Proizvodnja „informacija" za nastavak pljačke

Branimir MolakPosve slučajno sam saznao u tekstu „Benzin će prijeći 10 kuna jer će i cijena barela nafte porasti još 10%" objavljenom u Večernjem listu 18. 1. 2011. (Vecernji.hr) da „tvrdim da cijene u Hrvatskoj nisu u skladu sa svjetskima", „da kritiziram ministra Popijača" i da sam „radikalan". Kako osobu koja je pisala tekst ne poznajem, nikad je nisam vidio i nisam joj dao nikakve izjave, čudi me da me u svom uratku spominje. To nije način pisanja ozbiljnih novinara. No, to može biti vjerojatno posljedica žutila da bi se postigla bolja prodaja spomenutih novina („mojim" stavljanjem u konfrontaciju s političarom Dekanićem s kojim je vjerojatno razgovarala). Zacijelo je političar Dekanić vidovit, pa je već tada znao da će Gadafi razarati Libiju, pa je kao opravdanje za buduće sve više cijene naftnih derivata u Hrvatskoj uzeo i to u obzir.

Bolje bi bilo da je odmah predvidio da će cijene nafte za tridesetak godina biti veće (a zacijelo hoće) nego danas, pa odmah pomogao Mađarima da u Hrvatskoj „gule" stanovnike cijenama benzina udvostručenih cijena, za takvu buduću naftu. Zacijelo bi tada bilo i više novca za bolje punjenje proračuna.

Novinarka nije napisala za koje ja to cijene tvrdim da nisu u skladu sa svjetskima, pa neka to objasni. Možda se radi o višim cijenama banana, pa je zbog toga benzin poskupio?

Činjenica je da je na jednom portalu izašao tekst pod naslovom „Ako hitno ne nacionalizira poklonjenu Inu, Hrvatska će bankrotirati!" Niti u njemu nisam kritizirao spomenutog ministra (nema ga se zbog čega kritizirati, ali niti hvaliti, nije mi poznato, a niti me zanima čime se taj bavi) nego sam se samo našalio da ga treba predložiti za Nobelovu nagradu, budući da je na jednoj TV objašnjavao da cijene naftnih derivata u Hrvatskoj moraju biti više zbog poskupljenja nafte u svijetu. Međutim, onima koje žele o ovoj temi ozbiljno pisati je jasno da, valjda samo u Hrvatskoj, cijena naftnih derivata ne ovisi o cijeni nafte. Također sam spomenuo da tu nagradu treba dijeliti sa onima koji su izumili tu formulu (još 2001.). Sada poslije ovog teksta vidim da bi je trebao dijeliti i s političarom Dekanićem, jer očito niti on nije pogledao (ili je u njenom osmišljavanju sudjelovao, pa se sada više „ne sjeća") u „Pravilniku o utvrđivanju cijena naftnih derivata" NN 112/2003 formulu „po kojoj nam određuju" sve više cijene cijene. Predlažem im da pročitaju moj tekst na portalu Hrvati-AMAC o toj formuli pisan još prije 6 godina, "Besmislena formula za određivanje cijena naftnih derivata", www.branimir-molak.hrvati-amac.com, i da se podsjete zašto su ozakonili takvu formulu. Ponovno sam upozoravao da cijene naftnih derivata u Hrvatskoj ne ovise o cijeni nafte 2008. između ostalog i na sve čitanijem portalu www.dragovoljac.com

U tom tekstu možete pročitati i „famozni" pravilnik „po kojem određuju" cijene, u ovisnosti o tome koliko novca onima koji određuju cijene naftnih derivata treba. Nafti u njoj nema niti traga. Koliko je „porasla cijena nafte" (i kolika je na dan kada Vas zanima) kada su nedavno poskupjeli naftne derivate u Hrvatskoj na rekordnu razinu možete vidjeti na: oil-price.net. Cijene nafte prije 3 godine bile su i 50% više nego danas, a cijene naftnih derivata u Hrvatskoj nikada nisu bile tako visoke kao sada (u priloženim slikama). Očito da ih određuju prema svojim potrebama ili možda cijenama banana.

