Otvoreno pismo Borisu Miletiću
Poštovani gospodine gradonačelniče!
Obraćamo Vam se ovim dopisom sa zamolbom da nam objasnite po kojim ste se kriterijima ravnali kada ste postavili gospodina Darka Višnjića za direktora pulskog „Vodovoda"? Ako isključimo „krvna zrnca", o kojima Vi rado govorite, kao razlog njegovog imenovanja doista nam nije jasno zbog čega se ovoga gospodina dovodi iz inozemstva kada je na tržištu rada u Puli, Istri i Hrvatskoj nazočno stotine takvih „Višnjića"? Ako se radi o svojevrsnom Lionelu Messiju u poslovnom svijetu onda nam recite gdje je dotični gospodin „nastupao", podijelite s nama građanima Pule, podatke o njegovim „utakmicama" i nastupima kako bismo i mi mogli biti ponosni na takvo izvanserijsko pojačanje kadrova u našem gradu.
Mi očito živimo u zabludi da i u redovima naše Udruge imamo nekoliko članova koji bi stručnošću i formalnom kvalifikacijom mogli isto tako biti na čelnom mjestu pulskog „Vodovoda". Objasnite nam je li taj gospodin ikada živio u Puli, ako jest do kada, zbog čega je napustio naš grad, što je i gdje radio da bi ga to predodredilo za ovo atraktivno ali i izuzetno odgovorno radno mjesto. Naime, u čitavom svijetu vodoopskrbni sustav je i sa sigurnosnog aspekta važan segment gospodarstva. Je li taj gospodin prošao sigurnosnu provjeru?
Multi-kulti bez logike
Kako ste na jučerašnjoj sjednici Gradskog vijeća Pule izjavili da se u multi-kulti Puli ne će „prebrojavati krvna zrnca", pošto se nisu prebrojavala ni 1991. godine, a kako to, po našem mišljenju, nije točno slobodni smo Vas u tom razmišljanju demantirati. Naime u Puli postoji devet Vijeća nacionalnih manjina – albansko, mađarsko, makedonsko, romsko, talijansko, slovensko, srpsko/srbijansko, crnogorsko i bošnjačko tako da Vas već ta činjenica niječe u Vašem brzopleto izgovorenom stavu. Ili Vi mislite kako svatko ima pravo govoriti o svojim „krvnim zrn¬cima" izuzev Hrvata? I to u Hrvatskoj.
Sve nabrojene nacionalne manjine, kojima bismo mogli dodati još pokoju, imaju pravo u Puli biti ne-Hrvati, istovremeno brinuti o sebi kao takvima (ne–Hrvatima) ali i o nama svima zajedno kao građanima Pule i Hrvatske. S druge strane, Hrvatima je dozvoljeno skrbiti i govoriti jedino o građanima Hrvatske, pri čemu im nije dopušteno to činiti o Hrvatima kao etničkoj zajednici, po Vama čak niti o našim sugrađanima koji nisu Hrvati, a da se to automatski ne dovede u kontekst nekakvog prebrajanja krvnih zrnaca. Primjerice, Srbima/Srbijancima je u Puli i Istri dozvoljeno čak javno agitiranje za pridobivanje novih sunarodnjaka iz redova „Istrijana" i/ili neopredjeljenih, a mi Hrvati to ne bismo smjeli ni registrirati. Čudna neka logika razmišljanja koja je u srazu sa zdravim razumom ali i sa temeljnim načelima Ustava RH. Upravo kršenje Ustava RH jest i razlog našeg obraćanja Vama kao prvom čovjeku grada jer mi, članovi „Zavjeta", prisežemo uz Bibliju i na Ustav RH.
Odnositi se jednako prema svima u Puli, uključivo Hrvate
Gospodine gradonačelniče, želimo Vas upozoriti kako bi bilo dobro da se u buduće ne dovodite u situaciju koja može biti iritantna za većinski narod u Puli, Istri i Hrvatskoj te da se jednako odnosite prema svima koji žive u Puli, bez obzira na njihova „krvna zrnca". Čudi nas da Vi kao liberal ne zagovarate hrvatsku političku naciju poput Vaših kolega u zapadnim demokracijama gdje je izgradnja multi–kulti društva danas povijest koju bi većina njih najradije što prije zaboravila, već inzistirate na inflaciji nacionalnih manjina sa svim njihovim (skupim) pravima koja razbijaju okvir njegovanja kulturne posebnosti, jezika i tradicije. No, sve dok se razmišlja etnički u Puli morati ćete dozvoliti da se tako i Hrvati izjašnjavaju ali i traže ravnopravan tretman s ostalima koji to nisu i to u svim segmentima društvenog i gospodarskog života. Doslovce u svemu.
Zanimljivo je da Vi kao i Vaši kolegice i kolege iz stranke kojoj pripadate, baš kao i vaši koalicioni partneri, te kriterije ne zagovarate primjerice u BiH već naprotiv tamo se zauzimate za građansku koncepciju. Takvo što je nonsens, jer je BiH država triju starosjedilačkih i konstitutivnih naroda, a građanski bi se princip mogao u toj državi eventualno primjenjivati jedino u svakoj od teritorijalnih jedinica koje bi ju trebale činiti zajedničkom (ali ne jedinstvenom) državom.
U nadi da ćemo u buduće kvalitetno i konstruktivno međusobno surađivati na dobrobit svih građana Pule bilježimo se sa dužnim poštovanjem,
Ninoslav Mogorović, predsjednik podružnice udruge Zavjet za Istarsku županiju