Predstavljanje novih ministara u Hrvatskom saboru

 

Izvršnoj i zakonodavnoj vlasti bi svi građani morali biti veoma zahvalni na brzom i dobrom odabiru novih ministara. Oba ministra su predstavila svoje programe kratko i uvjerljivo. Za gledatelje je bila prihvatljiva izjava da će se eliminirati uplitanje politike u sudstvo i policiju. Postavlja se samo pitanje što podrazumijevaju pod «politikom». Jesu li to pojedinci predstavnici izvršne i zakonodavne vlasti? Jesu li to političke stranke? Koja politika će im odobravati sredstva za njihove programe? Zastupnik Ostojić je u Hrvatskom saboru iznio podatke o tome koliko se je u vrijeme ministra Lučina otpustilo policajaca iz raznih službi, par tisuća. Bili su nepismeni i s nezavršenom osnovnom školom.

Koliko mi je poznato skoro svi su bili branitelji i zato nije imalo, prema mišljenju ministra Lučina, uopće smisla da ih se doškoluje. Zamijenili su ih, prema svom odabiru i valjda bez uplitanja politike, stručnim kadrom koji sigurno i danas radi u policiji. Pa se pitam što je taj stručni kadar napravio i zbog čega sada tolike zamjerke na rad policije? Valjda nam nije potreban uvoz policajaca koji će mahati sabljama ? Sve se usredotočuje na borbu protiv organiziranog kriminala i mafije (trgovina drogom, ljudima, reketarenje, ubojstva itd.) – što je neophodno ali gdje je ostala zaštita svakog stanovnika? U svom gradu ne vidim prometnog policajca na ulicama. Građani su prepušteni na milost i nemilost divljanju vozača. Ne poštuju prometne znakove, ograničenja brzine itd. i svakodnevno narušavaju svojom bukom zdravlje stanovnika. Bolje više prometnih policajaca nego veliki broj glasnogovornika.

Za nas doli može biti radosna vijest što će se oduzimati imetak svim kažnjenim kriminalcima i mafijašima. Nisu spomenuli aktiviranje poreznih kartica za sve građane. Pa se pitam što je s onim «uglednim građanima» koji nisu krivično gonjeni, a 1990. su imali standardni imetak ili čak bili crkveni miševi, a sada imaju nekretnine u milijunskim vrijednostima, a nisu ih mogli steći sa svojim redovnim prihodima. Smatra li se da se kod njih radi samo o mitu i korupciji ili pranju novca što je manje zlo? Koliko im je u stjecanju tih bogatstava pomogla «politika» i koliko njih se nalazi u politici? Pogoduje li sama vlada mitu i korupciji na štetu svih građana? Prema članku 30. i 31. Zakona o Vladi RH-e (NN 101/98) vlada može a i ne mora odluke, rješenja i zaključke, a o kojima se ne donosi propis, objaviti u Narodnim Novinama. Vlada je donijela Zaključak o smjernicama za primjenu ugovornih oblika javno-privatnog partnerstva (NN98/06). Prema smjernicama su na brzinu sklopljeni ugovori o JPP-u za gradnju športskih objekata, sve za dobrobit rukometa i građana. Primjedbe na takav način izgradnje su imale uspjeh samo u Osijeku. Tko će na kraju napraviti pravu analizu troškova, eventualno dobiti, korisnosti i dugogodišnjih opterećenja za državu i gradove? Je li i tu bilo mogućnosti pranja novca?

Vlada je osnovala Agenciju za pravni promet i posredovanje nekretninama. Prema Odluci Vlade RH-e (NN63/08) Agencija APN objavljuje Javni poziv u dnevnim tiskovinama za prikupljanje ponuda za kupnju gotovih stanova i stanova u izgradnji za srpske povratnike u gradove i mjesta izvan područja posebne državne skrbi. U Javnom pozivu se navodi da javnog otvaranja ponuda ne će biti i da se ne primjenjuju odredbe Zakona o javnoj nabavi (NN110/07). Prema članku 5. Zakon se ne primjenjuje na postupke ako je javna nabava proglašena tajnom na osnovi propisa RH-e-posebne sigurnosne mjere, zaštita sigurnosnih interesa RH-e itd. Tko u ovom slučaju predstavlja opasnost? Povratnici ili reakcije građana? Moramo li sumnjati u ispravnost nabave? Zbog čega tajnost? Zar građani nemaju pravo znati na koji način se troše proračunska sredstva, koja se pune i na teret njihovog slabog standarda?

