Čovjek nadasve i osobe dijaloga

 

U sinoćnjim "Paralelama" HRT-a na temu pedofilije unutar redova Katoličke Crkve sluga Božji don Ivan Grubišić osuo je drvlje i kamenje protiv svog poslodavca, kao i protiv aktualnog Pape. Čovjek se zato upita zbog čega je spomenuti onda i dalje pripadnik organizacije, koja, kako kaže, u vlastitim redovima skriva pedofiliju farizejskim "pometanjem problema pod tepih". Ako se don Ivanu Grubišiću zbog problema pedofilije Katolička Crkva toliko zamjerila zašto iz nje za početak demonstrativno ne istupi? Ovako izgleda licemjerno biti i dalje članom neke vjerske organizacije kada je ona u tolikom raskoraku s tvojim vlastitim svjetonazorima. Ne bi li se izvan Crkve moglo biti još žešći, nesputaniji, da na kažemo, medijski još 'konstruktivniji'?

don Ivan GrubišićZanimljiv je životopis don Ivana Grubišića. Rođen je 20. lipnja 1936. u kršnom selu Dicmu nedaleko Sinja. Maturirao je 1956. na Biskupskoj klasičnoj gimnaziji u Splitu, 1962. diplomirao je na Bogoslovnom katoličkom fakultetu u Zagrebu, a nakon punih dvadeset godina naukovanja, 1982. godine diplomirao je i na Filozofskom fakultetu u Zadru, s temom iz sociologije i filozofije. Ni to mu nije bilo dosta, njegova žeđ za naukom trajala je i dalje. Uporni sin dalmatinskog krša doktorirao je u zreloj dobi od nepunih šezdeset godina života, 1995. na Filozofskom fakultetu u Zagrebu s iznimno značajnom doktorskom disertacijom: «Religiozno ponašanje katolika u Dalmaciji sredinom 80-ih i vrednovanje toga ponašanja». Rekao bi narod, bolje ikad nego nikad.

Don Ivan Grubišić već je odavno poznat po svom učestalom miješanju u svakodnevnu politiku. Prisjetimo se tako puta sa Stipom Mesićem u Jeruzalem, gdje je u listopadu prošle godine izraelskom predsjedniku i nobelovcu Shimonu Peresu uručio godišnje priznanje "Osoba dijaloga - osoba godine". Čast je za don Ivana Grubišića bila tim veća kada se zna da tu nagradu dodjeljuje nevladina Akademska udruga iz Splita kojoj upravo on predsjedava.

Osobe dijaloga

Moto Akademske udruge iz Splita je 'Čovjek nadasve'. Usput zato spomenimo da udruga potpuno u skladu sa svojim motom broji dvoje ljudi, don Ivana Grubišića i njegovu tajnicu. Laskavom titulom "Osoba dijaloga - osoba godine" u veljači je odlikovan Predrag Matvejević. Ova zadnje nagrađena osoba dijaloga za 2010. godinu je Crkvu u Hrvata prije dvije-tri godine u Novom listu proglasila desničarskom i proustaškom. Također, osoba dijaloga za 2010. hvalila se kako su upravo njezini studenti sudjelovali u sprječavanju pape Benedikta XVI u obraćanju na Sveučilištu La Sapienza u Rimu. Napokon, osobu dijaloga 2010. godine Predraga Matvejevića Općinski sud je u Zagrebu osudio na uvjetnu zatvorsku kaznu zbog kleveta i laži iznijetih u članku u Jutarnjem listu "Naši Talibani". U tom članku, kao što vjerojatno mnogi znaju, izrijekom su oklevetana trojica uglednih hrvatskih književnika: Aralica, Vuletić i Pešorda.