naftaPo čemu sam ja to radikalan, zar po tome što se protivim nekim „stručnjacima" i „novinarima" koji tvrde da svi energenti u Hrvatskoj trebaju poskupjeti isključivo zbog toga što od tog poskupljenja oni imaju koristi (izdašno ih plaćaju energetski monopoli koji su sve više u rukama stranaca). Što je drugo nego priprema na novo poskupljenje naftnih derivata tvrdnja (iz staklene kugle valjda?) da će nafta poskupjeti 10%, a kod nas uopće ne ovisi o cijeni nafte. O takvima „stručnjacima" možete pročitati moj tekst pisan također još prije 6 godina ,"Konj vuče kola naprijed a akademici desetljećima tek „počinju"", hrvati.com. Poskupljenje energenata je, budući da izaziva poskupljenje svega drugoga (kruh, mlijeko, usluge...) udar na najsiromašnije i zbog toga mu se protivim. Valjda ima i drugih načina punjenja proračuna osim novcem najugroženijih. Ako je cilj onih koji upravljaju, otimati siromašnima, a davati bogatima onda to jako dobro rade.

Ako novinari Večernjeg lista žele pisati o energiji na način koji ta tema zahtijeva neka se bolje informiraju. Ponešto informacija mogu pronaći i u: Sažetku najvažnijeg iz mojeg predavanju održanog u Splitu 2.12.2010. www.hau.hr U toj informaciji možete naći niz linkova na tekstove vezane uz rasprodaju najvrednijeg hrvatskog rudnog blaga i raspravu s MOL-om.

naftaZa tumačenje tvrdnje „Ako hitno ne nacionalizira poklonjenu Inu, Hrvatska će bankrotirati!" iskazane u naslovu portala u kojem su objavili ponešto o budućim nobelovcima za poskupljenja energenata, treba više prostora. Ne radi se samo o INA-i nego i o svemu drugom opljačkanom i otuđenom Hrvatskom narodu i poklonjenom strancima i domaćim podobnima. Ako Vas zanima, o tome možete nešto saznati u četvrtom poglavlju mog teksta  "Što sve treba znati za osmišljavanje razvitka", www.mirah.hr.

Ako to političari hitno ne shvate i ne provedu, nema spasa Hrvatskoj. Morati će rasprodati i sve ostalo (vode, šume....). Stanovnike, uključivo branitelje koji su stvarali ovu državu, siromaštvo će natjerati da sami pođu po ono što im je oteto, a to bi moglo biti vrlo neugodno.

Za izlaženje iz duboke moralne i gospodarske krize jedna grupa predlaže lijepe neostvarive prastare želje, a druga neostvarive ciljeve. Svojevremeno je jedan naš političar htio postati engleska kraljica, ili barem njezin sobar, ali, dakako, nije u tome uspio.

Dr. sc. Branimir Molak, dipl. inž.
www.mirah.hr

Prilog:

1. Cijene WTI nafte u posljednjih pet godina USD/bbl

Tablica1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2. Cijene naftnih derivata u Hrvatskoj od 1996. do 2008.

tablica 2

Čet, 12-09-2024, 17:12:16

Potpora

Svoju članarinu ili potporu za Portal HKV-a
možete uplatiti i skeniranjem koda.

Otvorite svoje mobilno bankarstvo i skenirajte kod. Unesite željeni novčani iznos. U opisu plaćanja navedite je li riječ o članarini ili donaciji za Portal HKV-a.

barkod hkv

Komentirajte

Zadnji komentari

Telefon

Radi dogovora o prilozima, Portal je moguće kontaktirati putem Davora Dijanovića, radnim danom od 17 do 19 sati na broj +385-95-909-7746.

AKT

Poveznice

Snalaženje

Kako se snaći?Svi članci na Portalu su smješteni ovisno o sadržaju po rubrikama. Njima se pristupa preko glavnoga izbornika na vrhu stranice. Ako se članci ne mogu tako naći, i tekst i slike na Portalu mogu se pretraživati i preko Googlea uz upit (upit treba upisati bez navodnika): „traženi_pojam site:hkv.hr".

Administriranje

Pretraži hkv.hr

Kontakti

KONTAKTI

Telefon

Telefon Tajništva
+385 (0)91/728-7044

Elektronička pošta Tajništva
Elektronička pošta Tajništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

 

Elektronička pošta UredništvaElektronička pošta Uredništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Copyright © 2024 Portal Hrvatskoga kulturnog vijeća. Svi sadržaji na ovom Portalu mogu se slobodno preuzeti uz navođenje autora i izvora,
gdje je izvor ujedno formatiran i kao poveznica na izvorni članak na www.hkv.hr.
Joomla! je slobodan softver objavljen pod GNU Općom javnom licencom.

Naš portal rabi kolačiće radi funkcionalnosti i integracije s vanjskim sadržajima. Nastavljajući samo pristajete na tehnologiju kolačića, ali ne i na razmjenu osobnih podataka.