Je li planirani ratni zločin protiv civilnog stanovništva zaboravljen?

 

U Večernjem listu od 28 siječnja 2009. pročitala sam skroman člančić «Domovinski rat – Sjećanje na oslobođenje područja Peruče». U članku se navodi :»Udruga veterana dragovoljaca 126. brigade HV-e obilježila je 16.godišnjicu oslobođenja Peruče.U toj je akciji prilikom izviđanja poginuo pripadnik te postrojbe Ante Buljan, kojega su se prisjetili suborci, kolege iz HE Peruča i predstavnici Općine Hrvace. Podsjećamo da je okupator 1993. godine skrivio razaranje brane akumulacije HE Peruča ubacivši u tunelsku galeriju između 20 do 30 tona eksploziva, što je u trenutku eksplozije imalo snagu energije potresa magnitude 2,4 stupnja. Iako je brana legla, nije, na sreću, potopila vodom iz prepuna jezera područje nizvodno od Cetine, a što je okupator planirao za napuštanja tog rezervoara električne energije Dalmacije.(jb)«

Govoriti o sreći što voda iz akumulacije nije kroz lijevi dio urušene brane potopila područja nizvodno Cetine sve do Omiša je ipak neumjesno. Nakon eksplozije na branu su došli inženjerci HV-e i uz rizik otvorili donju zapornicu a i vodostaj vode u jezeru je bio niži od onog s kojim su računali Srbi. Autor članka navodi «okupatora».Tko je za njega okupator? Zar se više ne smije reći da su to bili pobunjeni Srbi ili JNA? Je li zbog toga jer su se pripadnicima «okupatora» već obnovile kuće a nekima treba u gradovima još kupiti stanove. Je li trošak obnove brane i saniranja drugih oštećenja zaveden u popis ratnih šteta? U ratu sam kao prevoditeljica i vodič pratila njemačke televizijske ekipe.Redovito i sve dok su dolazili ekipu ZDF. (Iskusni novinar ZDF je smatrao da smo mi u akciji oslobađanja Maslenice bili «agresori».

Navodim samo kao primjer načina izvještavanja o nama.) Nakon eksplozije na brani bili smo odmah ujutro prva strana TV-ekipa u Sinju.Obilazili smo vojarnu i HEP i tražili dozvolu za snimanje na brani. Nismo dobili dozvolu jer očekivao se je dolazak delegacije iz Zagreba. Vrtili smo se po Sinju tražeći neku mogućnost snimanja. Za pomoć sam zamolila jednog civila, koji nam je stvarno i rekao kojim putem ćemo doći ne na branu ali poviše nje, točno iznad oštećenja brane. Prolazili smo uskom cestom, koja je bila duž cijelog puta s lijeve i desne strane označena plastičnom vrpcom «pozor mine». Na kraju smo došli do prazne stražarske kućice, a na cesti je bila ljudska krv. Snimatelj je mogao snimiti urušeni dio brane a i cijelo jezero. Osjećala sam se kao uljez i jedva sam čekala napustiti to mjesto. Kod povratka u Split obišli smo Cetinu i njezin vodostaj je već bio u opadanju. Dakle velika opasnost je bila izbjegnuta.

Mira Ivanišević

{mxc}

Ned, 16-03-2025, 20:57:02

Potpora

Svoju članarinu ili potporu za Portal HKV-a
možete uplatiti i skeniranjem koda.

Otvorite svoje mobilno bankarstvo i skenirajte kod. Unesite željeni novčani iznos. U opisu plaćanja navedite je li riječ o članarini ili donaciji za Portal HKV-a.

barkod hkv

Komentirajte

Zadnji komentari

Telefon

Radi dogovora o prilozima, Portal je moguće kontaktirati putem Davora Dijanovića, radnim danom od 17 do 19 sati na broj +385-95-909-7746.

AKT

Poveznice

Snalaženje

Kako se snaći?Svi članci na Portalu su smješteni ovisno o sadržaju po rubrikama. Njima se pristupa preko glavnoga izbornika na vrhu stranice. Ako se članci ne mogu tako naći, i tekst i slike na Portalu mogu se pretraživati i preko Googlea uz upit (upit treba upisati bez navodnika): „traženi_pojam site:hkv.hr".

Administriranje

Pretraži hkv.hr

Kontakti

KONTAKTI

Telefon

Telefon Tajništva
+385 (0)91/728-7044

Elektronička pošta Tajništva
Elektronička pošta Tajništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

 

Elektronička pošta UredništvaElektronička pošta Uredništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Copyright © 2025 Portal Hrvatskoga kulturnog vijeća. Svi sadržaji na ovom Portalu mogu se slobodno preuzeti uz navođenje autora i izvora,
gdje je izvor ujedno formatiran i kao poveznica na izvorni članak na www.hkv.hr.
Joomla! je slobodan softver objavljen pod GNU Općom javnom licencom.

Naš portal rabi kolačiće radi funkcionalnosti i integracije s vanjskim sadržajima. Nastavljajući samo pristajete na tehnologiju kolačića, ali ne i na razmjenu osobnih podataka.