Kako se provodi Zakon o ovrhama
„Molimo Vladu RH da pod hitno predloži Saboru stavljanje van snage Zakona o ovrhama" – stoji u zadnjem priopćenju Hrvatskog svjetskog sabora u kojem se podrobno raspravljaju posljedice već od strane mnogih osporavanog Zakona. U obrazloženju teksta koji potpisuje predsjednik Hrvatskog svjetskog sabora prof. Niko Šoljak stoji kako je važeći Zakon o ovrhama nepravedan i osobito kriminalan prema poštenim građanima RH. Ovaj Zakon otuđuje građane RH, od njihove države, od nositelja vlasti i svih odgovornih osoba u RH.
Hrvatskoj se nanosi neprocjenjiva šteta
Postojećim Zakonom o ovrhama stvara se mržnja prema političarima u RH i matičnoj državi. Tjera ljude da svaku kunu štede u zemljama izvan Hrvatske što iziskuje trošak a susjednim državama povećava štednje, a pojedini građani drže novac u čarapama. Navedenim Zakonom stvara se nesigurnost građana, nepovjerenje prema hrvatskim institucijama vlasti, bankama i Državi Hrvatskoj. Time se kratkoročno, a još više dugoročno Hrvatskoj nanosi neprocjenjiva šteta, koju treba pod hitno sanirati i kriminalni Zakon, u interesu pravde i poštenja prema građanima RH, poništiti.
U nastavku teksta Hrvatskog svjetskog sabora navode se dva primjera koja zorno svjedoče o nehumanosti Zakona o ovrhama.
Primjer starice
Jedna starija gospođa sa sela u životnoj dobi od 65 godina nema nikoga svoga pa prima pomoć od 450 kuna mjesečno. Od pomoći živi sa suprugom od 70 godina, sada joj je blokirana pomoć. Bila je u banci i rekli su joj da nema pomoći jer je blokirana sa iznosom od 2.500 kuna. Došla je kod nas plačući i moleći za pomoć. Dala nam je papir iz banke na kojem piše blokada za 5.500 kuna. Kaže da joj u banci ništa više ne mogu reći nego da ide u Finu. Ne zna gdje i što treba raditi. Otišli smo sa njom u Finu dali papir iz banke. Službenica nas je ljubazno primila i rekla da su je blokirale „Hrvatske vode" i „TV preplata".
Gospođa kaže da nema televizor i da nema ni struju u kući i da ništa nikome ne duguje. Gospođa ima cisternu za vodu i uopće ne zna za te neke „Hrvatske vode" koje su joj blokirale pomoć. Zamolili smo službenicu da joj da ovrhu kao bi detaljno vidjeli za što se jadnu staricu tereti. Službenica je rekla da nam ona predmet ne može dati, ali ga može kopirati ako platimo svaku stranicu kopije 53 kune. Pitali smo službenicu koliko je to kopija rekla je da ona ne zna, ali da ovršni predmeti obično imaju od 5 do 50 stranica, što zavisi od predmeta. Ako hoćemo točno znati da će ona pitati svoju kolegicu koja radi na katu pa će nam znati točno reći koliko ovršni predmet ima stranica. Pitali smo staricu dali ima 300 do 400 kuna za kopiranje ovrhe. Rekla je: „Čovik moj ja od 300 kuna živem cijeli mjesec imam za autobus vratiti se kući to je sve što imam".
Primjer vojnog invalida
Obitelji vojnog invalida iz Domovinskog rata, kojem je blokirana imovina, nisu htjeli dati podatke njegovoj obitelji ni u banci ni u Fini. Morao je osobno doći ili dati punomoć ovjerenu kod javnog bilježnika. Da bi došao dio Fine čiji je ured udaljen oko 150 m od najbližeg prilaza. Morali su mu pomoći dvojica ljudi svaki pod jednu ruku i praktično donijeti ga do službenice u Fini. Utvrđeno je da se radi o istoj priči kao i u prethodnom slučaju, odnosno da ge je blokirala Hrvatska televizija i grad. Tražio je presliku ovrha za koje kaže da nije znao.
Ovrha je imala 8 stranica platio je fotokopiranje ovrhe 424 kune. Platio je i psovao sve redom uz pitanje: Zašto sam se borio? Za lopove, kriminalce, idiote koji imaju milijune eura, a on nema ni za kruh. Sramota, sramota da čovjek propadne u zemlju od stida. Plakao je ko malo dijete. Na kraju kada je obrisao suze rekao je mladoj, veoma ljubaznoj službenici u „Fini":
„Mlada djevojko oprostite meni starcu, četnici su mi oduzeli dio tijela, ali mi nisu uzeli dušu. Naša predsjednica vlade Jadranka Kosor, Vlada RH i svi saborski zastupnici te drugi političari RH, oduzeli su mi dušu. Bez djela tijela nekako živim, ali sam duhom poražen. Nije me pobijedio neprijatelj, pobijedila me je Vlada RH kojoj sam ja, sa drugim borcima, omogućili da nas danas tlači i gazi bez milosti i bez najmanjeg ljudskog dostojanstva. To mi je teže nego kada su me četnici gazili u njihovim koncentracionim logorima dok nisam zamijenjen. Oprosti mi mlada damo ne mogu više".
Svega u suzama odnijeli smo ga do automobila.
Molba Vladi RH
U zaključnom dijelu teksta Hrvatskog svjetskog sabora upućuje se još jedna molba da se pod hitno stavi izvan snage ovršni Zakon i donesite drugi tako da bez pravomoćne sudske presude nitko nikome ne može blokirati sredstva, a još manje uzeti novac s računa. Molimo vas osigurajte pravnu sigurnost građana – piše prof. Niko Šoljak na kraju teksta.(mm)