Neokomunistički atentat

 

Ex-komunističke strukture, i u razdoblju postkomunizma, nastavljaju progoniti svoje žrtve i protivnike. Komunisti se plaše istine o onome što su, uime komunizma, uradili ljudima i narodima svojom strahovladom te se planski osvećuju svima onima koji su se posvetili otkrivanju baš te zabranjene istine. Najnoviji je primjer komunističke osvete znameniti književnik Milan Kundera (rođen 1. travnja 1929. u Brnu). U trenutku kada su brojni ljubitelji i poštovatelji njegova opusa, s pravom, očekivali vijest o dodjeljivanju Nobelove nagrade za književnost velikom romansijeru Milanu Kunderi, cijeli je svijet obišla i sve nas neugodno iznenadila obavijest o njegovoj nagrdi. Naime, iz „KGB“ struktura zloga (struktura protiv kojih se Kundera borio od 1960-ih godina pa sve do njihova raspada 90-ih), između stotina tisuća još neistraženih i znanstveno neobrađenih spisa i dokumenata nekadašnje tajne komunističke policije i MUP-a bivše Čehoslovačke, na svjetlost je dana poturen tek jedan papirić iz 1950., na kojemu neki policijski službenik piše kako je k njima u ured (navodno) svratio dvadesetjednogodišnji student M. Kundera te policiji jednostavno „priopćio“ime nekoga (Kunderi posve nepoznata) mladića.

( Kasnije je taj mladić bio uhićen i osuđen na 22 godine zatvora.). U času kada se moglo očekivati kako će Kundera biti proglašen nobelovcem, potpuno neočekivano, osamdesetgodišnjega slavnoga pisca i sveučilišnoga profesora dale su „KGB“ strukture prokazati kao „doušnika“! Strukture su također na svome papiriću dale zapisati 14. III. 1950. da je taj i taj „danas oko 16 sati došao u ovu postaju kako bi priopćio da se jedna studentica treba tijekom večeri sastati sa stanovitim“ tim i tim, te da „potonji je pobjegao iz vojske, a lani u proljeće je ilegalno boravio u Njemačkoj“. Kundera je, preko svoga nakladnika Gallimarda, uputio kratki demanti, u kojemu stoji: „Najodlučnije opovrgavam sve optužbe, koje su čiste laži.“ Rekao je to Kundera u Parizu, gdje uglavnom živi, nakon što su ga komunističke vlasti iz domovine protjerale, a zatim mu, godine 1979., i samo češko državljanstvo oduzele.

Komunizam, totalitarni sustav nastao na obmani, prijevari, nasilju i zločinu, strgnuli su sa sebe porobljeni ljudi i nacije. Književnik Milan Kundera je dao nemali prinos da se u istini ljubavi i slobode pobijedi taj bogoubojstveni anticivilizacijski poredak, odgovoran za stotinu milijuna ljudskih žrtava. Zasigurno su i zbog toga svojedobno i mene sama tvrdolinijaški komunisti javno prokazivali kao „kunderista, antikomunista i neprijatelja Jugoslavije“ (M. Lalić), u vrijeme kada sam uredio i objavio, orwelovske godine 1984. Kunderina Sabrana djela. A Kunderin mladenački „komunizam“, zapitkuju neki? Pa i Sveti Pavao je (si licet parva componere magnis) u svojoj mladosti, prije obraćenja na Kristov put, bio protukršćaninom.I sveti su se varali, dobro veli naš pobožni puk. Milana Kunderu, dokazanoga prijatelja hrvatske slobode i kulture, pozdravlja duhovna Croatia, zemlja mira i posvete, i njezin potpisani službenik.

Mile Pešorda
Hrvatsko slovo

{mxc}

Uto, 15-10-2024, 18:44:26

Potpora

Svoju članarinu ili potporu za Portal HKV-a
možete uplatiti i skeniranjem koda.

Otvorite svoje mobilno bankarstvo i skenirajte kod. Unesite željeni novčani iznos. U opisu plaćanja navedite je li riječ o članarini ili donaciji za Portal HKV-a.

barkod hkv

Komentirajte

Zadnji komentari

Telefon

Radi dogovora o prilozima, Portal je moguće kontaktirati putem Davora Dijanovića, radnim danom od 17 do 19 sati na broj +385-95-909-7746.

AKT

Poveznice

Snalaženje

Kako se snaći?Svi članci na Portalu su smješteni ovisno o sadržaju po rubrikama. Njima se pristupa preko glavnoga izbornika na vrhu stranice. Ako se članci ne mogu tako naći, i tekst i slike na Portalu mogu se pretraživati i preko Googlea uz upit (upit treba upisati bez navodnika): „traženi_pojam site:hkv.hr".

Administriranje

Pretraži hkv.hr

Kontakti

KONTAKTI

Telefon

Telefon Tajništva
+385 (0)91/728-7044

Elektronička pošta Tajništva
Elektronička pošta Tajništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

 

Elektronička pošta UredništvaElektronička pošta Uredništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Copyright © 2024 Portal Hrvatskoga kulturnog vijeća. Svi sadržaji na ovom Portalu mogu se slobodno preuzeti uz navođenje autora i izvora,
gdje je izvor ujedno formatiran i kao poveznica na izvorni članak na www.hkv.hr.
Joomla! je slobodan softver objavljen pod GNU Općom javnom licencom.

Naš portal rabi kolačiće radi funkcionalnosti i integracije s vanjskim sadržajima. Nastavljajući samo pristajete na tehnologiju kolačića, ali ne i na razmjenu osobnih podataka.