Europski dan jezika
Od 2001. svakoga 26. rujna obilježavamo Europski dan jezika slaveći jezičnu raznovrsnost i bogatstvo kao zajedničku europsku baštinu. Procjenjuje se da je danas u svijetu između šest i sedam tisuća jezika, a u Europi ih je 225 autohtonih, ne računajući one koji su stigli migracijama. Zanimljivo, navodno se već sad – zbog priljeva migranata i izbjeglih – u Londonu govori više od tristo jezika.
Europski dan jezika podsjeća nas da smo dio europske zajednice naroda te da je važno cijeniti i štititi jezike kojima govorimo, a istodobno nas potiče na učenje drugih europskih jezika kako bi se povećalo međukulturno razumijevanje.
Svaki narod, rekao bi Hegel, ima poseban Volksgeist ili narodni duh. Govoreni i pisani jezik svjedoče našoj povijesti, tradiciji i identitetu. Nacionalni jezik, ugrađen u našu nacionalnu povijest i kulturu, živa je veza između naše prošlosti, sadašnjosti i budućnosti. Tako je i u Zakonu o hrvatskom jeziku zapisano: „Nacionalni je jezik nematerijalno kulturno dobro te obilježje identiteta i pripadnosti njegovu narodu, ali i nezamjenjivo zajedničko komunikacijsko sredstvo za izražavanje i sporazumijevanje o kojem je potrebno skrbiti se na odgovarajući način.“
Dostupni podatci kažu da su jezici kojima govori najveći broj stanovnika Europe ruski, njemački, francuski, engleski i turski.
Prema nekim istraživanjima neizvornim govornicima najteže je izgovoriti češko 'Ř', a u učenju im najviše problema zadaje mađarski jezik.
(hkv)