Budimpešta i Varšava vetom protiv proračuna EU-a za 2021. - 2027.
Poljski premijer Mateusz Morawiecki uputio je pismo institucijama Europske unije u kojem najavljuje da bi Poljska mogla uložiti veto na proračun EU-a 2021.-2027. zbog pritisaka EU-a na Poljsku u kojima ju se optužuje za nepoštivanje vladavine prava te joj se prijeti onemogućavanjem korištenja novca iz Europskih fondova.
Morawiecki je pismo uputio predsjednici Europske komisije Ursuli von der Leyen, predsjedniku Europskog vijeća Charlesu Michelu i njemačkom predsjedništvu EU-a.
Morawiecki je u objavi na Facebooku napisao da najavljeni mehanizmi kojima bi EU uvjetovala poljski pristup europskim fondovima “temelji na proizvoljnim i politički motiviranim kriterijima.”
Prihvaćanje toga “dovelo bi do pristajanja na dvostruka mjerila u tretiranju članica EU-a”, rekao je on dodavši da takva jasna veza nije bila dio sporazuma koji su čelnici EU-a postigli u srpnju.
Mađarska također najavila mogući veto na proračun
Podsjetimo, već ranije je i mađarski premijer Viktor Orban uputio pismo europskim institucijama iz istog razloga (prijetnje EU-a da neće moći koristiti novac iz EU-fondova zbog navodnog nepoštivanja vladavine prava).
Premijer Orban dao je do znanja da će staviti veto na Višegodišnji financijski okvir, EU paket za oporavak od koronavirusa i EU program za sljedeću generaciju ako se usvoji uredba o povezivanju korištenja fondova EU-a s vladavinom prava, piše rmx.news.
Potvrdio je da su zajedničke vrijednosti, poput vladavine zakona, temeljne za Mađarsku i osnova demokracije, ali o njihovoj provedbi i primjeni mora suditi mađarski narodi koji je to sposoban učiniti kao i bilo koja druga država Europe.
U svom je pismu Orbán također spomenuo da su dužnosnici EU-a mađarski pravni sustav prethodno proučavali u smislu europskih standarda i postignut je sporazum o svim sporovima. Ipak, Europski parlament pokrenuo je postupak protiv Mađarske prema članku 7., što je navelo vladu da u protekle dvije godine dostavi stotine stranica dokumenata za pojašnjenje. Istaknuo je kako je većina mađarskih napora uzaludna jer nije bilo ozbiljnog interesa za mađarske odgovore u Vijeću za opće poslove.
U svom dopisu premijer je podsjetio da se nedavno izvješće Europske komisije o vladavini prava nije temeljilo na činjenicama, već na politički motiviranim optužbama protiv Mađarske već poznatim iz mađarske oporbe i organizacija koje financira George Soros. Prema Orbánovom mišljenju, mehanizam vladavine prava EU-a sve se više koristi za interveniranje u demokratskim izbornim procesima nekih zemalja.
Orban: Teško definirajući koncepti EU-a stvaraju mogućnost za zlouporabe
Nema dogovora ni o čemu dok se oko svega ne dogovorimo, poručuje Viktor Orbán.
Orban je također je kritizirao planirani mehanizam sankcija zbog pravno nejasnih definicija poput “kršenja vladavine zakona”. Prema Orbanu, takvi teško definirajući koncepti stvaraju mogućnosti za političke zlouporabe i krše zahtjev pravne sigurnosti. Prema riječima čelnika mađarske vlade, ako to i dalje ostane slučaj, vlada nema drugog izbora nego odbiti ostale elemente srpanjskog paketa.
Orbán u pismu također daje prijedloge za mogući novi sankcijski mehanizam. Prema njegovim riječima, Europska komisija, nakon što su joj dana sva potrebna sredstva za neovisno djelovanje, ne bi trebala odlučivati o raznim sankcijama protiv država članica oslanjajući se na mišljenje vanjskih čimbenika poput nevladinih organizacija. Bruxelles trenutno temelji svoju vjerodostojnost dobivajući informacije od organizacija koje nemaju nikakav demokratski mandat, ističe Orban, referirajući se na Sorosove organizacije.
On također poziva da se sustav uvjetovanja dodjele europskog novca ograniči na slučajeve koji stvarno i izravno utječu na financijske interese EU. Također predlaže da se mora stvoriti pravni lijek za države članice.
To bi značilo da bi dotične države članice mogle osporiti odluke o sankcijama koje je donijelo Vijeće pred Europskim sudom pravde. Žalba bi u stvari poslužila za obustavu kazne, što znači da će sve sankcije biti obustavljene dok Sud ne donese odluku.