"Besplatni" udžbenici, nažalost, ponovno
Već smo u dva navrata pisali ([1], [2]) o ²besplatnim² udžbenicima koje dobivaju učenici hrvatskih osnovnih škola i prvih razreda srednjih škola, za koje je iz hrvatskog proračuna lani izdvojeno 392 milijuna kuna. Samo ćemo podsjetiti naše čitatelje da je ta svota 6 puta veća od cijene koja je za ²besplatne² udžbenike plaćena u vrijeme dok je Ministarstvo vodila prof. Ljilja Vokić. Farsa u režiji Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa nastavlja se, kao što se to može pročitati iz dnevnog tiska.
Maloprodajne cijene udžbenika porast će za 6-7 posto, a otkupne cijene, dakle one po kojima će Ministarstvo otkupljivati knjige od izdavača niže su u prosjeku 11 posto (za osnovne škole), a dvadesetak posto za srednje škole. Dakle, roditelji učenika viših razreda srednje škole plaćat će knjige skuplje, iako otkupne cijene knjiga padaju! Vjerojatno su izdavači uvidjeli da je pametno malo se smilovati Ministarstvu (ipak se radi o kravi muzari koja šakom i kapom izdavačima dijeli stotine milijuna kuna), pogotovo ako se taj gubitak može naplatiti izravno od roditelja.
Sramotno je i da je Ministarstvo obrazovanja objavilo popis odobrenih udžbenika među kojima će nastavnici odabrati one po kojima će raditi u sljedećoj školskoj godini sa šesnaest dana zakašnjenja od zakonom predviđenog roka. Usput, svi će se složiti koliko je teško napisati dobar udžbenik. A napisati mnogo dobrih udžbenika (za neke predmete i razrede postoji i do devet usporednih udžbenika), mnogostruko je teže, da ne kažemo nemoguće. Radi se jednostavno o pljački proračuna, dakle, građama, pod krinkom "slobodnoga izbora". Da i ne spominjemo radne bilježnice, radne listiće, itd. Njihova pedagoško-metodička vrijednost, kakva god da bila, apsolutno je zasjenjena željom za profit beskrupuloznih izdavača, i težinom torbe s knjigama učenika. A što tek reći o udžbenicima u koje učenici moraju upisivati odgovore. Ne samo da se tako sustavno uništavaju udžbenici koji bi se mogli rabiti još mnogo godina, već se učenicima šalje posve pogrješna poruka da se po knjigama piše i šara.
Što onda reći za činjenicu da Ministarstvo još uvijek čak ni približno ne zna koliko novca ove godine trebati za kupnju udžbenika. Iako se smatralo da će ove godine trebati znatno manje novca, budući da je bilo planirano da udžbenike prethodnog naraštaja naslijedi idući, do toga, naravno, ne će doći. Naime, ²izdavači su u nekoliko navrata upozorili da se velik dio udžbenika ne će moći koristiti drugu godinu jer su u jako lošem stanju. Prema procjeni vlasnika "Profila" Željka Žderića, Ministarstvo će morati kupiti više od 50 posto novih udžbenika za učenike od drugog do osmog razreda osnovne škole te za učenike drugih razreda srednjih škola. Tome treba pridodati radne bilježnice, listiće,... Kad se to sve zbroji, prema mišljenju upućenih, Ministarstvo će ove godine za "besplatne" knjige morati osigurati oko 300 milijuna kuna ili dvostruko više nego što su planirali u proračunu" (Večernji list). Katastrofa!
I još nešto. Ne mogu da se ne sjetim dr. Iva Banca, koji je nakon što je bio smijenjen s položaja ministra okoliša i prostornog uređenja tijekom Račanove vlade, izjavio da svoj rad smatra uspješnim "jer je pokazano kako se Ministarstvo može voditi na liberalan način". Smatrao sam to prvorazrednom glupošću, mislim tako i danas, ali, našao se ministar koji je u svom Ministarstvu to postigao (anarhiju), ali i još mnogo više: u Primorčevom se Ministarstvu vrlo dobro zna i tko pije (izdavači) i tko plaća (građani).
D.J.L.
{mxc}