Dođite u Sveti Josip

Jeste li znali da u Hrvatskoj postoji mjesto Sveti Josip, koje ima tri stanovnika, pet kućnih brojeva i crkvicu sv. Josipa? Kažu stanovnici, kako je to najmanje naseljeno mjesto s najvećom crkvom. Zgodna pošalica. Crkvica sv. Josip pripada župi Bednja, nalazi se u Hrvatskom zagorju, u Varaždinskoj biskupiji.

Sveti Josip Bednja 1

Sveti Josip Bednja 2

Sveti Josip Bednja 3

Sveti Josip Bednja 4

Bednjanski kraj poznat je po dvorcu Trakošćan, koji je nastao kao mala srednjovjekovna utvrda u 13. stoljeću, a kasnije izgrađen u prekrasan dvorac, najljepši u Hrvatskoj. Često je mijenjao vlasnike sve do 1569. godine kada trajno prelazi u posjed hrvatske plemićke obitelji Drašković. Već se od prvog naraštaja plemići Drašković pokapaju u obiteljskoj grobnici župne crkve Uznesenja Blažene Djevice Marije u Bednji. O tome svjedoči nadgrobna ploča iz 1587. godine podignuta vojskovođi Gašparu Draškoviću. Na ploči je prikazan pokojnik u vojnoj opremi s mačem i zastavom. Spomen su mu podigli sinovi Petar i Ivan Drašković.

U razdoblju najžešćih turskih navala na "ostatke ostataka nekoć slavnog Kraljevstva Hrvatskog", kao i u kasnijim razdobljima, Draškovići su zauzeto sudjelovali u obrani Hrvatske. Iz te slavne plemičke loze proizašao je niz vrsnih vojskovođa. Ivan I. Drašković poginuo je prema povijesnim izvorima, prigodom junačke obrane Sigeta 1566. godine, zajedno uz Nikolu Šubića Zrinskog. Ivan II. Drašković zajedno je s tadašnjim banom Tomom Bakačem Erdödyjem obranio Sisak 1593. u veličanstvenoj pobjedi nad znatno moćnijim osmanlijama te je kasnije postao hrvatskim banom. Osim što je iz obitelji Drašković poteklo više hrvatskih banova, povijest bilježi iz te loze, biskupe i kardinale, vojne časnike, generale, podmaršale te najviše državne dužnosnike, kraljevske kancelare i savjetnike, suce i druge dvorske dostojanstvenike.

Sveti Josip Bednja 5

Sveti Josip Bednja 6

Sveti Josip Bednja 7

Sveti Josip Bednja 8

 

Na brijegu povrh Bednje, u šumi na proplanku visine 412 m/nm, stoji crkvica sv. Josipa. Nosi oznaku spomen-baština Ministarstva kulture RH. Ujedno je hodočasničko odredište, a svete mise održavaju se tri puta godišnje, 19. ožujka za svetkovinu sv. Josipa, u srpnju za Gospu Karmelsku i u studenom na svetkovinu sv. Martina. Bednjanski župnik vlč. Neven Blažon rado dočekuje mještane, goste, hodočasnike i planinare. Služio je svetu misu, podsjećajući na Sv. Josipa zaštitnika obitelji i hrvatskog naroda.

Sveti Josip Bednja 9

Sveti Josip Bednja 10

Sveti Josip Bednja 11

Sveti Josip Bednja 12

Sveti Josip Bednja 13

Crkvica je izgrađena u 17. stoljeću po tradiciji starije gradnje, s baroknim inventarom. Glavni oltar posvećen je sv. Josipu, bočni oltar sv. Martinu biskupu, a ističu se još propovjedaonica i prenosivi kip Gospe Karmelske. Zanimljive su i drvene stepenice na kor, koje su djelo starih domaćih drvodjelja, po uzoru na sv. Josipa. Postoji usmena predaja kako je crkvica nekoć bila drvena, pa je kasnije dograđivana. Iznad glavnog ulaza u crkvu vidljiva je 1809., godina dogradnje zvonika, a iznutra je vidljiva 1880., godina obnove kora.

