Kažnjavanje u Hrvatskoj

Svim malo boljim poznavateljima stvarnih prilika u današnjoj Republci Hrvatskoj jako je dobro poznato da - unatoč šestgodišnjeg usklađivanja hrvatskoga zakonodavstva s europskom pravnom stečevinom - preostaje još mnogo područja društvenog života koja tek trebaju biti postavljena na zdrave temelje, primjereno potrebama, mogućnostima i specifičnostima suvremenoga hrvatskog društva. Nešto nije ureduKao što je poznato, prilikom glasovanja u petak 8. srpnja za uzdizanje zakona o braniteljima na ustavni zakon glasovalo je samo 69 zastupnika - pa branitelji neće postati - kako se to u medijima navodi - »ustavna kategorija«, no ostaje za povijest činjenica da su se pitanjem položaja hrvatskih branitelja 2011. godine bavili i Hrvatska vlada i Hrvatski sabor - a što je očiti znak da nešto nije u redu s položajem hrvatskih branitelja u suvremenome hrvatskom društvuSvjesna je toga donekle, čini se, i aktualna Vlada na zalasku svoga mandata pa je u zadnji čas - koji je bitno obilježen zauzimanjem pozicija za predstojeće parlamentarne izbore - uputila u saborsku proceduru prijedlog da se prava branitelja reguliraju ustavnim zakonom i prijedlog zakona o odnosu Hrvatske prema Hrvatima izvan Hrvatske.

Jadranka KosorKao što je poznato, prilikom glasovanja u petak 8. srpnja za uzdizanje zakona o braniteljima na ustavni zakon glasovalo je samo 69 zastupnika, 29 zastupnika glasovalo je protiv toga prijedloga, 2 zastupnika su bila suzdržana, ostali su ili napustili sabornicu prije glasovanja ili se uopće (ne)opravdano nisu pojavili toga dana u sabornici. Vladin prijedlog nije dobio potrebnih 102 glasa - glasovanju je i pristupilo tek 100 zastupnika - pa branitelji neće postati - kako se to u medijima navodi - »ustavna kategorija«, no ostaje za povijest činjenica da su se pitanjem položaja hrvatskih branitelja 2011. godine bavili i Hrvatska vlada i Hrvatski sabor - a što je očiti znak da nešto nije u redu s položajem hrvatskih branitelja u suvremenome hrvatskom društvu. Može se sasvim opravdano raspravljati koliko je iniciranje toga pitanja i na razini Vlade i na razini Sabora predizborna kost za glodanje bačena javnosti i osobito parlamentarnim političkim strankama, koje su izazvane javno zauzeti stav o tom pitanju i pritom dobiti ili izgubiti određene izborne poene, no daleko je važnije da se jasno očitovalo da u današnjoj Hrvatskoj ne prevladava dobar, korektan ni častan odnos prema hrvatskim braniteljima, ljudima koji su svojom žrtvom najzaslužniji za opstanak i obranu Republike Hrvatske.

Da taj odnos prema hrvatskim braniteljima često nije korektan, jasno je i iz mnogih drugih relevantnih pokazatelja, a o njima se pretežno u hrvatskoj javnosti šuti, štoviše može se ustvrditi da glavna struja javnoga mnijenja u suvremenome hrvatskom društvu upravo hrvatske branitelje često maksimalno ponižava, vrijeđa, kriminalizira, stavlja na stup srama, marginalizira i obezvređuje njihovu žrtvu. Hrvati zločinciAko je u Hrvatskoj sada u zatvorima oko 300 hrvatskih branitelja, a upućeni pojedinci najavljuju da slijedi još procesuiranje čak oko 400 do 600 hrvatskih branitelja, zar se ne nameće pitanje ne želi li se to još jednom po staroj formuli iz srbokomunizma prikazati Hrvate kao zločinceMladen BajićStoga se nameće pitanje je li takav odnos glavne struje javnoga mnijenja prema hrvatskim braniteljima tek izum pojedinih medijskih djelatnika ili je to plod smišljene politike i strateških opredjeljenja onih snaga koje stvarno upravljaju suvremenim hrvatskim društvom i sadašnjom Hrvatskom - a da ne žele dobro ni hrvatskom narodu ni hrvatskoj državi. Ako je u Hrvatskoj sada u zatvorima oko 300 hrvatskih branitelja, a upućeni pojedinci najavljuju da slijedi još procesuiranje čak oko 400 do 600 hrvatskih branitelja, zar se ne nameće pitanje ne želi li se to još jednom po staroj formuli iz srbokomunizma prikazati Hrvate kao zločince. Ne želi li se tim dosadašnjim i budućim procesuiranjem poručiti da su Hrvati počinili više zločina u doba velikosrpske agresije negoli sami velikosrpski agresori? Ne želi li se takvim postupanjem i Hrvatsku prikazati kao zemlju obranjenu ili stvorenu zločinima?

