Štovani, možda će te opravdano promisliti da se miješam u područje koje nije dio moje struke. Na pisanje me je potaknuo zadnji protest mljekara u Zagrebu na kojem se je između ostalog tražila i dodjela određene površine zemljišta po grlu, jer imam utisak da se ne radi na vašim zahtjevima sustavno i redovito već kako vas na to prisile dnevni događaji, da se državno zemljište prodaje švercerima bez kontrole namjenskog korištenja zemljišta a i zbog mog mišljenja da smo svi zajedno građani ove države i da je vaš interes i moj interes. Želim vam skrenuti pažnju na Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju, kojeg su krojili političari a uz najmanju suradnju onih kojima njegove odredbe najviše ugrožavaju život, a i zbog nepoznavanja svih mogućnosti koje sporazum možda pruža.
Članak 60. st.2. podst. 2 glasi:
Po stupanju na snagu ovoga Sporazuma (na snagu je stupio 1. veljače 2005.) Hrvatska će dopustiti državljanima država članica EU-e stjecanje nekretnina u Hrvatskoj, uz potpunu i svrhovitu primjenu postojećih postupaka, osim za područja i pitanja navedena u Dodatku VII. U razdoblju od četiri godine od stupanja na snagu ovoga Sporazuma Hrvatska će postupno usklađivati svoje zakonodavstvo koje se odnosi na stjecanje nekretnina u Hrvatskoj kako bi državljanima članica EU-e osigurala isti tretman kao i hrvatskim državljanima. Nakon isteka četvrte godine godine od stupanja na snagu ovoga Sporazuma Vijeća za stabilizaciju i pridruživanje «ispitat će načine za proširivanje tih prava na područja i pitanja navedena u Dodatku VII.»
Dodatak VII.
Stjecanje nekretnina od strane državljana Europske unije. (Popis izuzetaka naveden u članku 60. stavak (2)).
Izuzeta područja
-poljoprivredno zemljište kao što je određeno u Zakonu o poljoprivrednom zemljištu (NN 54/94, 48/95, 19/98 i 105/99
-područja zaštićena Zakonom o zaštiti prirode ( NN 30/94).
Zajedničke izjave sadržane u Sporazumu:
Zajednička izjava o članku 60.
Stranke su suglasne da se odredbe navedene u članku 60. ne će tumačiti u svrhu sprečavanja razmjernih, nediskriminacijskih ograničenja stjecanja nekretnina temeljenih na općem interesu, niti će na neki drugi način utjecati na propise stranaka kojima se uređuje sustav vlasništva, osim u slučaju kad je to posebno ovdje navedeno. Razumijeva se da je hrvatskim državljanima dopušteno stjecati nekretnine u državama članicama Europske Unije u skladu s primjenjivim pravom Unije, uz posebne iznimke koje su u njemu navedene i u skladu s odgovarajućim nacionalnim zakonodavstvom država članica Europske Unije. Prema navedenom nekim državama članicama su kod prodaje nekretnina Hrvatima dozvoljene posebne iznimke u skladu s nacionalnim zakonodavstvom. A od 1. veljače 2009. Unija će ispitati prava kupnje i na poljoprivredno kao i na zemljište zaštićenih područja. Analizu sadržaja Sporazuma i koliko su hrvatski pregovarači štitili interese Hrvatske prepuštam vama. Članice EU-e stjeću sva prava na kupnju nekretnina prije našeg ulaska u EU-u.
Prema članku 5. Sporazuma pridruživanje će se provoditi postupno i bit će u potpunosti ostvareno najkasnije u roku od šest godina od stupanja na snagu ovoga Sporazuma, to bi bilo 1. veljače 2011. godine a prema izjavi gospodina Swobode 2012. Zavaravanje građana da će se sve riješiti kada uđemo u EU-u je namjerno i lažno. Jer i građani starih članica sve više grcaju u siromaštvu. Na vama leži odgovornost da se pod hitno rješi pitanje dodjele državnog zemljišta stvarnim proizvođačima hrane, stočarima i poljoprivrednicima, jer nakon 01. veljače 2009. bit će sve otežano ili nemoguće.
Mira Ivanišević
{mxc}