Ovih dana svjedoci smo poplava koje su dovele do velikih šteta u određenim djelovima Hrvatske. No, okolnost koja posebno brine jest činjenica da se u gotovo svim djelovima pogođenim poplavama i ovoga puta potvrdila nedjelotvornost i neorganiziranost sustava obrane, zaštite i spašavanja civilnog stanovništva, dobara i okoliša. Primjerice, na području Kosinjske doline u općini Perušić veliki dio odgovornosti za dugogodišnju problematiku poplava izgleda snosi HEP jer se još uvijek ne zna hoće li ili neće doći do gradnje hidroakumulacije Kosinj 2 - ako ne, trebalo bi naći druga rješenja u vidu podizanja prometnica. Slična situacija je i na području Metkovića gdje danonoćno radi sedam crpki koje su dopremljene samo s tog područja, dok je samo jedna crpka pristigla u pomoć iz drugih područja, konkretno iz Vukovara. O toj problematici piše i dr. Branimir Molak čiji tekst donosimo u nastavku.(mmb)
Poplave diljem Hrvatske
Nedjelotvornost i neorganiziranost sustava obrane, zaštite i spašavanja civilnog stanovništva, dobara i okoliša izazivaju prekomjerne posljedice.
Trenutno su u Hrvatskoj brojne poplave. Prema izvještavanju medija poplavama ugroženi ljudi imaju velike probleme. Između ostalog to je posljedica nepostojanja djelotvornog sustava obrane zaštite i spašavanja civilnog stanovništva. Već godinama u Hrvatskoj ne postoji djelotvoran sustav koji bi takve pojave ublaživao, bio pripravan za njih – planirao aktivnosti za njihovo nastupanje, reagirao kada se one dogode i sanirao posljedice nakon što prođu. Unatoč nastojanjima da se ponovno uspostavi sustav razoren usred agresije na Hrvatsku do danas ništa nije napravljeno, a troše se golema sredstva iz državnog i proračuna grada Zagreba.
Slučaj je htio da sam se za vrijeme agresije na Hrvatsku bavio uspostavom i rukovodio sustavom upravljanja u krizama u RH, pri MORH-u. Sprega mafije i politike razorila je usred rata (1994.god.) sustav koji smo izgradili i pritom između ostalog rastjerala i oko 200 pirotehničara, a tada je razminiranje postalo unosan privatni biznis za pojedince (uz sramotno malu nadnicu za strah onima koji ga izvode) i vreća bez dna za sakupljanje novca. Stoga se proces razminiranja Hrvatske otegao u nedogled, jer treba oprez u prikupljanju novca za razminiranje, a još više pri tome kome ga dostaviti.
Od 1994. kada je razoren sustav obrane, zaštite i spašavanja stanovništva u Hrvatskoj nema organizacionog oblika koji bi pomogao da se štete od izvanrednih stanja (u miru – pretežno izazvane prirodom, ali ni one izazvane tehnologijom nisu zanemarive) - smanje. Primjeri su brojni. O tome se može pročitati u:
„Mafija u sprezi s političarima srušila je sustav obrane, zaštite i spašavanja još u Domovinskom ratu“ Prvi znanstveni skup o braniteljima i žrtvama rata, Poreč 15. i 16. prosinca 2007.
„Što je upravljanje u krizama“ Četvrti hrvatski žrtvoslovni kongres, Zagreb i Škabrnja, 15.- 17. 6. 2007. Zbornik radova,
http://www.croatia.ch/zanimljivosti/070729a.php
Danas se troši golem novac na međusobno nepovezanu Državnu upravu za zaštitu i spašavanje i za Ured za upravljanje u krizama grada Zagreba, kojima rukovode osobe koje uopće ne znaju što bi ta administracija trebala raditi, dakle, posve su nekompetentne za taj posao, ali su vrlo umješne u trošenju golemog novca za privatne potrebe. Tzv. Državna uprava osnovala si je privatnu visoku školu za prodaju diploma za „upravljanje u krizama“, a tzv. Ured grada Zagreba fantazira o postdiplomskom studiju za „upravljanje u krizama“, a osobe koje prodaju diplome uopće ne razumiju što je upravljanje u krizama. Na što sve troši novac tzv. Bandićev ured za upravljanje u krizama pročitajte u:
“Tenkić i ured za trošenje novca i zaštitu od NLO“ 12.1.2009.
http://hakave.org/index.php?option=com_content&task=view&id=3800&Itemid=1
Vrijedi spomenuti da je još u MUP-u spomenuta sprega mafije i političara „za upravljanje u krizama“ osnovala malo ministarstvo vanjskih poslova (prevodioci za brojne jezike npr. perzijski, kineski, rumunjski...) za putovanje rukovodilaca po svijetu (koji ne znaju strane jezike) da se, jadni, tamo ne izgube bez prevodilaca. Turistička putovanja rukovodilaca po svijetu osnovna je aktivnost tih administracija.
Dr. Branimir Molak, dipl. inž.
Posljednji ratni zapovjednik sustava obrane, zaštite i spašavanja RH