Uhićena tri potpredsjednika Hrvatskog fonda za privatizaciju
U akciji "Maestro" uhićeno je 6 osoba među kojima i tri potpredsjednika Hrvatskog fonda za privatizaciju (HFP), izvjestili su danas na izvanrednoj konferenciji za novinare čelnici Državnog odvjetništva, USKOK-a i policije.
Još jedna osumnjičena osoba je u bijegu, no locirana je i tek što nije uhićena.
Uhićeni se sumnjiče da su u korupcijskom lancu, među ostalim, sami na burzi kreirali uvjete pod kojima su kasnije kupovali dionice te radili malverzacije s državnim nekretninama koje su Fondu dane na raspolaganje.
Nekretnine su, primjerice, po ranijem dogovoru s investitorima procjenjivali po nižoj cijeni ili ih na natječajima definirali sukladno željama pojedinih investitora, kazao je ravnatelj USKOK-a Dinko Cvitan.
Dodao je da je počinjen izuzetno velik broj kriminalnih radnji koji , kako je rekao, jednostavno zapanjuje.
Pripremajući akciju, državne su institucije dužnosnicima Fonda, samo za mito, isplatile više stotina tisuća eura. No, osumnjičeni su za razne malverzacije potraživali čak višemilijunske iznose u eurima.
Ipak, ukupan broj malverzacija u Fondu bit će poznat tek nakon kriminalističke obrade koja će, kako procjenjuju, potrajati mjesecima.
Pohlepu uhićenih dužnosnika najbolje opisuje podatak da su istražitelji od Vlade u više navrata morali tražiti nove, velike novčane iznose, pa je ukupan iznos iplaćenog mita prešao 800 tisuća eura, kazao je glavni državni odvjetnik Mladen Bajić.
"Samo za ulazak u kombinaciju tražili su po 50 tisuća eura za kavicu", dodao je.
Kako je većina osumnjičenika u Fondu radila godinama, a jedan od njih čak 17 godina, teško je procijeniti kada je započeo koruptivni lanac.
Ipak, Bajić je ustvrdio da je prikupljen dovoljan broj čvrstih dokaza, zbog kojih akciju "Maestro", kako je rekao, s pravom može ocijeniti uspješnom.
U nastavak akcije sada će se uključiti Hrvatska agencija za nadzor financijskih usluga (HANFA), Državna revizija i Porezna uprava koje trebaju rasvijetliti koje su državne tvrtke i imovina nezakonito privatizirane, a počiniteljima oduzeti ilegalno stečenu imovinu.
Bajić je najavio da će nezakonite odluke Fonda za privatizaciju biti poništene u kaznenim ili građanskim sudskim postupcima.
Istaknuto je da bi operacija, čiji je 'tajni dio' trajao duže od godinu dana, bila nemoguća bez posebnih mjera poput tajnog snimanja i korištenja prikrivenih istražitelja, a u operaciju je uz velik broj policajaca i tužitelja bila uključena i Sigurnosno obavještajna agencija (SOA).
"Otvoreni" dio akcije i jutrošnja uhićenja uslijedila su nakon što je jučer jedan od dužnosnika Fonda u telefonskom razgovoru s prikrivenim istražiteljem otkrio da ga se prisluškuje.
Potom se krenulo s koordiniranom akcijom uhićenja, blokadom Fonda iz kojeg su zaplijenjeni brojni dokumenti te pretrage stanova osumnjičenika. Po riječima ravnatelja policije Marijana Benka samo u gotovini kod osumnjičenih je pronađeno čak 350 tisuća eura.
Inače, Fond za privatizaciju ima predsjednika, tajnika i četiri potpredsjednika, od kojih svaki vodi po jedan sektor - prodaje, nekretnina, pravnih poslova i financija. Svu dokumentaciju na temelju koje se donose odluke, pripremaju potpredsjednici u suradnji s tajnikom.
Bajić je na novinarsko pitanje odbacio mogućnost da je u malverzacije u Fondu bio upleten i njegov predsjednik.
Hina
Sanader: Ukida se Hrvatski fond za privatizaciju
Premijer Ivo Sanader na današnjoj izvanrednoj konferenciji za novinare rekao je da Hrvatski fond za privatizaciju "više neće postojati".
U ime Vlade i osobno premijer je pozdravio akciju "Maestro" koja je počela jutros i u kojoj su danas uhićeni dužnosnici Hrvatskoga fonda za privatizaciju.
Sanader nije htio imenovati uhićene dužnosnike Fonda rekavši da će to učiniti za to mjerodavna tijela od kojih očekuje i detaljnu kontrolu svih poslova na kojima su radili uhićeni dužnosnici, pa i završenih privatizacija.
Ako se utvrdi da je negdje bilo nepravilnosti, kao što je za pretpostaviti, onda, istaknuo je, očekujemo da se ta nezakonito otuđena imovina vrati Republici Hrvatskoj.
Budući pak da je riječ o visoko pozicioniranim dužnosnicima od kojih su neki u Fondu i 17 godina, Sanader je najavio da će Vlada već idući tjedan razmotriti koje će mjere poduzeti, uključujući i raspuštanje Fonda i formiranje nove institucije koja će, na načelu "dobroga gospodara" voditi računa i brinuti o državnoj imovini.
S tim u vezi dodao je da postoje dvije mogućnosti - jedna je da se Fond priključi Središnjem državnom uredu za upravljanje državnom imovinom, a druga je, što je i mišljenje Ekonomskoga fakulteta, da se osnuje agencija za imovinu.
U svakom slučaju, ustvrdio je Sanader, Hrvatski fond za privatizaciju više neće postojati.
Akcija koju je provelo nekoliko državnih tijela - Ministarstvo unutarnjih poslova, Državno odvjetništvo, USKOK i obavještajne službe - za Sanadera je jedna od najspektakularnijih akcija i bez dvojbe govori o odlučnosti državnoga vrha da se do kraja obračuna s korupcijom i mitom.
Ali, istaknuo je, ovdje nećemo stati i Nacionalna strategija za borbu protiv korupcije ide dalje kako bismo, što je moguće više, iskorijenili to zlo suvremenoga hrvatskog društva.
Sanader je istaknuo da je Vlada stvorila uvjete da provođenje akcija kao što je "Maestro" i za kvalitetniji rad tijela koja takve akcije provode.
U više navrata, rekao je, dali smo značajan novčani iznos za takve i slične operacije, koje idu neovisno od osiguranih proračunskih sredstava, a samo u zadnjih nekoliko mjeseci USKOK-u smo prebacili oko šest milijuna kuna za takve i slične operacije.
Na novinarsko pitanje nije li možda prekasno da Fond sada prestane postojati jer je već obavljeno oko 90 posto privatizacije, Sanader je odgovorio da za dobre i uspješne akcije nikada nije kasno.
Hina
{mxc}