Županija i Jakovčić obmanuli istarsku javnost!
Okolišna udruga Ekop Istra medijima je na novinskoj konferenciji u srijedu podastrla, kako su kazali, "tajne ugovore koje su Županija i Općina Pićan potpisali s danskim investitorom Rockwoolom".
Spornom smatraju činjenicu da su ti povjerljivi dokumenti potpisani - prije donošenja odgovarajućih odluka o gradnji tvornice kamene vune u Pićnu, kao i prije javne rasprave. Predsjednik udruge Josip Antun Rupnik izjavio je kako je to potvrda da je "krupni kapital išao na uštrb malog čovjeka". Rupnik navodi da je istarski župan Ivan Jakovčić famozni predugovor potpisao još 3. listopada 2005. kao povjerljivi dokument, te ovlastio direktora Istarske razvojne agencije IDA da izvrši sve obveze Županije preuzete u Predugovoru u korist danskog investitora. Aktivistica Ekop Istre Kristina Đurović dodaje da je predugovorom Rockwoollu obećano da će dobiti sve dokumente do izgradnje, što običnom čovjeku ne bi uspjelo.
"Ugovor su potpisale i Istarska županija i
IDA pa ne stoji da je to projekt Vlade i Općine. Država daje 17 milijuna eura
povlastica, što je predloženo i prihvaćeno za Rockwool prije Studije utjecaja na
okoliš, a riječ je o teškoj industriji. I Prostorni plan Općine mijenjao se za
potrebe tvornice te je mimo procedure uklopljen u županijski Prostorni plan",
kaže Đurović.
Rockwool se, ističu, osigurao da ga, u slučaju neizvršenja
obveza iz ugovora, općina novčano namiri, dok obratno - ne vrijedi. Najavili su
podizanje ustavne tužbe zbog proceduralnih pogrešaka kupoprodajnog ugovora, te
traže očitovanje državnog odvjetnika Mladena Bajića.
"Poigravate se s dolaskom ugledne svjetske kompanije"
Istarski župan Ivan Jakovčić na novinskoj je konferenciji u sjedištu Poglavarstva odgovorio na optužbe Ekop Istre te ih optužio za otvoreno poigravanje s dolaskom priznate svjetske tvrtke. "Sve je u skladu s propisima, a povjerljivost dokumenata predstavlja odgovornost poslovanja sa svjetskim kompanijama. Rockwool kotira na kopenhaškoj burzi i svaka informacija utječe na kotacije. Uz to, 23 posto Rockwoola u vlasništvu je neprofitne zaklade koja istražuje održivi okoliš", kaže Jakovčić.
Saša Brnabić
Vjesnik