Razlaz aktualne koalicije?
Predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović ocijenio je da bi bilo iznimno teško promijeniti vladajuću koaliciju na državnoj razini u toj zemlji, a po njemu to bi dovelo do blokade zemlje i njezina europskog puta nakon što je probošnjačka Trojka najavila razlaz sa SNSD-om Milorada Dodika.
Nakon što zastupnici SNSD-a na današnjoj sjednici Zastupničkog doma Parlamenta BiH nisu poduprli dva reformska zakona koji su uvjet za otvaranje pregovora s Europskom unijom, iz bloka kojega čine SDP BiH, Naša stranka i Narod i pravda najavili su razlaz u državnoj koaliciji s vodećom srpskom strankom.
Predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović, koji je i čelnik Hrvatskog narodnog sabora BiH, pozvao je zavađene stranke na zajednički sastanak kako bi se pokušalo spasiti tu koaliciju.
- Ne vidim neke velike sreće u prekompoziciji vlasti, ona bi trajala, bojim se, i godinu dana, upozorio je Čović.
Dodao je kako bi razlaz aktualne koalicije doveo do blokade Bosne i Hercegovine i njezina europskog puta.
- Suština je stabilizirati BiH, ne samo na europskom putu, nego stabilizirati BiH. Pokušat ću organizirati sastanak, izjavio je Čović.
Čović je i predsjedatelj gornjeg, nacionalno koncipiranog Doma naroda Parlamenta BiH, a sjednicu na kojemu bi se razmatrala dva zakona koje je usvojio Zastupnički dom sazvao je za tjedan dana.
Aktualni saziv Vijeća ministara BiH, predvođen Borjanom Krišto, uspostavljen je prije manje od dvije godine, ali sada se suočava s ozbiljnom krizom državne koalicije.
Dodik najavio produbljivanje krize državne vlasti u BiH
Čelnik bosanskohercegovačkih Srba Milorad Dodik izjavio je u četvrtak u Banjaluci da njegova stranka neće surađivati s probošnjačkim političkim strankama "trojke" koje su ranije tijekom dana najavile prekid suradnje s njegovim SNSD-om, čime se produbljuje kriza na državnoj razini u BiH.
- Čuo sam da trojka neće sa SNSD-om. Pa nećemo ni mi s njima, ali o tome ćemo govoriti sutra, rekao je Dodik na kraju konferencije na kojoj novinari nisu imali mogućnost postavljati pitanja.
On se u četvrtak prvi put obratio medijima nakon stanke od skoro mjesec i pol dana nakon što je bio podvrgnut operativnome zahvatu u Beogradu.
Dodik je govornicu iskoristio kako bi rekao da sankcije koje je američka administracija nedavno proširila na članove obitelji i bliske suradnike nisu ekonomski poljuljale Republiku Srpsku. Ocijenio je da su se pokazale besmislenim i neuspješnim.
Pravdao je to ekonomskim rastom ovog bosanskohercegovačkog entiteta.
Najavio je stroge mjere prema stranim bankama i zaprijetio njihovo zatvaranje.
- Banke imaju rok od tri mjeseca da vrate 750 milijuna maraka (oko 377 milijuna eura) depozita koje su iznijele iz Republike Srpske. Ako to ne učine, bit će zatvorene, rekao je Dodik i takav potez nazvao zloporabama.
Dodik nije propustio reći kako je Republika Srpska "država" i najavio dalje jačanje njezinih institucija, uključujući policiju.
Probošnjačke stranke odlučile raskinuti koaliciju sa SNSD-om Milorada Dodika
Vladajuća koalicija u BiH je pred razlazom dvije godine od uspostave nakon što su stranke probošnjačkog političkog bloka odlučile raskinuti ovaj savez sa SNSD-om Milorada Dodika čiji zastupnici u četvrtak nisu podržali dva europska zakona, dok su ih podržali i HDZ BiH i srpske oporbene stranke.
Na izvanrednoj sjednici Zastupničkog doma Parlamenta BiH u Sarajevu donesena su dva zakona o zaštiti osobnih podataka te graničnome nadzoru koje je Europska komisija postavila kao jedan od preduvjeta za otvaranje pregovora s Bosnom i Hercegovinom o članstvu.
SNSD je bio suzdržan prigodom glasovanja, a zakoni su prošli zahvaljujući potpori stranaka probošnjačke Trojke koju čine SDP BiH, Naša stranka i Narod i pravda te vodeće hrvatske stranke HDZ-a BiH, kao i oporbenih srpskih stranaka.
Nakon toga glasovanja hitan sastanak su održali predstavnici Trojke i nakon kojega su priopćili da je SNSD ovim postupkom prekršio koalicijski dogovor te svojim neustavnim djelovanjem narušava ustavni poredak, blokira europski put BiH i ugrožava stabilnost zemlje.
Koaliciju na državnoj razini, uz SNSD, čini i HDZ BiH.
Procedura smjene članova Vijeća ministara BiH predviđa pokretanje inicijative od strane Predsjedništva BiH, predsjedatelja Vijeća ministara ili zastupnika Zastupničkog doma Parlamenta BiH, zatim ide glasanje u Parlamentu, te imenovanje novih ministara uz provjeru i potvrdu njihovog imenovanja u skladu s Ustavom BiH.
Iz Trojke su najavili da će o odluci informirati međunarodne partnere i pozvali sve političke aktere na suradnju u cilju očuvanja mira i nastavka europskog puta BiH.
Predstavnici Trojke, SNSD-a i HDZ-a BiH uspostavili su aktualni saziv Vijeća ministara BiH kojega predvodi Borjana Krišto prije nepune dvije godine, a sada se nalazi pred najozbiljnijom krizom.
No, Dodikov SNSD ima većinu zastupnika iz Republike Srpske u oba doma državnoga Parlamenta, a i članica Predsjedništva BiH Željka Cvijanović dolazi iz redova ove stranke, te su na vlasti u entitetu Republici Srpskoj što može jako otežati rad vlasti na državnoj razini, ali i europske ambicije zemlje, piše HRT.
(hkv)