Demografska obnova
Premijer najavljuje demografsku obnovu.
Izgleda da je to pitanje uz rast gospodarstva, otvaranje novih radnih mjesta, porezne reforme i drugih najednom postalo veoma važno. Sve rečeno kod predstavljanja ove vlade čuli smo do sada više puta, samo nikada nismo to osjetili u stvarnom životu. Nitko ne najavljuje i program stambene izgradnje za mlade obitelji, stručnjake, radnike i službenike za najam. Način POS izgradnje nije poznat u državama EU, a i ta mogućnost vodi kupca, najmoprimca u dužnički odnos, a daje tu mogućnost samo činovnicima u državnim službama i onima s ugovorima o radu na neodređeno vrijeme.
Premijer je naglasio da će ova vlada slušati glas naroda. Teško u to možemo vjerovati, jer i kod sastavljanja vlade nije slušao glas naroda. A prije izbora nije javnost upoznao sa svojom novom javnom izjavom da je u Hrvatskoj došlo do novog političkog stanja, a što to novo stanje predstavlja nije objasnio.
Za okruglim stolovima i izjavama u medijima stručnjaci za demografska pitanja kažu da i dosadašnji zakoni nisu loši, ali se ne provode, uglavnom s izgovorom da se nema sredstava. Kao da političari kada dođu na vlast izgube moć čitanja i razumijevanja štiva, a možda ih stvarno i nije briga za mnoge probleme. Ne poznaju dobro Ustav RH, premda imaju mnoge plaćene savjetnike, a vlastite zakone često derogiraju.
Što piše u HDZ-ovoj publikaciji iz 1990.?
Kada već najavljuju da će slušati glas naroda ja im preporučujem da ponovno pročitaju HDZ publikaciju iz 1990., ako ju nisu bacili ili tada uopće nisu bili članovi HDZ-a, u kojoj se nalazi Odluka 1. Općeg sabora HDZ-a, Programske zasade i ciljevi HDZ-a, Statut HDZ-a, Izborni proglas i ostalo.
Na stranici 16. između ostalog je navedeno: „Jednostranačko državno samovlašće ostavlja nam kobne posljedice ne samo u sferi gospodarsko-materijalnog nego i duhovnoga života. Narušene su ili dapače potpuno oborene gotovo sve moralne i radne vrednote na kojima se zasniva suvremeno društvo slobodnog svijeta. Mjesto znanja, rada, reda i zakonitosti, jednostranački sustav poticao je neznanje i nerad, birokraciju i posvemašnu korupciju.“
Djelomično to negativno stanje postoji i danas u slobodnoj Lijepoj našoj.
Na stranici 17. između ostalog se navodi: „U obnavljanju i razvitku privatnog poduzetništva posebne olakšice treba osigurati za naše iseljenike, koji bi se željeli vratiti u domovinu ili se uključiti u njen život na različite načine.“
Ne samo da im se nisu dale olakšice već se ih je i sprječavalo ili pokralo.
„Jedna od najprečih zadaća pred kojima stoji hrvatsko društvo jest zaustavljanje DEMOGRAFSKOG nazadovanja. Ono je uzrokovano nepovoljnom općom duhovnom klimom, posljedice koje su bile pad morala, golemo raseljavanje, nesigurnost zapošljavanja, nemogućnost OSIGURANJA STANA, itd. Radi korjenitih promjena takvoga stanja potrebne su osobito one mjere koje će pospješivati natalitet. Među takvima možda bi bilo djelotvorno zakonski osigurati da majka četvero djece za njihovo uzdizanje dobiva prosječni osobni dohodak, a također i posebne pogodnosti za STAN ili DOM takvih obitelji.“
Bilo bi dobro znati jesu li tvorci tih ideja još živi i koliko su se do sada zalagali za realizaciju tih prijedloga. Ili se EUU nekim EU državama postoje zgrade sa socijalnim apartmanima u kojima stanuju samohrane majke ili majke maloljetnice dok si ne osiguraju povoljne uvjete za život ili završe školovanje. U tim zgradama se nalaze i jaslice i vrtić. To se može ostvariti i u suradnji s raznim vjerskim zajednicama i korištenjem sredstava iz EU fondova.uvijek ponavlja samo čista demagogija. Dok danas, nakon mnogih izgubljenih života u obrambenom ratu, postoji čak i poticanje na iseljavanje ne samo mladih već i mladih obitelji, jer naseliti će se drugi, možda još jeftinija radna snaga.
Koliko je stambeno zbrinjavanje i dobivanje stana bilo oduvijek glavna briga mnogih građana pokazuje nam i članak „Stanovi čisti ko suza“ objavljen dana 17. lipnja 1986. u Slobodnoj Dalmaciji.
