Umirovljenom vojnom biskupu mons. Jezerincu dodijeljena Velika zlatna plaketa

Udruga hrvatskih branitelja Domovinskog rata 91. (UHBDR 91.) i Croatica TV iz Toronta (Kanada) dodijelili su u srijedu, 20. travnja, u Vojnom ordinarijatu RH u Zagrebu Veliku zlatnu plaketu 'Da se ne zaboravi' umirovljenom vojnom biskupu mons. Jurju Jezerincu, koji je kako su istaknuli svojim djelovanjem ostavio neizbrisiv trag u stvaranju slobodne, samostalne i neovisne hrvatske države.

Jezerinac 1 1

Govoreći o motivima dodjeljivanja Velike zlazne plakete Da se ne zaboravi umirovljenom vojnom biskupu mons. Jezerincu, predsjednik udruge hrvatskih branitelja Domovinskog rata 91. Mladen Pavković istaknuo je kako se plaketa dodjeljuje u suradnji s Croatijom TV iz Toronta koju već godinama uspješno uređuje i vodi Anton Kikaš jer je biskup Jezerinac prije povratka u Hrvatsku 11 godina bio u Kanadi gdje je “ostavio neizborisiv trag u srcima i dušama vjernika, ne dopuštajući da se zaborave i satru hrvatski korijeni.”

‘U njemu nije bilo mržnje i osvete’

Jezerinac 1 3

Biskup Jezerinac je prije svega veliki čovjek, istaknuo je Pavković kazavši kako se na početku hrvatskog obrambenog Domovinskog rata nije se štedio niti bojao, ako treba, i umrijeti za Domovinu.

“Biskupu Jezerincu ne možemo zaboraviti s kolikom je ljubavlju u vrijeme najžešće veliksrpske agresije na RH, pod granatama, obilazio hrvatske branitelje i stradalnike na prvim crtama obrane te kako i tada, kao i danas, u njemu nikada nije bilo mržnje i osvete. Svoju dužnost, osobito vojnog biskupa, obavljao je hrabro i s velikim pouzdanjem, ap stoga je malo ako mu za sve to kažemo jedno veliko – hvala”, zaključio je Pavković podsjećajući da je biskup Jezerinac prošle godine proslavio 55. godina svećeništva i 30. obljetnicu biskupstva te da ga uvijek prati bvedar i veseo karakter. Posebno je spomenuo i biskupovo zalaganje i duboko poštovanje prema blaženiku kardinalu Stepincu.

‘Kad nam je bilo najteže nosio nas je vaš osmijeh”

Jezerinac 1 1

Okupljenima su se obratili i umirovljeni general Ivan Tolj te publicist i dopredsjednik Udruge Macelj 1945. Damir Borovčak. Čestitajući biskupu Jezerincu na priznanju general Tolj je rekao kako njih dvojicu veže puno toga.

“Bili smo ratna braća, ne po oružju jer vi niste nosili oružje, već krunicu. Vi ste obilježili razdoblje Domovinskoga rata od samoga početka do njegova završetka. Stavili ste se na raspolaganje Hrvatskoj vojsci i hrvatskim ljudima u trenucima kada nam je bilo izuzetno teško. Vi ste učinili sve što ste mogli kao Hrvat, kao čovjek, kao katolik, kao svećenik, kao biskup jer kad nam je bilo nateže nosio nas je vaš osmijeh prema naprijed, i u vašim propovijedima, i svemu što ste činili nada nikad nije umirala,” kazao je umirovljeni general Ivan Tolj.

Govoreći o ulozi biskupa Jezerinca u Domovinskom ratu publicist i dopredsjednik Udruge Macelj 45. Damir Borovčak prisjetio se 91. kada su biskupi imenovali mons. Jezerinca ravnateljem dušobrižništva Vojno-redarstvenih snaga RH čime je započeo njegov pastoralni rad u vojsci.

“Mogu posvjedočiti vrijeme kad je hrvatskim braniteljima odlazeći na prve crte bojišnice dijelio krunice i bio veliki zagovaratelj molitve krunice i organizator molitve krunice u dvorani Ekonomskog fakulteta u Zagrebu,” prisjetio se publicist Damir Borovčak.

‘Učinimo nešto lijepo za Boga i bližnjega’

Jezerinac 1 1

Zahvaljujući na Velikoj zlatnoj plaketi Da se ne zaboravi mons. Jezerinac kazao je kako to priznanje prije svega svim ljudima, napose svećenicima, koji su vojno redarstvenim snagama Republike Hrvatske u Domovinskom ratu pržali duhovnu pomoć.

