Krasno – Hotel i Svetište Majke Božje Krasnarske (1/2)
Toplotni udar koji je posljednjih dana pogodio Hrvatsku može se ublažiti ako odlučite skoknuti iz Zagreba u Krasno, podvelebitsko mjesto s hotelom na nadmorskoj visini od 1000 metara, u kojem noćenje košta samo 100 kn po osobi. I nema komaraca ni papadača. A nema ni neartikuliranih urlika, zaglušujuće vike, dreke i buke (glazbe) svojstvene svakom jadranskom kantunu u turističkoj sezoni. Uz hotel „Krasno“ nalazi se vjerojatno najstarije marijansko svetište u Hrvatskoj, a od hotela do Zavižana na Velebitu ima tek 40 minuta vožnje. U blizini se nalazi i Kutarevo, utočište za medvjede. Uostalom, pogledajte fotografije i odlučite odgovara li vašoj duhovnosti takav (godišnji) odmor.
Kapelica sv. Marka na Krasnarskom polju i hotel „Krasno“ (strijelica) na obronku Senjskog bila
Na prostranom Krasnarskom polju, u sedlu između Velebita i Senjskoga bila, nalazi se podvelebitsko naselje Krasno na nadmorskoj visini od 714 m. Spominje se prvi put u pisanim izvorima godine 1275.
Pretpostavlja se da je današnja kapelica sv. Marka, uz cestu Otočac – Krasno – Senj, podignuta na srednjovjekovnim temeljima crkvice sv. Marka. Prva katolička crkva u Krasnom bila je izgrađena 1209. godine i posvećena svetoj Mariji. Krasnari su sv. Mariji nekoliko stoljeća kasnije podigli zavjetno Svetište Majke Božje Krasnarske uz koje je danas hotel „Krasno“.
Hotel „Krasno“ nalazi se na nadmorskoj visini od 1000 metara
Hotel ima 35 soba (jednokrevetne, dvokrevetne i trokrevetne) i dvoranu za seminare/sastanke. Prije dolaska obavezno provjeriti ima li slobodnih soba (tel. 053/851-205, 851-206).
Autocestom od Zagreba do čvora Otočac ima 136 km, a zatim preko Švice do Krasnog dodatnih 15 km dobro postavljene „Kostelićeve asfaltne slalom staze“. Ispred ulaza u Krasno skrenuti desno u brdo prema 2 km udaljenom Svetištu MB Krasnarske i hotelu (postavljena je velika prometna tabla). Cesta je asfaltirana.
Pogled na Velebit, Krasnarsko polje i Krasno
Zvono je izliveno u Njemačkoj 1920. godine.
Noćenje u dvokrevetnoj sobi košta 100 kn po osobi (plus 30 kn za doručak).
Pogled iz sobe
Privlači li vas uživanje u izlasku Sunca i ispijanju kavice (5 kn!) u jutarnjoj svježini?
Ako vas ne smetaju mirisi aromatičnog bilja i tišina koju para neumorna svirka cvrčaka, onda ovdje možete uživati i u zalasku Sunca, te igri sunčeva svijetla s obrisom naše Vile Velebita (zbog nje se do prije 20 godina odlazilo u jugoslavenski zatvor).
I dok na Hrvatsku polako pada mrak, na nebu (daleko od svjetlosnog smoga) počinju iskriti zvjezdice, a Venera po običaju prva zablista nakon zalaska Sunca.
Crkva Majke Božje Krasnarske
Zavjetno svetište otvoreno je svaki dan od 9 do 21 sat (opširnije u drugom dijelu ove reportaže).
Kutarevo - medvjed Ljubo Lika
Već smo u uvodu spomenuli da iz Krasnog možemo brzo i lako doći do Kutareva i planinarskog doma na Zavižanu (1594 m), ili preko Otočca da izvora rijeke Gacke, odnosno do Gospića i Udbine (od čvora Otočac do čvora Gornja Ploča pa dalje do Udbine ima samo 86 km).
Od Krasnog do ulaza u Nacionalni park Sjeverni Velebit najbolje je ići cestom Krasno – Senj i ispred mjesta Oltari skrenuti lijevo (ugledat ćete more, a postavljen je i vidljiv putokaz). Cesta je cijelim putem izvrsna, a vožnja kroz gustu mirisnu šumu ugodna. Zadnjih 6 km do vrha Zavižana je dobar makadam. Dakle, od Krasnog do Zavižana stignete za 30 do 40 minuta.
Majerovo vrilo - mlinice na jednom od izvora Gacke koja je svjetski poznata po pastrvama.
Tonkovićevo vrilo i (izvrstan) "Bistro Vrilo Gacke"
Pastrve s bademima i sve što vidite na stolu – samo 83 kn, pa sada to usporedite sa cijenom pizze za jednu osobu ili ribe na našem plavom moru.
Tonkovićevo i Majerovo vrilo udaljeni su 4 km, i nalaze se na istoj cesti (Otočac – Čovići – Sinac).
U Gospiću možete prošetati i do gradskog groblja sv. Marije Magdalene...
Crkva hrvatskih mučenika na Trgu hrvatskih vitezova u Udbini.
Unutrašnjost CHM u Udbini
HKV će opširnu reportažu o CHM objaviti 9. rujna 2010., a zatim i o Velebitu, Kutarevu, Gackoj, Gospiću, Širokoj Kuli…
Za drugi dio reportaže kliknite mišem na Krasno – Hotel i Svetište Majke Božje Krasnarske (2/2).
Ljubomir Škrinjar