Da je samo zbrojiti radne sate koje je utrošio privilegirani stalež u komunizmu za bolju opremu stana, talijanske pločice, sanitarija i ostalu opremu. Jer oni su zaslužili ne samo veće kvadrature stana već kroz svoj „radni“ vijek više stanova, jer morali su opskrbiti i rastavljene supruge.
U članku se između ostalog navodi: „U posljednjih tridesetak dana 55 boraca konačno je riješilo svoj stambeni problem – uselili su se u nove stanove na Pujankama. Kako naglašavaju u Općinskom odboru SUBNORA-a, svi koji su proteklih dana dobili ključeve, prošli su veoma detaljnu i sveobuhvatnu kontrolu i prema riječima Steve Vujnića, predsjednika splitske boračke organizacije, sva su rješenja 'čista kao suza'. I u narednih šest mjeseci još će pedesetak boraca dobiti ključeve stana.“
Možda još i danas neki borac ili njegov unuk čeka stan, ne društveni, već kupljen proračunskim sredstvima. Nadajmo se da preostali stambeno nezbrinuti branitelji ne će na stan isto tako čekati još 40 godina.
Teško je ostvarivo da jedna obitelj, čiji članovi ili član radi prema ugovoru o radu na određeno vrijeme, stanuje u stanu kao podstanar ili u obiteljskoj zajednici, može razmišljati o jednom ili više djece.
Stambeno zbrinjavanje za mlade
Osim rada na neodređeno vrijeme veoma je važno stanovanje u državnom, gradskom, općinskom stanu ili stanu u vlasništvu neke druge pravne ili privatne osobe s određenom visinom najamnine i ugovorom o stanovanje na neodređeno vrijeme, pod uvjetom da najmoprimac uredno ispunjava ugovorne obveze. Imati sigurnost stanovanja je veoma važno.
U nekim EU državama postoje zgrade sa socijalnim apartmanima u kojima stanuju samohrane majke ili majke maloljetnice dok si ne osiguraju povoljne uvjete za život ili završe školovanje. U tim zgradama se nalaze i jaslice i vrtić. To se može ostvariti i u suradnji s raznim vjerskim zajednicama i korištenjem sredstava iz EU fondova.
Ako bi postojao program stambene izgradnje zgrada za najam, prema kojem bi svi stambeno nezbrinuti građani imali kod prijave za stan iste mogućnosti, bez privilegirane manjine, možda bi bilo manje samoubojstava kod branitelja njihovih supruga pa već i kod njihove djece.
Je li stambena nezbrinutost ili stambeni krediti kod velikog broja građana jedan od razloga, uz sve ostale egzistencijalne probleme, za uzimanjem sve veće količine antidepresiva? Tko nas to namjerno baca u apatiju?
Kada premijer najavljuje slušanje glas građana, želim mu se i ja ovim putem obratiti s prijedlozima na koji način bi se mogla namaknuti sredstva za veću sigurnost obiteljima i povećanju broja novo rođenih:
A) SPORAZUM O SUKCESIJI
1) Pročitajte Sporazum o sukcesiji i provjerite je li RH- dobila sve nekretnine i ostalo što joj je prema Sporazumu pripalo i to sukladno s Aneksom A pokretna i nepokretna imovina, B Diplomatska i konzularna imovina, C Financijska aktiva i pasiva, D Arhivi, E Mirovine, F Ostala prava, interesi i obveze, G Privatna imovina i stečena prava.
2) Ako bi se poštivao i razumio Aneks E – Mirovine u kojem između ostalo stoji: svaka od država sljednica preuzela je obvezu dalje isplaćivati odobrene mirovine umirovljenicima koji su uplaćivali doprinose u mirovinski fond te države, u skladu s njezinim propisima, bez obzira na državljanstvo i prebivalište korisnika. (Prema praksi nekih EU država radnik koji je stekao uvjete za mirovinu u državi u kojoj živi, druge države u kojima je radio i uplaćivao doprinose u njihov mirovinski fond, pa makar samo 1 mjesec, dužne su mu za razdoblje uplata isplaćivati, prema visini uplaćenih iznosa, mirovinu. Dakle RH je obvezna isplaćivati mirovinu samo za one uplate izvršene u Hrvatski mirovinski fond, a ne i za rad u RSK, koja je bila nepriznata država u državi. Kada bi se poštivao Sporazum o sukcesiji onda ne bi bilo moguće da pročitamo u novini 7dnevno od 14.listopada 2016. članak 'Bela knjiga' u kojoj se Hrvatskoj crno piše', - Zastrašujuće je što se nitko nadležan u sada odlazećoj Vladi nije nimalo uzbuđivao od proljeća ove godine, kada je ministrica dr. sc. Nada Šikić na nizu sjednica Vlade ili u kontaktima s vrhom Vlade, pokušala dići uzbunu zbog skandaloznih otkrića o prijetećem bankrotu državnog proračuna isplatom višegodišnjih dvostrukih mirovina desecima tisuća onih koji za to nemaju nikakvog pravnog osnova. (Najlakše se je zaduživati i osiromašivati većinski narod, jer on je strpljiv i šuti, a koji s mnogim skandaloznim pljačkama hrvatskog proračuna nije niti upoznat. Hoće li sadašnja vlada, u novim političkim okolnostima, to pitanje raščistiti i tražiti povrat isplaćenih iznosa?)
