje autora i izvora,
gdje je izvor ujedno formatiran i kao poveznica na izvorni članak na www.hkv.hr.
Joomla! je slobodan softver objavljen pod GNU Općom javnom licencom.

Naš portal rabi kolačiće radi funkcionalnosti i integracije s vanjskim sadržajima. Nastavljajući samo pristajete na tehnologiju kolačića, ali ne i na razmjenu osobnih podataka.