R. Harris: Stepinca i danas trebamo
Zagrebački nadbiskup kardinal Alojzije Stepinac živio je i umro kao jednostavan čovjek, koji je posjedovao snagu koju može donijeti samo jednostavnost srca, a bio je čestit i junački lik, te čovjek kojega i danas trebamo, istaknuo je britanski povjesnučar dr. Robin Harris na predavanju "Stepinac i totalitarizmi" održanom danas na Katoličkom sveučilištu u Zagrebu.
Podsjetio je kako je papa Ivan Pavao II. na beatifikacije kardinala Stepinca kazao da se u osobi blaženika Stepinca spaja cjelokupna tragedija koja je pogodila hrvatski narod i Europu tijekom 20. stoljeća, koje je bilo obilježeno trima velikim zlima: fašizmom, nacizmom i komunizmom.
Harris je naglasio kako se snaga zagrebačkog nadbiskupa Stepinca može vidjeti kroz njegovu borbu s fašizmom i komunizmom, podsjetivši da je nakon dolaska ustaša na vlast koristio osobni utjecaja kako bi spašavao Židove, Srbe, Rome i političke protivnike režima.
Njegove javne kritike režima bile su postupne, kazao je Harris, dodavši da je Stepinac vrlo rano prepoznao kako su mu vrlo loši odnosi s vodećim ustašama, pa je nakon javne osude rasnih zakona 1943. bio upozoren da će biti poslan u Gestapo.
Kada su komunisti kao deklarirani neprijatelji Katoličke crkve došli na vlast, odmah su počeli golemi pritisak na Crkvu, a njihova je mržnja bila neposredna pa joj je i opiranje bilo mnogo javnije, ocijenio je britanski povjesničar Harris.
Istaknuo je kako su Stepinčeve vrijednosti, polazišne točke i ciljevi bili identični u otporu jednome i drugom obliku totalitarizma, i fašizmu i komunizmu, te se trudio spasiti ljude, izvršavati svoju zadaću duhovnoga vođe Hrvata i ostao odan Rimokatoličkoj crkvi.
Harris smatra kako se većina napisa o kardinalu Stepincu temelje na iskrivljenim ili krivotvorenim dokumentima.
"Većina ljudi koja je pisala o Stepincu to su činili da bi napali Katoličku crkvu", a kardinal Stepinac bio je meta komunističke propagande uglavnom smišljene u Beogradu, naglasio je.
Po Harrisovoj procjeni postoje antikatoličke snage za koje je vrlo lako prepoznati da dolaze iz istog kruga, i da se mogu pronaći u istim medijima, a one, istaknuo je, uvijek koriste Katoličku crkvu iz vremena Drugoga svjetskog rata kako bi napali današnju Crkvu.
Također smatra kako veći diplomatski i akademski utjecaja Srba na zapadu ima utjecaja na negativna stajališta o kardinalu Stepincu, što je posebno vidljivo u britanskoj historiografiji.
Po Harrisovu mišljenju stanje u Hrvatskoj nakon dolaska komunista na vlast ne može se uspoređivati s drugim dijelovima Europe, jer su komunisti u Hrvatskoj srazmjerno ubili najviše svećenika, a mnoge utamničili i mučili na različite načine.
Većina hrvatskoga klera progonjena je samo zato što su bili katolički svećenici, rekao je britanski povjesničar Robin Harris.
Zaključio je kako je zagrebački nadbiskup kardinal Alojzije Stepinac imao čisto srce i savjest te je bio bio hrabar i neustrašiv, nije se savijao, ali je zato - kada je znao da se nešto mora učiniti - to i činio.
Dr. Robin Harris, britanski autor i povjesničar, doktorirao je na Sveučilištu Oxford iz moderne povijesti. Bio je savjetnik nekadašnje britanske premijerke Margaret Thacher. Autor je nekoliko knjiga uključujući: Dubrovnik: A History (2003.), Talleyrand (2007) i nedavno obavljenu The Conservatives: A History. Jedan je od vodećih poznavatelja u Velikoj Britaniji za geopolitički položaj Hrvatske. Angažiran je kao stručnjak za transatlantske odnose u američkoj zakladi Heritage u Washingtonu DC.
(hkv-Hina)