Stambeno zbrinjavanje srpskih izbjeglica u područja izvan posebne državne skrbi

 Položaj privatnih vlasnika stanova u kojima stanuju zaštićeni najmoprimci – bivši stanari sa stanarskim pravom

Zahvalna sam pozivu gospodina Milivoja Mikulića, da dođem na razgovor u Zagreb 23. 6. ov.god. u ured Uprave za posebnu državnu skrb, Radnička cesta 22, kojem sam se i odazvala. Zbog ipak ograničenog vremena nisam bila u mogućnosti objasniti pojedine moje primjedbe i nejasnoće, te je tako mnogo toga ostalo nedorečeno, pa je potrebno da vam se ponovno obratim. Da Aneks G Ugovora o sukcesiji nije baš u primjeni nije točno. Ali je točno da Aneks G ne prati nijedan zakonski propis o načinu primjene istog, pa to pruža veliku mogućnost manipulacije i kako kome, a ne ista prava za sve. Na manjak propisa upućuje i Ministarstvo mora, turizma, prometa i razvitka u svom dopisu kl. 702-01/06-01/220, ur.br.530-18-07-3 od 26. lipnja 2007. upućenom Vladi Republike Hrvatske - Uredu za ljudska prava, u kojem navodi:

«U pogledu vašeg upita o tijelu koje je nadležno rješavati o naknadi štete za pokretnine uništene tijekom Domovinskog rata, izvješćujemo vas da važećim pravnim propisima nije reguliran institut naknade ratne štete kako na pokretnoj tako niti na nepokretnoj imovini.( A te naknade su kao obvezatne navedene u Anaksu G.) Obnova u ratu oštećenih stambenih objekata obuhvaća osnovne radove obnove i radove unutarnjeg uređenja stambenih objekata u najnužnijem obimu kojim se ta dobra dovode u stanje pogodno za stanovanje i daljnje korištenje i to pod decidirano propisanim uvjetima, kao što je činjenica da je objekt prije ratnih zbivanja po vlasniku odnosno suvlasniku i članovima obitelji, korišten u svrhu stanovanja te da se ta ista obitelj vraća u obnovljeni objekt, da nije ostvareno pravo na stan ili kuću na području RH-e itd.» U javnom pozivu, objavljenom u Slobodnoj Dlmaciji, traže se i stanovi od 96 m2, što bi odgovaralo 6-članoj obitelji. Koja je to 6-člana obitelj 91./92. napustila stan u Splitu ? Za sve nasilno izbačene obitelji iz stanova a ujedno i pokradene postoje zapisnici i sudski postupci. To što naši sudovi i ako donesu presudu u korist stanara nisu u stanju realizirati ovrhu i kazniti počinitelje stvarno nije krivica nas građana. Stanarsko pravo po nijednom zakonu nije i pravo vlasništva.

Prema Aneksu G moraju se obnoviti ili dati naknade za svu pokretnu i nepokretnu imovinu, bez obzira je li obitelj imala na objektu prebivalište ili ne. U Aneksu G je u članku 6.navedeno da će u pogledu stanarskog prava biti primjenjivano zakonodavstvo svake države sljednice.

Pitanje : Tko je mogao potpisati tako nerazuman a obvezujući Aneks G ? Samo netko tko je u duhu još uvijek u prošlom režimu i koji je znao da hrvatskom narodu ne mora polagati račune, već će mu još biti i omogućeno šetati s jednog položaja na drugi.

Zamolba: Sada kada aneks postoji, vi ga dosljedno primjenite na sve građane i to prema zakonskim propisima, koje još morate donjeti, bez obzira na njihovu nacionalnost, i tražite njegovo ispunjenje u svim ostalim državama nastalim nakon raspada SFRJ. Ili ga u suglanosti s ostalim državama ukinite.

U Hrvatskoj je do 28.listopada 1996. bio na snazi SFRJ Zakon o stambenim odnosima. Njegov članak 99. regulira kada se gubi stanarsko pravo. A u Zakonu o najmu stanova NN 91/96, članku 31. stavku (2) se navodi : najmoprimac gubi pravo na plaćanje zaštićene najamnine ukoliko se sa članovima obiteljskog domaćinstva ne koristi stanom dulje od 6 mjeseci prije stupanja na snagu Zakona o najmu stanova bez suglasnosti vlasnika stana. Ovu odluku ukinuo je Ustavni sud NN 48/98. Tu Odluku Ustavnog suda zakonodavac do sada nije ozakonio. Moramo se upitati je li taj nemar namjeran radi upornog nastojanja da zaštićena najamnina i dalje iznosi 2,36 kn/m2 ? I to prema komunističkom izračunu visine najamnine. Sve je podvrgnuto tržišnoj privredi samo zaštićene najamnine ne. U svim civiliziranim državama postoje propisi na koji način se subvencioniraju najamnine socijalno ugroženim građanima. Ali taj teret ne nose vlasnici stanova, bez obzira jesu li oni privatne ili pravne osobe.