Nakon svega što smo čuli od i o Osobama dijaloga možemo se kratko vratiti i sinoćnjoj temi emisije hrvatske nacionalne televizije "Paralele". Naime, nije naravno pedofilija, što se danas kroz medije agresivno nameće, 'patent' Katoličke Crkve. Poznat je  recimo ne tako davni pokušaj nizozemskih pedofila osnivanja parlamentarne-pedofilske stranke... Štoviše, naši mediji dosta su pisali i o nekim oženjenim ljudima i očevima odrasle djece koji su se i u našim krajevima osim akademskim titulama okitili i opskurnom pedofilskom "titulom". Međutim, o tome bi imalo smisla više govoriti kada bi tema pedofilije nekoga stvarno i zanimala na HRT-u osim kao sredstvo političkih podmetanja.

Damir Kalafatić

KOMENTARI ČITATELJA 

#1 GnjidaGuest 2010-06-14 21:31
Baš kao i Drago Pilsel,titule teologa ili u Grubišićevom slučaju svečenika koriste isključivo kao olakotnu okolnost u raspravama i napadima na normalan dio društva koji te vrijednosti koji oni sramote i koje iskorištavaju ,još štuje.
Prijavi Administratoru
#2 Ma kakav don Ivan Grubišić....MIJO F 2010-06-14 21:38
...1982. godine diplomirao je i na Filozofskom fakultetu u Zadru, s temom iz sociologije i filozofije...to mu odlično ide i zasigurno i on ima kodno ime i neka se kako ste rekli "skine" iz Svete katoličke Crkve ili jednostavno neka kaže gdje to piše u starom ili novom Zavjetu što on propagira?...la žni don...kao i Radman znastvenik...UD BA+UDBA!..vrije me je da se takvi tipovi i likovi demistificiraju i ne znam što čeka biskupska konferencija u Zagrebu?...g.Kalafatiću kako ste to odlično posložili i komparirali..MF P!
Prijavi Administratoru
#3 Zašto...Satyr 2010-06-14 21:59
....je baš njega pokupila lignja s Pantovčaka da mu bude savjetnik.
Crkva se u kritikama lignji može s pravom očitovati po ovom pitanju i biti agresivnija nego ikad.
Ko je on?
To je isto kao da uzmete Bandića (dok je još bio) kao tipičnog predstavnika SDP-a da predstavlja stranku.
Lignja je tu jako pokvarena ispala i podmukla.
A Crkva i dalje šuti.
Boji se ko u komunizmu, a ne mora.
Ta mi smo tu.
Ili što bi bilo npr. da se slučajno kao protukandidat desnom katoliku suprotstavi i prođe, primjerice, u drugi krug predsjedničkih izbora deklarirani sotonist?
Zar bi i onda po mišljenju lijevih medija i općenito protivnicima Crkve, Crkvi bilo zabranjeno pravo da utječe na svoje vjernike.
Koji bi onda bio argument ljevice?
Možda da on nije sotonist, nego samo vraški dobar vjernik?
Prijavi Administratoru
#4 IZGUBLJENA OVCAGuest 2010-06-14 22:03
Molimo se za ovom izgubljenom dušom, neka mu Bog pomogne da se vrati svojim Hrvatskim korijenima.
Prijavi Administratoru
#5 ...Guest 2010-06-14 22:43
...ostao je don Ivan u crkvi...po zadatku.
Prijavi Administratoru
#6 o IvanuGuest 2010-06-14 22:50
U zadnjoj od svojih knjižica(Čovjek nadasve7) don Ivan je objavio da je bio na meti obavještajnih službi 90-tih godina prošlog stoljeća.Čak je i optužio dvojicu svojih kolega za špijunažu.Zbog ovakvih objeda bivši šef SZUP-a Alojz Šupraha mu je poručio da se ispovjedi ili ide na poligraf.
Očito don Ivan ima veze s obavještajnim službama(od kada i kojim?),a je li razlog u tome što se priča u Dalmaciji pokazat će vrijeme.
Prijavi Administratoru
#7 MONSTRUM ILI NEČASTIVIGuest 2010-06-14 23:10
Zamislite časnika bilokoje vojske koji 30 godina uporno kleveće svoj vrhovni stožer i sudrugove.
