Treba ići na izbore i glasovati
Lokalni izbori su za sve građane veoma važni, pogotovo prije ulaska u EU. Pravilo supsidijarnosti, koje vrijedi u EU, pruža mogućnost da se odluke donose što je moguće bliže građanima i na razini na kojoj je to najučinkovitije (lokalnoj, regionalnoj, nacionalnoj ili europskoj). Jesu li se dosadašnji lokalni vladari potrudili proučiti što im sve supsidijarnost omogućava u Republici Hrvatskoj pa onda i SupsidijarnostPravilo supsidijarnosti, koje vrijedi u EU, pruža mogućnost da se odluke donose što je moguće bliže građanima i na razini na kojoj je to najučinkovitije (lokalnoj, regionalnoj, nacionalnoj ili europskoj). Jesu li se dosadašnji lokalni vladari potrudili proučiti što im sve supsidijarnost omogućava u Republici Hrvatskoj pa onda i izbori4u EU? Gradski kotarevi su u dosadašnjoj centralističkoj vladavini potpuno zanemareni, premda bi oni morali kao prvi proučiti zahtjeve građana i proslijediti ih gradskim vlastima.u EU? Gradski kotarevi su u dosadašnjoj centralističkoj vladavini potpuno zanemareni, premda bi oni morali kao prvi proučiti zahtjeve građana i proslijediti ih gradskim vlastima.
Bez obzira na način kako neki provode izbornu kampanju treba ići na izbore i glasovati.
Želim prenijeti tuđe razmišljanje iz ranijih godina, a koje je aktualno i prilagođeno i sadašnjim izborima, jer na upravljanje dobivaju gradove i županije:
„U svim civiliziranim zemljama izborima vladajuća stranka dobiva državu na upravljanje, a ne u vlasništvo. Upravljanje afirmira rad i odgovornost, znanje i stručnost kako bi se udovoljilo povjerenju onoga u čije ime se upravlja – a to je NAROD. Kroz povijest se je nama samo vladalo a nikada upravljalo.
Predstojeći izbori prilika su da gradove i županije izbavimo iz vlasništva pojedinaca i njihove klike, da birajući kome povjeriti upravljanje postanu naše JLS-e ugodne za življenje.
Birati znači svjesno procijeniti kome dati svoj glas i povjerenje.
Ako se samo glasuje (ili pak apstinira od izbora), time se najčešće izražava samo strast ili izostanak osobne odgovornosti, svijesti ili interesa za svoj postupak u izbornom činu, a to predstavlja i odricanje od svojih građanskih i ljudskih prava – a to je ujedno i bijeg od samoga sebe kao čovjeka. Takav čovjek svoju državu niti ne zaslužuje.
Izbori su dakle kao sudbina na koju ipak možemo pojedinačno utjecati birajući odgovorno, i razumom i srcem, ravnajući se uvijek prema stečenom iskustvu."
Mira Ivanišević