U četvrtak, 3. travnja, ove godine, u Žepču je održana utemeljiteljska skupština «Kajak-kanu 550» kluba. I odmah da pojasnimo zašto pored «Kajak-kanu» i ono «550». Naime, ove godine općina Žepče slavi 550-tu obljetnicu svog prvog pisanog spomena. U povelji od 14. listopada 1458. godine Stjepan Tomaš, kralj bosanski, sa svojim sinom knezom Stjepanom daje povelju, upravu nad Žepčem, logotetu Stjepanu Ratkoviću Prije nego kažemo nekoliko riječi o osnivanju kluba za čitatelje ćemo dati nekoliko početnih riječi te čuvene povelje; «V ime oca i sina i svetoga duha. Milostju božjom mi gospodin Štefan Tomaš, kralj Srbljem, Bosni, Primorju, Humsci zemlji, Dalmaciji, Horvatom, Doljnjim krajem, Soli, Usore, Podrinja i k tomu, i sin gospoctva mi, gospodin knez Stjepan, dajemo na znanje vsakomu človjeku, komu se podoba i pred koga se iznese ovozi naša zapisanije s našom velikom visućom obistranom zakonitom pečatju:»… itd., da bi tekst povelje završio sljedećim riječima: Pisanna Žepču va ljetu 1458. oktombrija 14. dan. A o samoj utemeljiteljskoj skupštini razgovarali smo s gospodinom Mirkom Matijevićem, izabranim tajnikom kluba.
- Na utemeljiteljskoj skupštini bilo je nazočan veliki broj ljudi iz kajakaških klubova, kako iz Žepča tako i iz susjednih općina, Maglaja, Zavidovića i Zenice, te predstavnici ribolovnog društva i rafting kluba iz Žepča. Za predsjednika kluba izabran je Ivan Šupuković, vrsni sportaš i višegodišnji prvak BiH u kajakaškom sportu, te član kajakaške reprezentacije BiH i kandidat za olimpijske igre. Upravni odbor kluba će brojati 5 članova, pored Ivana Šupukovića to su Mirko Matijević, tajnik, prof. Josip Klarić, Miro Bulajić, Željko Dunđer, raniji kajakaš u kajaku na divljim vodama. Do sada je nabavljeno 6. plovila koja su, naravno polovna i mogu zadovoljiti neke minimalne potrebe. Očekujemo da ćemo uskoro nabaviti nova plovila koja će moći zadovoljiti potrebe za ostvarenjem vrhunskih rezultata jer, ako je predsjednik prvak BiH, mladić koji je samo u 2003. osvojio 23 medalje, jasno je da ambicije nisu male – kazao nam je tajnik Mirko Matijević, inače nastavnik u glazbenoj školi Katarina Kotromanić Kosača u Žepču. Nama preostaje da klubu poželimo svaki uspjeh i dostojno predstavljanje Žepča.
Glazbena škola
Glazbena škola Katarina Kosača Kotromanić u Žepču utemeljena je 1996. godine. Djeluje u prostoru, vlasništvo župnog ureda u Žepču koji joj je dat na korištenje, dakle u kući Marijinih časnih sestara te u Štadlerovom domu. Trenutno upošljava 30 nastavnika u nastavi a u školi se školuje 370 učenika. U zadnjih nekoliko godina otvoreno je pet područnih škola, u Novom Šeheru, Ozimici, Globarici, Zavidoviću i Željeznom polju. Cilj je osigurati bar približno jednake uvjete za svu nadarenu djecu, odnosno da talentirana djeca ne moraju putovati daleko od svoje kuće. Problem u radu jest nedostatak instrumenata, koji su polovni ali su takvi kakvi jesu. U zadnjih 11 godina, kako škola postoji, od osnivača škole, Vlade Zeničko-dobojskog kantona škola je dobila, slovom i brojem, samo jednu harmoniku, a sve ostalo je stiglo iz donacija, dragovoljnih priloga. U školi je 6 klasa, 6. instrumenata, violina, gitara, harmonika, glasovir, flauta i klarinet. Najveći problem je nedostatak adekvatnog prostora, neakustičnost učionica, male prostorije itd. Pokrenuta je inicijativa da se napravi nova zgrada glazbene škole i na dobrom se putu da se to ostvari.
Naime, općina Žepče je školi dodijelila blizu 2000 četvornih metara zemljišta na atraktivnoj lokaciji, skoro u centru grada, preko puta vrtića, bez ikakve naknade, urađeno je idejno rješenje za školu, dobivena je urbanistička suglasnost a uskoro će biti i građevinska dozvola. Urađen je glavni projekt škole i gradnja bi mogla vrlo brzo početi. Novac za gradnju još nije osiguran u cjelokupnom iznosu, radi se ipak o velikom novcu od nekih 860 četvornih metara korisne površine. Od Hrvatske vlade u prošloj godini dobilo se 28 000 maraka, od federalnog ministarstva obrazovanja obećano je 150 000 maraka, općina Žepče je za prvu fazu osigurala 50 000 maraka. Sredstva su to kojima se može krenuti u izgradnju. I ove godine se očekuje potpora Hrvatske vlade, te potporu iz Zeničko-dobojskog kantona.Iiako se u kantonu do sada nisu potrudili osigurati uvjete za rad škole, valjda će sada osigurati nešto sredstava.. Početci u radu škole su bili izuzetno teški, jer je nedostajalo stručnog kadra, međutim, već sada u školi rade 7-8 profesora koji su prve korake napravili u ovoj školi a u međuvremenu su završili glazbene škole, glazbenu akademiju u Sarajevu i Mostaru. Do sada su postignuti izuzetni rezultati.Nije bilo natjecanja na razini Federacije, pa i šire, da učenici glazbene škole iz Žepča nisu donijeli prve druge treće i specijalne nagrade.
Anto Marinčić
{mxc}