Izašao Hrvatski iseljenički zbornik za 2012.

Nnaslovnica Zbornik manja rezolucijaovi broj Hrvatskog iseljeničkog zbornika za 2012. donosi 34 autorska priloga o suvremenim jezičnim i kulturnim tendencijama a pisali su ih stručnjaci mlađeg naraštaja sa sveučilišta iz Zagreba, Rijeke, Pečuha, Melbournea i Toronta te publicisti pretežito s migrantskom pozadinom.

Prilozi u toj stručno-popularnoj publikaciji razvrstani su u osam tematskih cjelina: Znaci vremena, Kroatistički obzori, Mostovi, Povjesnica, Baština, Duhovnost, Znanost te Nove knjige. Zbornik je pisan na hrvatskom, uz skraćene prijevode prikaza na engleskom i španjolskom. Broji 408 stranica, donosi 80 fotografija i šest tabela, a nakladnik mu je Hrvatska matica iseljenika.

Među prilozima je studija Jima Hlavača (Melbourne) o Jezičnoj politici i praksi u višejezičnoj Europi, prilog o učenju inojezičnoga hrvatskog Lade Kanajet Šimić koji donosi sustavan pregled udžbenika za učenje hrvatskoga jezika kao stranoga.

Dječju književnost Hrvata u Mađarskoj i njezine suvremene tendencije ocjenjuje Stjepan Blažetin (Pečuh), a perspektivnu ekološku pjesnikinju mlađega naraštaja iz Montreala Katiu Grubišić opisala je Aparna Sanyal (Montreal).

Iz riznice jezične biografistike, nove lingvističke discipline, inovativna je studija Aleksandre Ščukanec pod naslovom Jezične biografije gradišćanskih Hrvata. Teatrološku studiju o autentičnom pučkome teatru u Gradišću napisala je Anđelka Tutek, obranivši istoimenu doktorsku disertaciju.

Iz povijesti književnosti u dijaspori izdvajaju se prilozi Božidara Petrača o dvostrukome egzilantu pjesniku Viktoru Vidi te izvorni znanstveni rad riječke kroatistice Estele Banov Depope o Kalendarskim knjigama američkih Hrvata, koji otkriva niz nepoznatih činjenica iz hrvatske kulturne povijesti 20. stoljeća u SAD-u.

Autorica Val Colic Peisker (Melbourne) u izvornom znanstvenom članku opisuje Hrvatsku zajednicu u Australiji na početku 21. stoljeća, a novinarka Hrvatskoga radija Eliana Čandrlić opisuje mnogobrojne kulturne, obrazovne, znanstvene i gospodarske projekte koji su iz susjedstva osvojili potporu iz IPA pretpristupnog fonda Europske unije i to u suradnji s partnerima iz hrvatskih manjinskih zajednica srednje i jugoistočne Europe.

Na naslovnici je portret Dore Pejačević slikara Maksimilijana Vanke, koji je nedavno skladateljičin sin iz Beča Theodor Lumbe (89) poklonio zagrebačkoj Modernoj galeriji.

 

(hkv-Hina)

 

Pon, 21-04-2025, 19:23:17

Potpora

Svoju članarinu ili potporu za Portal HKV-a
možete uplatiti i skeniranjem koda.

Otvorite svoje mobilno bankarstvo i skenirajte kod. Unesite željeni novčani iznos. U opisu plaćanja navedite je li riječ o članarini ili donaciji za Portal HKV-a.

barkod hkv

Komentirajte

Zadnji komentari

Telefon

Radi dogovora o prilozima, Portal je moguće kontaktirati putem Davora Dijanovića, radnim danom od 17 do 19 sati na broj +385-95-909-7746.

AKT

Poveznice

Snalaženje

Kako se snaći?Svi članci na Portalu su smješteni ovisno o sadržaju po rubrikama. Njima se pristupa preko glavnoga izbornika na vrhu stranice. Ako se članci ne mogu tako naći, i tekst i slike na Portalu mogu se pretraživati i preko Googlea uz upit (upit treba upisati bez navodnika): „traženi_pojam site:hkv.hr".

Administriranje

Pretraži hkv.hr

Kontakti

KONTAKTI

Telefon

Telefon Tajništva
+385 (0)91/728-7044

Elektronička pošta Tajništva
Elektronička pošta Tajništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

 

Elektronička pošta UredništvaElektronička pošta Uredništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Copyright © 2025 Portal Hrvatskoga kulturnog vijeća. Svi sadržaji na ovom Portalu mogu se slobodno preuzeti uz navođenje autora i izvora,
gdje je izvor ujedno formatiran i kao poveznica na izvorni članak na www.hkv.hr.
Joomla! je slobodan softver objavljen pod GNU Općom javnom licencom.

Naš portal rabi kolačiće radi funkcionalnosti i integracije s vanjskim sadržajima. Nastavljajući samo pristajete na tehnologiju kolačića, ali ne i na razmjenu osobnih podataka.