Kazna zbog HrvatskeKažnjavaju li se to u današnjoj Hrvatskoj s jedne strane hrvatski branitelji zato što su obranili Republiku Hrvatsku i omogućili njezin opstanak, a s druge strane Hrvati iz iseljeništva što su svojim donacijama u najkritičnije vrijeme omogućili tu obranu i što bi oni, kad bi im se dopustilo, mogli uzdići Hrvatsku na svoje vlastite noge?Nitko moralan u Hrvatskoj ne može biti protiv procesuiranja svakoga vojnika, bez obzira na kojoj strani bio, koji je ili zapovjedio ubojstvo konkretnoga razoružanog ili nenaoružanog čovjeka ili sam počinio takvo ubojstvo. Nitko moralan ne može biti protiv toga da se sudi za svaku nevinu žrtvu bez obzira na njezinu nacionalnu pripadnost ili kojoj strani u sukobu pripadala. No, ako se jednako ne tretira svaka žrtva, hrvatska i srpska, i svaki počinitelj zločina. Hrvat ili Srbin - a za veliku većinu daleko brojnijih hrvatskih žrtava velikosrpske agresije još nitko nije optužen makar je prošlo gotovo 20 godina od njihova stradanja - nameće se pitanje: Tko to onemogućava pravdu i istinu i tko to Hrvate koji su bili žrtva velikosrpske agresije želi pretvoriti u agresore? Smije li se hrvatski narod miriti s takvim zločinačkim, antihrvatskim djelovanjem?

Također glede prijedloga zakona o odnosu Hrvatske prema Hrvatima izvan Hrvatske može se opravdano raspravljati o predizbornom interesu, Vukovarno to ne može umanjiti činjenicu da postoji golem problem odnosa Republike Hrvatske prema Hrvatima u iseljeništvu. Osim što je promjenom ustava nečuveno izjednačen broj zastupnika u Saboru kao predstavnika hrvatskoga iseljeništva i najveće nacionalne manjine u Hrvatskoj, nije li smišljeno onemogućeno da uspješni pripadnici hrvatskoga iseljeništva unesu u mladu državu svoja dragocjena stručna, poslovna i demokratska iskustva, premda je baš to mladoj državi Hrvatskoj, okovanoj baštinom totalitarističke prošlosti, potrebnije od kapitala? Nije potrebno nagađati kakav će zakon o odnosu prema Hrvatima iz iseljeništva konačno biti donesen, jer je već počinjena neizmjerna šteta hrvatskom narodu, hrvatskom društvu i hrvatskoj državi sprečavanjem hrvatskim iseljenicima svakog doprinosa na političkom, gospodarskom, kulturnom, znanstvenom i svim drugim područjima društvenoga života.

Nameće se pitanje: Kažnjavaju li se to u današnjoj Hrvatskoj s jedne strane hrvatski branitelji zato što su obranili Republiku Hrvatsku i omogućili njezin opstanak, a s druge strane Hrvati iz iseljeništva što su svojim donacijama u najkritičnije vrijeme omogućili tu obranu i što bi oni, kad bi im se dopustilo, mogli uzdići Hrvatsku na svoje vlastite noge?

Ivan Miklenić
Glas Koncila

Ned, 16-03-2025, 19:56:20

Potpora

Svoju članarinu ili potporu za Portal HKV-a
možete uplatiti i skeniranjem koda.

Otvorite svoje mobilno bankarstvo i skenirajte kod. Unesite željeni novčani iznos. U opisu plaćanja navedite je li riječ o članarini ili donaciji za Portal HKV-a.

barkod hkv

Komentirajte

Zadnji komentari

Telefon

Radi dogovora o prilozima, Portal je moguće kontaktirati putem Davora Dijanovića, radnim danom od 17 do 19 sati na broj +385-95-909-7746.

AKT

Poveznice

Snalaženje

Kako se snaći?Svi članci na Portalu su smješteni ovisno o sadržaju po rubrikama. Njima se pristupa preko glavnoga izbornika na vrhu stranice. Ako se članci ne mogu tako naći, i tekst i slike na Portalu mogu se pretraživati i preko Googlea uz upit (upit treba upisati bez navodnika): „traženi_pojam site:hkv.hr".

Administriranje

Pretraži hkv.hr

Kontakti

KONTAKTI

Telefon

Telefon Tajništva
+385 (0)91/728-7044

Elektronička pošta Tajništva
Elektronička pošta Tajništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

 

Elektronička pošta UredništvaElektronička pošta Uredništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Copyright © 2025 Portal Hrvatskoga kulturnog vijeća. Svi sadržaji na ovom Portalu mogu se slobodno preuzeti uz navođenje autora i izvora,
gdje je izvor ujedno formatiran i kao poveznica na izvorni članak na www.hkv.hr.
Joomla! je slobodan softver objavljen pod GNU Općom javnom licencom.

Naš portal rabi kolačiće radi funkcionalnosti i integracije s vanjskim sadržajima. Nastavljajući samo pristajete na tehnologiju kolačića, ali ne i na razmjenu osobnih podataka.