U Odluci Vlade ne navodi se broj potrebnih stanova, premda su svi rokovi za traženje stanova davno prošli. Javni pozivi se ponavljaju s raznim brojem stanova. Zbog čega tajna oko imena i prezimena povratnika? Možda imaju naše sigurnosne službe popis? Kako bi provjerile korektnost ponašanja povratnika za vrijeme rata i zbog čega su uopće otišli? Zadnje šetanje ubojica i kriminalaca iz Srbije s dvojnim državljanstvom po Zagrebu ne ulijeva povjerenje u provjeru povratnika. Plaća se tržna cijena za stanove, može iznositi i 2500.- €/m2. Spominju se stalno bivša stanarska prava, koja su postojala samo u komunizmu i ukinuta su 1996. godine.Društveni stanovi nisu prodani zbog stanara sa stanarskim pravom već zbog toga jer prema Ustavu RH-e društveno vlasništvo više nije postojalo. Koju visinu najma će za stanove plaćene proračunskim sredstvima plaćati povratnici? S tim načinom nabave se valjda slažu svi zastupnici u Hrvatskom saboru, nitko ne postavlja pitanja.Kao da nam poručuju «šuti stoko – ne razumiješ dubokoumne političke odluke, koje koriste cijelom narodu».

Suci se osuđuju zbog njihove korumpiranosti. Novac za mito ne posjeduje većina građana. Neki suci koji su stvarno primili mito su i suspendirani. Vidim problem u tome što se za neka sudska rješenja diže medijska prašina, a i izjave nevladinih udruga ne doprinose samostalnosti rada suca i potiču političke presude. Jednostavno branitelje se mora kazniti, premda se i tu radi razlika između njih. Valjda to od nas traži EU-a. Postoje zakoni s pravnim prazninama zbog kojih sudac donosi rješenja prema sudskoj praksi. A sudska praksa je skoro uvijek dogovorena s izvršnom vlašću. Stanje se ne mijenja, ne donose se dopune i izmjene zakona i zbrka traje dalje. Za to stanje je također kriva izvršna i zakonodavna vlast. Ne može joj za sve biti krivac EU-a, jer mnoge zakone rješava svaka država članica prema svojim specifičnostima. Možemo samo biti optimisti i nadati se djelotvornom radu novih ministara.

Mira Ivanišević

{mxc}

Uto, 18-03-2025, 19:10:31

Potpora

Svoju članarinu ili potporu za Portal HKV-a
možete uplatiti i skeniranjem koda.

Otvorite svoje mobilno bankarstvo i skenirajte kod. Unesite željeni novčani iznos. U opisu plaćanja navedite je li riječ o članarini ili donaciji za Portal HKV-a.

barkod hkv

Komentirajte

Zadnji komentari

Telefon

Radi dogovora o prilozima, Portal je moguće kontaktirati putem Davora Dijanovića, radnim danom od 17 do 19 sati na broj +385-95-909-7746.

AKT

Poveznice

Snalaženje

Kako se snaći?Svi članci na Portalu su smješteni ovisno o sadržaju po rubrikama. Njima se pristupa preko glavnoga izbornika na vrhu stranice. Ako se članci ne mogu tako naći, i tekst i slike na Portalu mogu se pretraživati i preko Googlea uz upit (upit treba upisati bez navodnika): „traženi_pojam site:hkv.hr".

Administriranje

Pretraži hkv.hr

Kontakti

KONTAKTI

Telefon

Telefon Tajništva
+385 (0)91/728-7044

Elektronička pošta Tajništva
Elektronička pošta Tajništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

 

Elektronička pošta UredništvaElektronička pošta Uredništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Copyright © 2025 Portal Hrvatskoga kulturnog vijeća. Svi sadržaji na ovom Portalu mogu se slobodno preuzeti uz navođenje autora i izvora,
gdje je izvor ujedno formatiran i kao poveznica na izvorni članak na www.hkv.hr.
Joomla! je slobodan softver objavljen pod GNU Općom javnom licencom.

Naš portal rabi kolačiće radi funkcionalnosti i integracije s vanjskim sadržajima. Nastavljajući samo pristajete na tehnologiju kolačića, ali ne i na razmjenu osobnih podataka.