Kalifat

Prošla su tri mjeseca otkada je u lipnju Islamska država Iraka i Sirije (ISIS) osvojila glavni grad iračke provincije Ninive i drugi po veličini grad u državi. ISIS je nastao iz ̋Al-Qaede Irak̋ (AQI) koju američka Islamska drzava teritorijISISProšla su tri mjeseca otkada je u lipnju Islamska država Iraka i Sirije (ISIS) osvojila glavni grad iračke provincije Ninive i drugi po veličini grad u državi. ISIS je nastao iz ̋Al-Qaede Irak̋ (AQI) koju američka Islamska drzava teritorijvojska nikad nije uspjela poraziti. Iz terorističke skupine nastala je prava vojska koja kontrolira teritorij i širi islamsku ideologiju. Trenutne procjene broja pripadnika ISIS-a se kreću od 30 do 100 tisuća, što su nevjerojatne brojke.vojska nikad nije uspjela poraziti. Iz terorističke skupine nastala je prava vojska koja kontrolira teritorij i širi islamsku ideologiju. Trenutne procjene broja pripadnika ISIS-a se kreću od 30 do 100 tisuća, što su nevjerojatne brojke.

Medijski su vrlo aktivni, počevši od društvenih mreža pa do vlastitih tiskanih materijala. Imaju čak i godišnja izviješća u kojima detaljno navode vrste napada, teritorijalna širenja i ciljeve. Sve to ukazuje na dobro uvježbanu i discipliniranu skupinu koja ima svoj zapovjedni sustav. Glavnim gradom su proglasili Al-Raku u Siriji, koji je bio sjedište kalifa Haruna al-Rašida, jednog od najvećih u islamskoj povijesti.

Trebamo se vratiti nekoliko godina unatrag kada su učinjeni potezi koji su doveli do sadašnjeg razvoja događaja. Razne grupe započele su borbu protiv sirijskog režima Bašara al-Asada i uskoro su sukobi prerasli u sirijski građanski rat. SAD i ostale zapadne države su počele financirati oporbu, među kojima su se nalazili i ekstremisti al-Nusra Fronta i ISIS-a. Danas se zapadni političari izgovaraju da nisu znali da će doći do opasnog širenja islamista. Očito je da se ponovio se ̋afganistanski sindrom̋, kada su mudžahedini nakon borbe protiv sovjetske vojske osnovali Al-Qaedu i okrenuli se protiv SAD-a.

Nadalje, tu je i Turska na čijem su tlu postojali kampovi za obuku tih skupina i preko koje je su islamisti ulazili u Siriju. Također su glavne linije opskrbe išle preko turskog teritorija. Financijski je ISIS postao najmoćnija džihadistička skupina na svijetu. Samo je krijumčarena nafta donosila milijune dolara dnevno, ali se ne smije zaboraviti ni financijske izvore iz Katra i Saudijske Arabije.

Progonjeni na Bliskom

Trenutno. Mislim da će u ovo isto vrijeme sljedeće godine islamisti biti moćniji nego ikada ukoliko ne dođe do kopnene intervencije. Zračni udari ne mogu uništiti ISIS. Vidljivo je da u Siriji dolazi do udruživanja islamista i Borci islamske drzaveRatZračni udari ne mogu uništiti ISIS. Vidljivo je da u Siriji dolazi do udruživanja islamista i Borci islamske drzavesituacija se tamo dodatno komplicira. Umjerena oporba u toj zemlji slabi i nema potencijala za borbu s islamistima. U slučaju kopnene akcije može doći do sukoba sa sirijskom vojskom i rizika šireg reginalnog sukoba.situacija se tamo dodatno komplicira. Umjerena oporba u toj zemlji slabi i nema potencijala za borbu s islamistima. U slučaju kopnene akcije može doći do sukoba sa sirijskom vojskom i rizika šireg reginalnog sukoba.

Kopnena intervencija za SAD znači ogromne troškove i sukob s islamistima koji su spremni na borbu do istrebljenja. Ne može se očekivati da će to biti kratki vojni sukob kao američka intervencija u Iraku 2003. godine. Libanon i Jordan su u opasnoj situaciji jer mogu postati sljedeće mete ISIS-a. Izrael tada sigurno neće mirno gledati na takav razvoj događaja. A tu je i Iran koji ima pretenzije da postane reginalna sila u ovom dijelu svijeta i spreman je na zaštitu svojih interesa.

Na kraju se treba sjetiti kršćana i svih progonjenih skupina na Bliskom istoku. Kršćani su svoje teške dane prvo iskusili u Siriji gdje su bili izloženi progonima i nasilju islamista. U Mosulu i sjevernom Iraku je došlo do pravog egzodusa kršćana. Velike kršćanske manjine žive u Jordanu i Libanonu. Ostaje nada da će za sve njih doći bolji dani i da neće ostati zaboravljeni od međunarodne zajednice.

Mate Samodol

 

HKV.hr - tri slova koja čine razlikuAgencija za elektroničke medijePrilog je dio programskoga sadržaja "Događaji i stavovi", sufinanciranoga u dijelu sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.

 

Čet, 12-09-2024, 18:20:09

Potpora

Svoju članarinu ili potporu za Portal HKV-a
možete uplatiti i skeniranjem koda.

Otvorite svoje mobilno bankarstvo i skenirajte kod. Unesite željeni novčani iznos. U opisu plaćanja navedite je li riječ o članarini ili donaciji za Portal HKV-a.

barkod hkv

Komentirajte

Zadnji komentari

Telefon

Radi dogovora o prilozima, Portal je moguće kontaktirati putem Davora Dijanovića, radnim danom od 17 do 19 sati na broj +385-95-909-7746.

AKT

Poveznice

Snalaženje

Kako se snaći?Svi članci na Portalu su smješteni ovisno o sadržaju po rubrikama. Njima se pristupa preko glavnoga izbornika na vrhu stranice. Ako se članci ne mogu tako naći, i tekst i slike na Portalu mogu se pretraživati i preko Googlea uz upit (upit treba upisati bez navodnika): „traženi_pojam site:hkv.hr".

Administriranje

Pretraži hkv.hr

Kontakti

KONTAKTI

Telefon

Telefon Tajništva
+385 (0)91/728-7044

Elektronička pošta Tajništva
Elektronička pošta Tajništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

 

Elektronička pošta UredništvaElektronička pošta Uredništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Copyright © 2024 Portal Hrvatskoga kulturnog vijeća. Svi sadržaji na ovom Portalu mogu se slobodno preuzeti uz navođenje autora i izvora,
gdje je izvor ujedno formatiran i kao poveznica na izvorni članak na www.hkv.hr.
Joomla! je slobodan softver objavljen pod GNU Općom javnom licencom.

Naš portal rabi kolačiće radi funkcionalnosti i integracije s vanjskim sadržajima. Nastavljajući samo pristajete na tehnologiju kolačića, ali ne i na razmjenu osobnih podataka.