Održan Izvještajni sabor Udruge Macelj 1945.
Izvještajni sabor Udruge Macelj 1945. održan je u subotu u prostorima Kulturnoga centra Dubrava u Zagrebu.
Članovi Udruge, uzvanici i gosti popunili su dvoranu pa je Sabor počeo intoniranjem hrvatske državne himne i minutom šutnje za preminule članove i njezina prvoga predsjednika Stjepana Brajdića. Nakon izbora radnoga predsjedništva Saboru su se obratili gosti svojim pozdravnim govorima.
O istraživanju stradanja hrvatskih žrtava predsjednik Hrvatskoga žrtvoslovnoga društva i Hrvatskoga nacionalnog etičkog suda Zvonimir Šeparović podsjetio je na napore svojih udruga koje unatoč teškim okolnostima nastoje na svjetlo dana iznijeti istinu o stradanjima hrvatskoga naroda.
Naglasio je i kako su presude Hrvatskoga nacionalnoga etičkoga sudišta Stjepanu Mesiću, Vesni Pusić, Miloradu Pupovcu i drugima svojevrsni početak onoga što se naziva lustracijom.
Kao slijedeći korak HNES-a najavio je presudu Vojislavu Stanimiroviću, gradonačelniku zaposjednutoga Vukovara tijekom srpske okupacije tog hrvatskog grada.
Dragutin Šafarić iz Duštva za obilježavanje ratnih i poratnih žrtava u Varaždinu podsjetio je na rad svoje udruge, koja se brine o obilježavanju masovnih grobišta u okolici Varaždina.
Šafarić je naglasio kako javnost doduše zna za masovne grobnice u Sloveniji kao što su Huda jama, Kočevski rog i tenkovski rovovi u Teznom kod Maribora, no za još strašnije masovne grobnice na prostoru od Laškoga do Celja nitko ne zna.
U tim masovnim grobnicama smaknuto je uz najstrašnije mukle više desetaka tisuća ljudi, a po slovenskim procjenama u njima je između 80 do 90 posto Hrvata.
Predsjednik Udruge Macelj 1945. dr. Stjepan Bačić izvijestio je Sabor o radu Udruge tijekom prošle godine.
Podsjetio je na niz napora oko organizacije obilježavanja 70. obljetnice masovnih jugoslavenskih komunističkih zločina nad hrvatskim narodom u Maceljskoj šumi.
U sklopu toga obilježavanja Udruga, kako je istaknuo Bačić, ne samo da vodi računa oko spomen crkve i kapele u Macelju te dostojnoga obilježavanja masovnih stratišta, nego je za ovu prigodu tiskala i monografiju o stradanjima u Macelju 1945. godine.
Izvješće o financijskom poslovanju podnio je rizničar Udruge Zdravko Čepe te konstatirao kako je Udruga pozitivno poslovala u svom radu. Nadzorni odbor nije imao primjedaba na rad Udruge, zaključio je u svom izvješću predsjednik odbora Mihovil Bogoslav Matković, a predsjednika Časnog suda Stjepan Varjačić izvijestio je kako nije bilo nečasnih postupaka i radnji u radu pojedinaca iz Udruge.
O predstavljanju monografije o stradanjima u Macelju 1945. godine hrvatskoj javnosti govorio je njezin autor Damir Borovčak.
Podsjetio je na gotovo nemoguće okolnosti predstavljanja te poteškoće oko plasiranja informacija o Macelju tom najvećem masovnom stratištu, gdje su jugoslavenski komunisti uz hrvatske vojnike pogubili i mnoge katoličke svećenike.
Sabor je na prijedlog Središnjeg odbora prihvatio i imenovanje dva člana Udruge u Središnji odbor.
Predsjednik udruge dr. Stjepan Bačić uručio zahvalnice pojedinim članovima udruge za iznimni rad oko otkrivanja masovnih grobišta, među kojima i ratnom ministru zdravstva Andriji Hebrangu.
Primivši zahvalnicu Hebrang se obratio Saboru upozorivši na veliku podijeljenost hrvatskoga naroda, ali i izrazio uvjerenost da će Hrvatska uz Božju pomoć prevladati teškoće.
Počasnim članovima Udruge Macelj proglašeni su i Zvonimir Šeparović i maestro Nikola Debelić.
Novim članovima, među kojima su i gradonačelnik Krapine Zoran Grgurević te bugarska novinarka Diana Glasnova, predsjednik udruge Stjepan Bačić uručio je članske iskaznice.
Bugarska novinarka Diana Glasnova
Zvonimir Zorić, Zmaj od Plitvičkih jezera, preživio je Bleiburg i Maceljsku šumu.
Tekst: N.N.
Fotografije: Lj. Škrinjar