“Osobno se sjećam nekoliko vojnika koji su 1991. nabavili krunice u sakristiji katedrale. Jedan od njih je rekao: ‘Ja sam se ispovijedio, pričesto i mirno idem braniti moju Domovinu jer braneći nju branim roditelje, ženu, djecu i ostale.’ Branitelji su bili uvjereni da će samo snagom Božjom, poput biblijskog Davida pobijediti snažnog Golijata. I dogodilo de doista pravo čudo, kako kaže kardinal Kuharić. Hrvatska je tih godina bila, ne samo oslobođena, nego je i pobijedila agresora,” kazao je vojni biskup u miru Juraj Jezerinac.

Tijekom rata od 1991. do 1995. godine bila je osigurana stalna duhovna skrb vojnika, zahvaljujući svećenicima kojih je tada bilo oko 150. “U tom vremenu imali smo velike karizmatične osobe poput svetog pape Ivana Pavla II, kardinala Franje Kuharića i predsjednika RH dr. Franje Tuđmana. I kad gledam danas s određene udaljenosti unatrag, zahvalan sam dragom Bogu za razdoblje mojeg biskupskog služenja posebno od 1991. do 1997. godine. Drago mi je da sam mogao, barem malo, u okviru svoje nadležnosti i mogućnosti, doprinijeti duhovnom dobru naših branitelja, vojnika i policajaca, zahvaljujući prije svega generalnim vikarim i svećenicima,” kazao je mons. Jezerinac kojem su u obilasku branitelja i ranjenika po bolnicama i toplicama pomogli, kako je naglasio, Ante Petric, Martin Paustović i Tomo Kačinari.

Jezerinac 1 1

“Radostan sam što moj nasljednik Vojni ordinarij dr. Jure Bogdan, zajedno s generalnim vikarom Vojnog ordinarijata mons. Markom Medom i svećenicima nastavlja započeti rad dušebrižništva. Ponavljam, ovo priznanje Da se ne zaboravi jest priznanje mojim suradnicima: nekadašnjem gen. vikaru mons. Šantiću, kasnije gen. vikaru dr. Jakovu Mamiću i svećenicima Vojno-redarstvenih snaga Republike Hrvatske. Meni je osobno drago da sam mogao, barem malo, doprinijeti duhovnom dobru našim hrvatskim braniteljima, kazao je mons. Jezerinac i zaključio: “Dodjeljivanje ove nagrade neka bude poticaj da se neke stvari ne zaborave, ponavljam da se ne zaborave! Stoga je veoma važno da svakog dana učinimo nešto lijepo za Boga i bližnjega i svijet će biti drukčiji, bolji i sretniji, kako kaže Majka Terezija.”

Vojni ordinarijat u Republici Hrvatskoj osnovan je 25. travnja 1997. godine te je istoga dana Sveti Otac Ivan Pavao II za prvog Vojnog ordinarija imenovao mons. Juraja Jezerinca čije je ustoličenje bilo u listopadu 1997. godine za vrijeme nacionalnog hodočašća Hrvatske vojske i policije u Mariju Bistricu.

 Jezerinac 1 6

Jezerinac 1 1

Jezerinac 1 8

Jezerinac 1 9

Jezerinac 1 1

fotografije: Damir Borovčak
Tekst: IKA

Pet, 8-11-2024, 13:15:13

Potpora

Svoju članarinu ili potporu za Portal HKV-a
možete uplatiti i skeniranjem koda.

Otvorite svoje mobilno bankarstvo i skenirajte kod. Unesite željeni novčani iznos. U opisu plaćanja navedite je li riječ o članarini ili donaciji za Portal HKV-a.

barkod hkv

Komentirajte

Zadnji komentari

Telefon

Radi dogovora o prilozima, Portal je moguće kontaktirati putem Davora Dijanovića, radnim danom od 17 do 19 sati na broj +385-95-909-7746.

AKT

Poveznice

Snalaženje

Kako se snaći?Svi članci na Portalu su smješteni ovisno o sadržaju po rubrikama. Njima se pristupa preko glavnoga izbornika na vrhu stranice. Ako se članci ne mogu tako naći, i tekst i slike na Portalu mogu se pretraživati i preko Googlea uz upit (upit treba upisati bez navodnika): „traženi_pojam site:hkv.hr".

Administriranje

Copyright © 2024 Portal Hrvatskoga kulturnog vijeća. Svi sadržaji na ovom Portalu mogu se slobodno preuzeti uz navođenje autora i izvora,
gdje je izvor ujedno formatiran i kao poveznica na izvorni članak na www.hkv.hr.
Joomla! je slobodan softver objavljen pod GNU Općom javnom licencom.

Naš portal rabi kolačiće radi funkcionalnosti i integracije s vanjskim sadržajima. Nastavljajući samo pristajete na tehnologiju kolačića, ali ne i na razmjenu osobnih podataka.