Zamislite člana bilokoje poitičke stranke koji uporno blati, vrijeđa i osporav tu istu stranku.
Zamislite brata masonske lože, Lionsa ili Rotarijanaca koji osporava i samu ideju te organizacije i uporno vrijeđa ostalu braću...
K tome, zamislite čovjeka koji uživa sve staleške beneficije i to veoma obilato i ugodno,dok istovremeno gadljivo pljucka na one koji mu sve to pružaju
Što kazati za takvu osobu?
Postoji samo jedna riječ: MONSTRUM ili NEČASTIVI u ljudskoj spodobi!
Prijavi Administratoru
#8 o IvanuGuest 2010-06-14 23:53
Evo kako don Ivan govori o Viktoru Ivančeviću i Borisu Dežuloviću:"Bor isa i Viktora osobno poznajem. Čuo sam da su se takvima (ateistima, op. N. P.) deklarirali, ali ja s njima nikada nisam o tome razgovarao, niti bih. Boris Dežulović mi je bio učenik, njegova kćer je ovdje pričešćena, a on je još kao osnovac kod mene dolazio na vjeronauk. Krizmao se i mislim da se prvi puta i vjenčao u crkvi. Kada se sretnemo, pozdravimo se i pričamo o nekim drugim temama. Što se Viktora tiče, njegov sin je bio moj ministrant do srednje škole. On je završeni pravnik i dolazi na misu"
Prijavi Administratoru
#9 Tko je taj?H7 2010-06-14 23:56
Tko je taj "sin đavolov"?
Je li on otpad od Crkve ili samoproglašeni prorok, nekakav "mesija", univerzalni mudrac? Što je on?
Ima nešto u tom pogledu, u tim očima, u izrazu lica, cinično, đavolski nadmeno, samodopadno, sebeljubivo, nikad mi nije "legao" taj čovjek, ni prvo njegovo pojavljivanje uopće na TV kojem sam nazočio, bio mi je odbojan. Kao propalitet koji u nečemu nije uspio, a silno je želio i hlepio za time, pa se u konačnici okrenuo kritici i pljuvanju ne bi li sebe "uzdigao" iznad predmeta svoje neostvarene čežnje. Tako ga doživljavam.
I ta nazovi "titula", kojojm se kiti - "don". Mizerija. I on i sve što izusti. Sinji kukavac.
Prijavi Administratoru
#10 ćakule iz malog mista!kalafatić 2010-06-15 07:55
-sjedim jutros uz kavu u 'mom malom mistu' i čujem ćakulu:
-ma, jesi vidija kako onaj crveni pop, don ivan priča o celibatu, kaže kako bi bilo bolje da se i katolički svećenici žene pa im pedofilija ne bi padala na pamet!
-ma, je, je, on ti je već davno prikršija celibat i napravija dite jednoj ženi iz kaštela....i to u svojim poznim godinama kao 'doktor nauka'!
-a, tako, nisan zna....!
Prijavi Administratoru
#11 Pismo NadbiskupuGuest 2010-06-15 10:18
Ljutim“ se na prečasnog nadbiskupa Barišića, kojega osobno izuzetno cijenim, što „trpi“ tu udbašku sotoniziranu crvenu ovcu u Crkvi. Nebi on blejao kod blagopokojnog kardinala Kuharića, nisu to uspijevali niti puno ugledniji teolozi s crvenim svijetonazorima (iako nisu imali zlu namjeru prema Crkvi i hrvatskom narodu). A, Vi gospodine Nadbiskupe, kao da ste zaboravili da je i Krist imao bič u ruci, ako je to jedini čin Božije Ljubavi u danom trenutku! Slušam tog poponju trideset godina, svakim danom sve sličniji Sotoni, nažalost sa Svetim Sakramentom!
Prijavi Administratoru
#12 ili, iliGuest 2010-06-15 10:26
Nije li vam čudno kako gotovo svi mediji grakču na Crkvu da se miješa u politiku osim kad to radi (a radi stalno) don Ivan Grubišić. Ili se njega (s pravom) ne svrstava u Crkvu, ili njegovo miješanje godi njihovim ušima.
Prijavi Administratoru
#13 Ima još jedan, u Varaždinu!Guest 2010-06-15 18:39
Ima još jedan gori, Bono Zvonimor Šagi, iz Varaždina.
A jedan je bio u Strizivojni, srećom je crkao, LUKA VINCETIĆ, stalni suradnik Ferala, poznati jasenovacolog i ustašolog.

