Baš dan prije izborne šutnje, državni tajnik Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta Nevij Šetić, u ime investitora, i direktor građevinske tvrtke Osijek Koteks Drago Tadić, u ime izvođača, potpisali su ugovor o gradnji rukometne dvorane u Osijeku. Cijena? Prava sitnica - naspram one od 843 milijuna kuna po kojoj je prvobitno bila zamišljena gradnja po modelu javno-privatnog partnerstva. Dakle, potpisani ugovor težak je163,5 milijuna kuna, a dvorana će imati 3600 sjedećih mjesta, što je zasigurno dovoljno za osječke potrebe. No, prilagodbama projekta osigurano ja da dvorana može ugostiti i 5000 gledatelja, koliko je potrebno za svjetsko rukometno prvenstvo. Možemo sada samo čestitati čelnicima HDSSB-a koji su svojim sugrađanima, ali i ostalim građanima Republike Hrvatske, uštedjeli stotine milijuna kuna. A činjenica da je HDZ-ovo ministarstvo dalo podršku ideji HDSSB-a neposredno pred izbore ukazuje i na moguće dogovore koji bi uključivali i razdoblje iza izbora. Da bi pružili potpunu računicu, spominjemo kako uz cijenu od 163,5 milijuna kuna jedna sjedalica u osječkoj dvorani košta 6200/4460 eura, ovisno da li priređena primiti 3600 ili 5000 gledatelja. Usporedbe radi, za dvoranu na Laništu od 15000 mjesta dogovoreno je plaćanje 87 milijuna eura, ili 5800 eura po sjedalici.(mm)
'Gradski vrt' stajat će 163,5 milijuna kuna
Trakavica oko gradnje Nastavno-sportske dvorane Gradski vrt okončana je jučerašnjim potpisom ugovora o gradnji druge faze i opremanju dvorane, vrijednog 163,5 milijuna kuna između državnog tajnika Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta Nevija Šetića u ime investitora i direktora građevinske tvrtke Osijek Koteks Drage Tadića u ime izvođača radova, koji bi trebali početi već u ponedjeljak.
Pri tome je, zbog potreba SP-a u rukometu 2009. godine kojemu će i Osijek biti domaćin, kao krajnji rok za završetak radova određen 20. studenoga 2008. godine. Podsjetimo, riječ je o projektu koji je trebao biti realiziran po modelu JPP-a, kao i sve ostale dvorane za potrebe SP-a, pri čemu bi polovicu iznosa plaćao Grad, a polovicu Vlada RH.
No, nakon raspada osječke vladajuće koalicije, upravo zbog predviđene cijene dvorane od 843 milijuna kuna na razdoblje od 25 godina, Vlada je prošli mjesec odlučila jedino u Osijeku odustati od gradnje po JPP-u, iako je još u kolovozu dala suglasnost na sporazum s Gradom vrijedan 843 milijuna kuna. Tada je odlučeno i da će gradnja i opremanje biti financirani iz državnog proračuna, za što je zaduženo Ministarstvo znanosti, koje je raspisalo natječaj na kojem je najpovoljnija bila ponuda Osijek Koteksa.
Bio je to već treći natječaj za gradnju iste dvorane, pri čemu je cijena s početnih 220 milijuna kuna, koju je također ponudio Osijek Koteks, za samo četiri mjeseca pala na 163,5 milijuna kuna. No, kako u jučer potpisanom ugovoru nisu uračunati nepredviđeni troškovi, moguće je da cijena gradnje u konačnici bude i veća od 200 milijuna kuna. Dvorana će imati 3600 sjedećih mjesta, a preprojektiranjem je omogućeno da dvorana za SP ima 5000 sjedećih mjesta.
Nikola Patković
Jutarnji list
{mxc}