Vlada je na početku godine spasila Uljanik od propasti, a Uprava od tada nije napravila ništa!

Kriza u pulskom brodogradilištu Uljanik eskalirala je po drugi put ove godine. Uljanik već duže vrijeme nije likvidan, dugovi se broje u milijardama kuna, a upitna je i isplata plaća radnicima te isplata dobavljača. Za restruktuiranje Uljanika uprava traži čak 350 milijuna eura od strane države, a manji dio novca uložio bi strateški partner Danko Končar.

Kriza s neisplatom plaća nije prva ove godine

Na samom početku godine dogodila se također kriza s likvidnošću pulskog brodogradilišta. Tada su kao i sada postojali pritisci sa strane Uprave, ali i lokalnih istarskih političara na Vladu, kako bi osigurala državna jamstva za isplatu plaća, dobavljača, ali i osiguranja gradnje brodova.

Uprava pulskog Uljanika nije imala novca za isplatu plaće za prosinac za gotovo 2800 radnika pulskog brodogradilišta, pa je na kraju uskočila Vlada kako bi se plaće isplatile te seKončar i Nobilo osigurao nastavak poslovanja.

Vlada je početkom godine na sjednici ovlastila Ministarstvo financija da u ime Republike Hrvatske izda državno jamstvo u iznosu od 96 milijuna eura u korist Hrvatske poštanske banke i/ili drugih poslovnih banaka u zemlji ili inozemstvu za kreditno zaduženje Uljanik Brodogradilišta radi provedbe sanacije i financijske konsolidacije.

"Kredit za održavanje likvidnosti do 96 milijuna eura korisnik kredita će upotrijebiti za utrošak sredstava za materijal potreban za gradnju brodova u Puli u iznosu do 38,2 milijuna eura, povrat duga prema Uljaniku d.d. koji će se utrošit na materijal potreban za gradnju brodova u Puli do iznosa od 10 milijuna eura, plaće i režijske troškove u iznosu do 4,6 milijunaJamstvaEuropska komisija prihvatila je državno jamstvo 22. 1. 2018, čime je ono postalo važeće. Zahvaljujući danom jamstvu, Uljanik je isplaćivao plaće više od pola godine, a Uprava Uljanika se obvezala da će u roku od šest mjeseci izraditi plan restruktuiranja i financijske sanacije kako se slična situacija ne bi ponovila eura, obveze brodogradilišta prema dobavljačima do 12 milijuna eura te za buduće troškove u brodogradilištu u iznosu do 31,2 milijuna eura", rekao je Marić povodom davanja državnog jamstva.

Tadašnja potpredsjednica Vlade Martina Dalić napomenula je da kredit mora biti vraćen u roku od šest mjeseci ili u istom roku brodogradilište mora izraditi plan restrukturiranja koji uključuje i pronalazak novog strateškog partnera te njegov ulazak u Uljanik grupu.

"Pred Uljanik grupom nalazi se jedan ozbiljan proces restrukturiranja. Jamstvo se daje uz određene uvjete koji se tiču samog brodogradilišta Uljanik. Uvjeti uključuju odgovarajuće odluke Nadzornog odbora Uljanik brodogradilišta i Uljanik društva, isto kao i odgovarajuće odluke skupštine Uljanika", kazala je potpredsjednica dodavši kako očekuje da EK da pozitivno mišljenje o tom procesu restrukturiranja.

"Ne znamo hoće li se to dogoditi, no iznimno je važno da svi iz Uljanik grupe ulože maksimalni napor kako bi se ovaj proces mogao provesti na način na koji se restrukturiranje u kontekstu davanja državne potpore provodi", zaključila je.

Europska komisija prihvatila je državno jamstvo 22. 1. 2018, čime je ono postalo važeće. Zahvaljujući danom jamstvu, Uljanik je isplaćivao plaće više od pola godine, a Uprava Uljanika se obvezala da će u roku od šest mjeseci izraditi plan restruktuiranja i financijske sanacije kako se slična situacija ne bi ponovila.

Nakon više od sedam mjeseci od danog jamstva, brodogradilište je zapalo još u veću krizu, ne isplaćuju se plaće radnicima, a uprava je izradila plan restruktuiranja koji bi značio veliko opterećenje za državni proračun. Ne manje važno, krajnje je upitno hoće li ga odobriti i Europska komisija.

direktno.hr

 

Pet, 24-01-2025, 16:43:26

Potpora

Svoju članarinu ili potporu za Portal HKV-a
možete uplatiti i skeniranjem koda.

Otvorite svoje mobilno bankarstvo i skenirajte kod. Unesite željeni novčani iznos. U opisu plaćanja navedite je li riječ o članarini ili donaciji za Portal HKV-a.

barkod hkv

Komentirajte

Zadnji komentari

Telefon

Radi dogovora o prilozima, Portal je moguće kontaktirati putem Davora Dijanovića, radnim danom od 17 do 19 sati na broj +385-95-909-7746.

AKT

Poveznice

Snalaženje

Kako se snaći?Svi članci na Portalu su smješteni ovisno o sadržaju po rubrikama. Njima se pristupa preko glavnoga izbornika na vrhu stranice. Ako se članci ne mogu tako naći, i tekst i slike na Portalu mogu se pretraživati i preko Googlea uz upit (upit treba upisati bez navodnika): „traženi_pojam site:hkv.hr".

Administriranje

Pretraži hkv.hr

Kontakti

KONTAKTI

Telefon

Telefon Tajništva
+385 (0)91/728-7044

Elektronička pošta Tajništva
Elektronička pošta Tajništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

 

Elektronička pošta UredništvaElektronička pošta Uredništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Copyright © 2025 Portal Hrvatskoga kulturnog vijeća. Svi sadržaji na ovom Portalu mogu se slobodno preuzeti uz navođenje autora i izvora,
gdje je izvor ujedno formatiran i kao poveznica na izvorni članak na www.hkv.hr.
Joomla! je slobodan softver objavljen pod GNU Općom javnom licencom.

Naš portal rabi kolačiće radi funkcionalnosti i integracije s vanjskim sadržajima. Nastavljajući samo pristajete na tehnologiju kolačića, ali ne i na razmjenu osobnih podataka.