Kažem nemoć, bespomoć....
Prijavi Administratoru
#14 +VoC 2010-06-15 23:09
Kada je manikenska sekta uvjeravala pristalice kako je nemoguce spojiti se s ljudskim tijelom bez da se upozna degradacija (negirajuci dakle dvostruku narav Krista, ljudsku i bozansku), Leon le Grand je odgovorio sljedecom usporedbom:

"Ako sjaj suncanih zraka, koji ni sam nije nista drugo nego materija, nije umanjen time sto obasja prljava i blatnjava mjesta, tko bi dakle mogao uprljati bilo koju vrlinu, bit cak tog svjetla vjecnog i nematerijalnog. (13 propovijed, 2. paragraf)"
(Philippe Henne u knjizi "Leon le Grand")


To isto vrijedi za one koji misle uprljati oca Papu i Katolicku Crkvu.

Judejci i cionisti kritiziraju Crkvu za 'odbacivanje tijela' a zapravo Crkva se itekako sluzi tijelom u svim svojim poboznostima (molitva, usne, glas, geste sklapanja ruku, klanjanja etc.) - dakle tijelo uopce nije iskljuceno iz Crkve (a niti ljubav).

Pojedini dakle traze krivce na krivoj strani, mjesto u vlastitim redovima, okruzju -- medju onim koji propagiraju 'seksualnu revoluciju' (unatoc tolikim oboljelim), i neku modernizaciju ili anarhiju i u Crkvi, da bi trasirali, kako rece jedan nas povjesnicar, put "reformi koje predstavljaju nista manje nego religiozni izlazak iz (katolicke) religije"...