Zamolba: Donesite Zakon o izmjeni i dopuni Zakona o najmu stanova, donesite novi propis o izračunu zaštićene najmnine, izradite nove formulare – Ugovore o najmu stanova na neodređeno i određeno vrijeme, a sve u skladu s europskim propisima o stanovanju. Ugovor o najmu stana mora definirati sve obveze najmoprimca i najmodavca, pogotovo što se odnosi na održavanje stana. Stalno se postavlja pitanje: koje srpske izbjeglice se vraćaju u gradove izvan područja posebne državne skrbi, koji je njihov konačni broj jer se je rok za prijavu povratka stalno produžavao, prema kojoj konvenciji ili definiciji se oni smatraju izbjeglicama i to u 2008. god. Znamo da su sve gradske srpske obitelji i vojni umirovljenici ostali u svojim stanovima. Broj stanova za povratak izbjeglica se stalno mijenja, ne zna se je li točno utvrđena kvadratura stana prema broju članova obitelji itd. U konačnici će se osigurati puno veći broj stanova nego što se kroz razne oglase objavljene u tisku kupuje. Imamo pravo znati tko se vraća u naš grad, pogotovo kad se stanovi plaćaju iz « proračuna « a mnoge ostale obitelji stambeno nisu zbrinute. Ako je to tajna, onda se možda vračaju četnici ili djelatnici sigurnostnih službi. Ako su povratnici hrvatski državljani neka se vrate i snalaze na tržištu rada i stanovanja kao svi ostali građani. Na koji način služi suživotu ovakovo davanje privilegija. Traži li takovu nejednakost među građanima Europska zajednica ili samo neke njihove interesne skupine ? Kupuje li na taj način vlada koalicijskog partnera i mogućnost ostajanja na vlasti pod svaku cijenu ?

Zamolba: Objavite konačni broj povratnika – srpskih izbjeglica koji dobivaju stanove i tko su oni, jer stanovi se kupuju plaćanjem poreza i PDV svih građana.

Zahtjev i zamolba : Riješite prije svih gore navedenih nerazumnosti pitanje privatnih vlasnika i zaštićenih najmoprimaca u njihovim stanovima i to pod hitno donesenim zakonskim propisom koji ne ovisi o Zakonu o najmu stanova. Regulirajte najamnine za ugovore o stanovanju na neodređeno vrijeme. Vlada je i do sada dokazala fleksibilnost u donošenju odluka i zaključaka, a koja su čak iziskivala velika novčana sredstva. Vratite nenamjenski korištena sredstva od prodaje društvenih stanova i to prema članku 27. Zakona o prodaji društvenih stanova NN 43/92. Konačno izradite nacionalni program stambene izgradnje za stanove za najam za sve građane. Jeste li napravili pregled o broju zaposlenih građana koji nisu stambeno zbrinuti a ne mogu podizati stambene kredite ? Društveno vlasništvo prema Ustavu RH-e više ne postoji, pa ste navodno iz tog razloga rasprodali društvene stanove i pozivanje na taj model prodaje i traženje istih uvjeta u 2008. izvršna vlast ne mora ispunjavati, jer se današnja izgradnja i obnova sprovodi na sasvim drugi način, tj. nikako po modelu u komunističkom režimu.

Sa štovanjem

Mira Ivanišević, Split

Na znanje:

Predsjednik VRH-e dr. Ivo Sanader
Potpredsjednica VRH-e Đurđa Adlešič, Vlada Republike Hrvatske, Trg sv. Marka 2,Zagreb
Predsjednik Hrvatskog sabora Luka Bebić,Hrvatski sabor,Trg sv. Marka 6,Zagreb
Ministarstvo zaštite okoliša,prostornog uređenja i graditeljstva,Ulica Republike Austrije 20, Zagreb
Ministarstvo obitelji,branitelja i međugeneracijske solidarnosti,Park stara trešnjevka 4,Zagreb UNHCR, Radnička cesta 41,Zagreb
Ministar Petar Čobanković,Ministarstvo regionalno razvoja,šumarstva i vodnog gospodarstva,Babonićeva 121,Zagreb
Gosp. Milivoj Mikulić,Uprava za posebnu državnu skrb,Radnička cesta 22, Zagreb
Ministarstvo mora,prometa i infrastrukture,Prisavlje 14,Zagreb
OESS/OSCE,Florijana Andrašeca 14,Zagreb

{mxc}


Ned, 23-03-2025, 13:02:32

Potpora

Svoju članarinu ili potporu za Portal HKV-a
možete uplatiti i skeniranjem koda.

Otvorite svoje mobilno bankarstvo i skenirajte kod. Unesite željeni novčani iznos. U opisu plaćanja navedite je li riječ o članarini ili donaciji za Portal HKV-a.

barkod hkv

Komentirajte

Zadnji komentari

Telefon

Radi dogovora o prilozima, Portal je moguće kontaktirati putem Davora Dijanovića, radnim danom od 17 do 19 sati na broj +385-95-909-7746.

AKT

Poveznice

Snalaženje

Kako se snaći?Svi članci na Portalu su smješteni ovisno o sadržaju po rubrikama. Njima se pristupa preko glavnoga izbornika na vrhu stranice. Ako se članci ne mogu tako naći, i tekst i slike na Portalu mogu se pretraživati i preko Googlea uz upit (upit treba upisati bez navodnika): „traženi_pojam site:hkv.hr".

Administriranje

Pretraži hkv.hr

Kontakti

KONTAKTI

Telefon

Telefon Tajništva
+385 (0)91/728-7044

Elektronička pošta Tajništva
Elektronička pošta Tajništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

 

Elektronička pošta UredništvaElektronička pošta Uredništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Copyright © 2025 Portal Hrvatskoga kulturnog vijeća. Svi sadržaji na ovom Portalu mogu se slobodno preuzeti uz navođenje autora i izvora,
gdje je izvor ujedno formatiran i kao poveznica na izvorni članak na www.hkv.hr.
Joomla! je slobodan softver objavljen pod GNU Općom javnom licencom.

Naš portal rabi kolačiće radi funkcionalnosti i integracije s vanjskim sadržajima. Nastavljajući samo pristajete na tehnologiju kolačića, ali ne i na razmjenu osobnih podataka.