Sveti Josip Bednja 14

Sveti Josip Bednja 15

 Sveti Josip Bednja 16

Sveti Josip Bednja 17

Sveti Josip Bednja 18

Ipak najznačajnija je 1689., godina izgradnje crkve, uklesana na vanjskom dovratniku bočnog ulaza. To je uzbudljivo svjedočanstvo kako je ova crkvica podignuta samo dvije godine nakon odluke Hrvatskog sabora 1687. godine, koji je proglasio Svetoga Josipa zaštitnikom slavnog Hrvatskog Kraljevstva na prijedlog tadašnjeg bana i biskupa Martina Borkovića,.

Sveti Josip Bednja 20

Sveti Josip Bednja 21

Otkriće izgradnje sv. Josipa 1689. godini, ovdje na brijegu povrh Bednje, zaslužuje posebnu pozornost. Graditelj crkvice sv. Josipa, po svemu sudeći potekao je iz plemićke loze Draškovića. Bio je vrlo brz i odlučan kako bi obilježio i proslavio odluku Hrvatskog sabora na najdostojanstveniji način. U naše vrijeme poželjno bi bilo točno utvrditi njegovo ime i dostojno ga istaknuti. Jer ovdje na Humu trajno stoji crkvica, na čast i slavu Sv. Josipu, kao spomen kroz vjekove. Izgrađena je samo u dvije godine poslije povijesne jednoglasne odluke Hrvatskog sabora, u vrlo tegobna povijesna vremena, smaknuća Zrinskog i Frankopana, haranja kuge i osmanlijskih osvajača. Ove godine 9. i 10. lipnja obilježavamo 330. obljetnicu te značajne odluke Hrvatskog sabora.

Sveti Josip Bednja 22

Sveti Josip Bednja 23

Sveti Josip Bednja 24

Sveti Josip Bednja 25

Godine 1994. dolazi do nove reorganizacije mjesnih uprava u Hrvatskoj. Dio stanovnika podno crkvice sv. Josipa, izdvaja se iz naselja Viletinec i opredjeljuje za upravu u općini Bednja. Mještani 1997. godine odabiru ime svog mjesta, pa se od 2001. ime Sveti Josip upisuje u službeni popis naselja Republike Hrvatske. Na popisu stanovništva 2011. godine Sveti Josip je zabilježen sa 3 stalna stanovnika. Mjesto ima 5 kućnih brojeva, od kojih stara župna kuća - “farof” nosi kućni broj 1. Stanovnici Svetog Josipa ugodni su domaćini i ponosni na ime svog mjesta. Uskoro žele postaviti i službenu ploču sa imenom naselja. S prelijepih obronaka punih vinograda, pruža se prekrasan pogled prema Lepoglavi i s druge strane prema Bednji. Idilični krajolici kao stvoreni za romantične duše. S vrha sve čuva Sveti Josip zaštitnik, koji nas poziva u posjetu i na molitvu za našu domovinu Hrvatsku.

Sveti Josip Bednja 26

Sveti Josip Bednja 27

Sveti Josip Bednja 28

tekst i fotografije: Damir Borovčak

Ned, 20-04-2025, 08:10:51

Potpora

Svoju članarinu ili potporu za Portal HKV-a
možete uplatiti i skeniranjem koda.

Otvorite svoje mobilno bankarstvo i skenirajte kod. Unesite željeni novčani iznos. U opisu plaćanja navedite je li riječ o članarini ili donaciji za Portal HKV-a.

barkod hkv

Komentirajte

Zadnji komentari

Telefon

Radi dogovora o prilozima, Portal je moguće kontaktirati putem Davora Dijanovića, radnim danom od 17 do 19 sati na broj +385-95-909-7746.

AKT

Poveznice

Snalaženje

Kako se snaći?Svi članci na Portalu su smješteni ovisno o sadržaju po rubrikama. Njima se pristupa preko glavnoga izbornika na vrhu stranice. Ako se članci ne mogu tako naći, i tekst i slike na Portalu mogu se pretraživati i preko Googlea uz upit (upit treba upisati bez navodnika): „traženi_pojam site:hkv.hr".

Administriranje

Copyright © 2025 Portal Hrvatskoga kulturnog vijeća. Svi sadržaji na ovom Portalu mogu se slobodno preuzeti uz navođenje autora i izvora,
gdje je izvor ujedno formatiran i kao poveznica na izvorni članak na www.hkv.hr.
Joomla! je slobodan softver objavljen pod GNU Općom javnom licencom.

Naš portal rabi kolačiće radi funkcionalnosti i integracije s vanjskim sadržajima. Nastavljajući samo pristajete na tehnologiju kolačića, ali ne i na razmjenu osobnih podataka.