I papa je oznacio kao uzrok tih problema - prebrzu sekularizaciju drustva.... a nije ni dovrsena, vec se udarilo i na Crkvu.
Prijavi Administratoru
#15 Postom i molitvomGuest 2010-06-18 21:41
Ako polazimo s kršćanskih načela, onda ne ćemo drvljem i kamenjem. Kao vjernici moramo biti žalosni zbog načina na koji u Crkvi i u našem društvu djeluju posvećene osobe poput don Grubišića, patera Šagija i sličnih svećenika. Ljudi su to koji nemaju usađenu u sebi onu nacionalnu, narodnu pripadnost, koja ljude čini ljudima. No, to je stvar kućnoga odgoja. I obitelji iz kojih su ponikli. Tu svijest ne može dati niti studij bogoslovije. To čovjek mora steči u svojoj obitelji. Ti naši "anacionalni svećenici" izgleda nisu shvatili da je Isus, rođen kao čovjek od Blažene Djevice Marije bio Židov. Pripadnost obitelji u kojoj je rođen i pripadnost narodu kojem je kao čovjek pripadao bili su za Njega kao čovjeka Zakon. Zakon koji je svim srcem i tijelom Krist poštivao i izvršavao. Krenimo redom. Kada je imao samo 8 dana Krist je bio obrezan. Jer tako je to propisivao Mojsijev zakon. Kada je imao 40 dana života, njegovi zemaljski roditelji odnijeli su ga na Prikazanje u Davidov hram. Jer tako je to propisivao Mojsijev zakon. Postio je propisane postove, slavio Pashu. Jer tako je to propisivao Mojsijev zakon. Govorio je jezikom naroda kojem je pripadao. I bio je borac za slobodu svojega židovskoga naroda koji je u to vrijeme bio pod Rimskom okupacijom. Isus je Bog. Svojom mukom i smrću, svojim uskrsnućem, donio nam je Slobodu. Svim narodima svijeta. I zato je lijepo biti katolik. A poseno je lijepo biti Hrvat - katolik. Koji se Bogu moli na svojem hrvatskom jeziku. Koji Dragu Gospu zove mama. Koji svoju Crkvu u Hrvata voli. Istinski voli i za nju se Bogu moli. Mi Hrvati smo čudan narod. Četrnaest stotina godina pripadamo Kristovoj crkvi, a psovka je naše narodno (grozno) obilježje. Što nam u tužnoj prošlosti nisu pobili naši neprijatelji u nebrojenim ratovima i poraćima, ubijamo dnevno u rodilištima Lijepe naše. Krik vapijući do neba. Nevinih, nerođenih. I zato braćo naša koju sam grubo nazvao "anacionalni svećenici", vi bi trebali biti naši vođe i naš ponos. Manite se politike koja ubija hrvatsko srce i dušu. Pomozite puku da se obrati Bogu. A mi, svi dobrodušni ljudi moliti ćemo i za vas i za nas i za našu Hrvatsku. Kako piše u Bibliji - postom i molitvom. Jer, moj Narod je bolestan, Gospode. Nemoj da propadnemo u našoj bolesti. Ti si naš lijek. A don Grubišiću nek je sretan rođendan, prekosutra u nedjelju - Dan Gospodnji, a pretpostavljam da mu je na svetog Ivana i imendan. Pa neka mu dragi nebeski zaštitnik -Preteča Kristov pokaže put. Još nije kasno. U to sam uistinu uvjeren.
Prijavi Administratoru
#16 Pop GrubišićGuest 2010-06-20 11:03
E, moj Ivane Domagoje, lijepo je od Vas što pozitivno gledati na ljude, molite i postite. Lijepo od Vas ako Bog od Vas samo to traži. No, neke ljude izabrao je za Apostole. Ja mogu tručati gluposti, veliku štetu ne mogu napraviti (osim sebi), nije mi Bog previše odgovornosti dao. No, neki ljudi itekako mogu, preuzeli obveze od Boga, a ne izvršavaju svoje obveze. Ne radi se kod popa Grubišića o anacionalnom pogledu na svijet (to kod posvećenih ljudi može biti i prednost). Svaki dežurni glasnogovornik, koji u medijima glumi moralnu vertikalu, treba paziti što govori, posebno posvećene osobe. Ako nastupa svakodnevno po medijima, to bi trebao raditi s dopuštenjem biskupa. Mene zanima jeli to radi? Ja kad kupujem kutiju cigareta u trafici, zatvorim oči da ne vidim naslovnice raznih ferala (gnjusne karikature sv.Oca, biskupa itd.). Popu Grubišiću to su dobri momci, čak nisu ateisti. Možada i nisu ateisti, ima ljudi koji se mole Sotoni. O tome se radi!
Prijavi Administratoru

Budući da je trenutačno dopušteno komentiranje samo registriranim korisnicima, molimo sve one koji žele komentirati da se, ako već nisu, najprije registriraju na Portalu kako bi dobili svoje korisničko ime zaštićeno lozinkom. Tri jednostavna koraka za registraciju objašnjena su ovdje, a u slučaju poteškoća dovoljno je javiti se Administratoru.

Prijava/odjava s Portala Hrvatskoga kulturnog vijeća

Zadnji komentari

Tko je na vezi?

  • elnino
  • gojmir
  • 2 korisnika
  • 78 gostiju

Uvjeti korištenja

Portal HKV-a

Izvorni prilozi objavljeni na ovom portalu mogu se slobodno preuzeti uz navođenje imena autora, odnosno izvora.

Licenca GNU

Naša udruga

Hrvatsko kulturno vijeće

HKV djeluje od 2006. i nezavisna je udruga građana s više od 1300 članova, mahom hrvatskih intelektualaca.

Kontakti

Stranice članova

Učlani se i predstavi

Članovi naše udruge ugledni su intelektualci, umjetnici, književnici, političari, novinari, poslovni ljudi i studenti. Predstavite se i vi!

Članovi

Izbor publikacija

Izaberi, pročitaj, preporuči

U pripremi imamo cijeli niz zanimljivih publikacija koje će se moći naručiti preko Portala. Rado ćemo poslušati i vaše preporuke.

Trenutna ponuda

Prijava na Portal