Oprtalj – „Krasna zemljo, Istra milo“
Umjetnost predromanike, romanike i gotike - to je Crkva, a svaka je crkva jedna priča, povijest i život kraja i ljudi. U osmom nastavku reportaža iz središnje Istre upoznat ćemo mjesto Oprtalj i crkvicu Blažene Djevice Marije s glasovitom galerijom slika, koje nisu apstraktne pa ne zahtijevaju napor razmišljanja. Na području Oprtlja djelovale su čak dvije glagoljaške škole Družbe sv. Ćirila i Metoda koje su se brinule za očuvanje hrvatskog identiteta i obrazovanje žitelja. I ovdje je tijekom povijesti talijanizacija bila jaka.
Oprtalj: pogled na istočni dio grada
Oprtalj je u središtu krškoga brežuljkastog prostora sjeverozapadne Istre (Gornja Bujština). Izgrađen na ostacima predhistorijske gradine smještene na „visokom“ brežuljku (378 m n/m) iznad doline rijeke Mirne, do njega se s istočne strane dolazi iz pravca Motovuna i Livada. Spominje se prvi put 1115. kao Castrum Portulense. Od 1420. do 1797. bio je dio obrambenoga sustava mletačke granice u Istri.
Gradska vrata i glavna ulica koja vodi na gradski trg ispred župne crkve Sv. Jurja.
Gradska vrata su ostatak mletačke utvrde na čijim zidovima su tijekom vremena podignute kuće. Iza gradskih vrata prva „ulica“ desno vodi do Župnog ureda u kojem se dobije ključ od crkvice Blažene Djevice Marije. Oprtalj danas ima oko 800 stanovnika.
Župnik i župna crkva Sv. Jurja mučenika
Župna crkva je izgrađena 1517. na temeljima starije župne crkve, a 27 m visok zvonik 1526. godine. Zvonik je jedinstven jer vrh nema oblik piramide svojstvene za istarske zvonike, već je ostao u izvornom obliku - kao obrambena kula. Crkva je dobila novo pročelje u XVII stoljeću, a obnovljena je 2003. godine.
Unutrašnjost župne crkve
Trobrodnu kasnogotičku župnu crkvu s poligonalnom apsidom gradio je majstor iz Kranja.
Unutrašnjost crkvice Blažene Djevice Marije; galerija fresaka iz 1471.
Majstor Cleriginus i tri anonimna kasnogotička slikara oslikali su zidove s prizorima iz života Krista i Bogorodice.
Na slikama nalazimo i glagoljičke grafite iz XVI i XVII stoljeća.
Venecijanska gradska lođa s lapidarijem
S platoa visokog bedema, na kojem je smještena venecijanska gradska lođa, pruža se lijep pogled na zapadnu Istru.
Crkvica Sv. Roka, XIV st.
Mala jednobrodna crkvica Sv. Roka, i jadni ostaci fresaka koje je naslikao domaći majstor Anton iz Padove.
Vila Oprtalj – bazen 12x4 m i šest raskošnih spavaćih soba.
Još od vremena antike Oprtalj je tijekom ljeta, zbog svog položaja i ruže vjetrova, bio utočišće bogatijim žiteljima iz sparne i malarične doline Mirne.
Pogled iz Oprtlja na dolinu Mirne, Motovunsku šumu i Livade u podnožju te grad Motovun
Motovunska šuma i selo Livade je svjetsko središte tartufa. U trgovini tartufa u Livadama izložena je kopija najvećeg pronađenog bijelog tartufa (teškog 1,310 kg) izlivena u bronci.
»Župnikova travarica«
Oprtaljski župnik Anton Jukopila dugi niz godina proučava ljekovito bilje, i jedan je od poznatijih travara u Europi. Bez »župnikove travarice«, pripravljene na temelju drevnog recepta Male braće iz Dubrovnika, se ne odlazi iz Oprtlja.
Kliknite mišem na kartu i pričekajte da se otvori Google atlas. Povećajte ili smanjite kartu koristeći kontrole koje se nalaze na lijevoj strani karte. Također možete promijeniti tip karte koristeći pravokutnike („gumbiće“) u gornjem desnom uglu karte. Pomičite se po karti tako da je primite mišem i povlačite u raznim smjerovima. Npr., povlačenjem prema gore vidjet ćete ispod Pazina mjesta Žminj, Svetvinčenat… Bliži se razdoblje godišnjih odmora i dobro je znati da se od Pazina do Oprtlja stigne za 35 minuta lagane vožnje po odličnoj cesti.
Ljubomir Škrinjar
{mxc}