3) Aneks G – Privatna imovina i stečena prava. Vlasništvo nad nekretninama, uredno uknjiženim u zemljišnim knjigama, ne može biti otuđeno ili oduzeto, bez obzira u kojoj državi vlasnik živi. Stečena prava, znače pravo na korištenje stana uz plaćanje određene najamnine. Stanarsko pravo nije pravo vlasništva. Ustavom RH ukinuto je društveno vlasništvo, pa su svi stanovi u društvenom vlasništvu išli u prodaju. Do 1996. na snazi je bio Zakon o stambenim odnosima SFRJ sa svim svojim nadopunama. U njemu su navedeni svi razlozi zbog kojih se je gubilo stanarsko pravo.Ako se držimo tog zakona, a koji je jedini bio na snazi, onda svi oni koji su svojom voljom napustili gradove u tom vremenu nemaju pravo na stambeno zbrinjavanje bez obzira vraćaju li se kao povratnici. Za njih Agencija za promet nekretninama kupuje stanove, prema natječajima objavljenima u dnevnim tiskovinama, po tržišnoj cijeni, a daje se im i kasniji otkup stanova prema uvjetima prodavanja društvenih stanova. U tu svrhu se troše milijuni kuna. (Kosor je u poglavlju 23. obećala još preko 2500 stanova u vrijednosti preko milijardu kuna. Koja normalna država to radi? Koja je svrha toga? Uložite ta sredstva u radna mjesta i gradnju stanova za najam.
B) NEVLADINE CIVILNE UDRUGE
1) Svim udrugama koje djeluju na zaštiti ugroženih, bolesnih, roditelja s bolesnim članovima obitelji, na zaštiti okoliša, njegovanje kulturne baštine treba i povećati potpore.
2) Prema podacima iz novina u RH postoji oko 45000 UdrugePrema podacima iz novina u RH postoji oko 45000 registriranih nevladinih udruga, za koje se iz proračuna izdvaja oko 1400 000 000 kuna. Provjerite sve te političke udruge – borce za ljudska prava koliko članova imaju i plaćaju li bar 5 kuna članarine. Za koje programe su dobile sredstva i napravite provjeru jesu li sredstva namjenski utrošena. Ako nisu neka ih vrate u proračun.registriranih nevladinih udruga, za koje se iz proračuna izdvaja oko 1400 000 000 kuna. Provjerite sve te političke udruge – borce za ljudska prava koliko članova imaju i plaćaju li bar 5 kuna članarine. Za koje programe su dobile sredstva i napravite provjeru jesu li sredstva namjenski utrošena. Ako nisu neka ih vrate u proračun. Zakonom spriječite da nevladine udruge djeluju kao državne institucije. Platforma 112 je čak planirala prostoriju u Hrvatskom saboru radi nadgledanja rada HS-a. Jesmo mi prema svemu tome stvarno bolesna država koju moraju spašavati Teršelič, Pusić i ostali? Ranije su udbaši lažirali svoja izvješća radi opravdanosti primanja honorara, a sada mnoge udruge lažiraju izvješća o stanju ljudskih prava u RH-oj. Ali nikada se nisu zauzeli za prava vlasništva i povrat posjeda nad pod komunizmom uzurpiranim nekretnina.
I tu se može par stotina milijuna kuna uštedjeti.
Mogla bi i dalje nabrajati gdje se može pronaći novac i prije čekanja na porast BDP, ali to prepuštam novim sposobnim ministrima sa željom manje govora više rada.
Završit ću sa zadnjom kiticom iz pjesme Antona Kikaša „Hrvatska je samo jedna“:
Sad je vrijeme zajedništva,
ali ne i zaborava.
Sjedinimo snage naše,
procvjetat će zemlja, kamen,
za budućnost Lijepe Naše.
Mira Ivanišević